14/1
Ozdobte si domov Kokedamou!

Ozdobte si domov Kokedamou!

14. ledna 2018 v 00.00, Nové byty, Nové domy, Zahrada

Sponzorované odkazy

Novinka a must have letošního roku pro váš příbytek – to jsou Kokedamy. Původně ryze japonská záležitost si získává značnou oblibu v Evropě, potažmo u nás v Česku.

Původ mají kokedamy v bonsajích, z čehož plyne i fakt, že nemají tak starou a bohatou historii jako bonsaje, jsou mladší. Kokedamy se vyvinuly z bonsají pěstovaných a dotvářených ve stylu nearai, což byly bonsaje, jejichž kořenový systém vytvořil v nádobě pevnou masu a i po vyjmutí z nádoby si jej zachoval. Tyto bonsaje pak byly i s balem kořenů vyjmuty z květináčů a nádob, v nichž se pěstovaly a nechaly se volně na tácu, aby porostly mechem. Cílem bylo zvýraznit přirozenou krásu rostlin.

Kokedama znamená v překladu mechovou kouli. Patří ke speciálnímu a tradičnímu způsobu a typu pěstování bytových rostlin v Japonsku. Jak z názvu vyplývá, jedná se o zeleň v kulatém balu zeminy, který je na povrchu ještě obalen mechem.

autor foto: Mates/Commons.wikimedia.org

autor foto: Mates/Commons.wikimedia.org

Kokedamy váš příbytek mohou krásně, stylově a především velmi originálně doplnit. Tradiční místo mají buď zavěšené v interiéru (u stropu, na ozdobných tyčích, na okně, rámech dveří, policích, zkrátka kdekoli myslíte, že se hodí) anebo položené na misce.

Kokedamy se krásně vyjímají v hale, v lodžii, na terase, v zimní zahradě, v obývacím pokoji, ložnici i jinde. A pokud jste zastánci feng shui, tím lépe, váš dle feng shui vyladěný příbytek získá na náboji a osobitosti.

Ne každou lze dát kamkoli

Ovšem pozor, vždy je třeba mít na paměti, že ne každému druhu rostliny pěstovaného coby kokedama, vyhovuje jakékoli umístění. Každý druh zeleně má své nároky na penzum světla a stínu, sílu a množství slunečního svitu, vláhu i péči.

autor foto: Seyriu-en/commons.wikimedia.org

autor foto: Seyriu-en/commons.wikimedia.org

Pěstování kokedamy

Péče o kokedamy se příliš neodlišuje od péče o klasické rostlinstvo v květináčích, a je odvislá jak již bylo řečeno od druhu rostliny. Specifické je ovšem zalévání, kdy se kokedama nezalévá vodou z konvičky, ale mechový bal se nechá nasáknout vodou v misce.

Četnost zálivky opět vyplývá z typu a druhu rostliny i umístění kokedamy. Bude li viset někde na jižní straně, kam svítí hodně slunce, je kokedamu nutno zavlažovat více, než tu, jíž umístíte na sever do chladnějších a méně slunečných podmínek.

Zdroj foto: Commons.wikimedia.org

Zdroj foto: Commons.wikimedia.org

Jak zjistit zdali je kokedama dostatečně zavlažená?

Nejjednodušší je kokedamu potěžkat a přesvědčit se tak, zdali je bal lehký a tím pádem vyschlý. Pokud ano, je čas zavlažování – tedy posazení do misky s vodou. V jarním období je dobré rostlince přidat do vody i tekuté hnojivo.

Kde sehnat kokedamu?

V květinářství, online shopu, nebo zahradnictví, či specializovaném obchodě. Možností je mnoho, a jednou z nich je i samotná výroba kokedamy, pokud si troufnete.

zdroj foto: Pixabay.com

zdroj foto: Pixabay.com

Jak si vyrobit kokedamu?

Na výrobu potřebujete speciální směs substrátů s japonským černým jílem zvaným ketotsuchi. Do tohoto základního jílu se přimíchávají další složky (pemza, zeolit, písek) vždy dle typu a potřeby rostliny. Celý vytvořený kořenový bal rostliny se zabalí do vlhkého rašeliníku a obalí se směsí substrátu do tvaru koule. Poté se vše ještě zabalí do mechu a zajistí provázkem.

Takto vytvořenou kokedamu lze umístit na dekorativní funkční misku, tác či zavěsit kam si přejete a kde myslíte, že by se dané rostlince dobře dařilo.

Úvodní foto: Commons.wikime­dia.org

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality