20/2
Dokonalé odhlučnění i v paneláku? Je to možné!

Dokonalé odhlučnění i v paneláku? Je to možné!

20. února 2018 v 00.00, Nové byty, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Obtěžuje vás hluk od sousedů? Slyšíte kroky, štěkání pejska, křik dětí či hlasitou hudbu? A víte, že to vše lze eliminovat a mít klid? Pomůže vám sádrokarton!

Původ mají sádrokartonové desky v USA, kde jistý Augustine Sackett v květnu 1894 vynalezl systém vrstvení desek pro příčky a požádal o patent. Jeho příčky alias desky se skládaly ze čtyř vrstev vlněného papíru. A již v letech 1910–1930 došlo k průmyslové výrobě sádrokartonu. Tento vývoj dospěl do dnešní podoby tohoto významného stavebního materiálu.

bílé standardní sádrokartonové desky

bílé standardní sádrokartonové desky

Sádrokarton, je když…

Sádrokarton alias sádrokartonové desky jsou panely z lisované sádrové hmoty mezi dvěma silnými kartony papíru (dnes i laminátovými podložkami). Samotná deska je tedy vyrobena z papíru/laminátu, jehož vnitřní jádro tvoří směs hemi-hydrátu síranu vápenatého a surového sádrovce, který se dále smísí s vlákny (většinou papírovými či skleněnými), pěnidly a jemně mletou sádrou, škrobem a dalšími látkami.

Tyto další látky jsou přidány dle toho, jak bude deska využita. Jsou to látky zamezující plísním, navyšující požární odolnost (sklolaminát), snížení násaku vody (silikon, voskové emulze). A poté je vždy vytvořen sendvič, přičemž se mokrá směs lisuje mezi dva listy papíru nebo těžké laminátové podložky. Potom se jádro sendviče suší ve velké sušicí komoře. Po vysušení je materiál tuhý a připraven pro použití.

Využití sádrokartonu

Sádrokarton je v současnosti oblíbeným, rychlým a snadným řešením tzv. suché výstavby. Díky tomuto systému je možné vystavět rychle příčky, realizovat rekonstrukce, zateplení, odhlučnění a úpravy jakéhokoliv interiéru. A sádrokartonové desky jsou prima materiálem. Obzvláště v bytech, ale i domech dělá dobrou službu všude tam, kde chtějí mít klid, vyšší míru ticha a nebýt příliš rušeni sousedy. Komfort i můžete ve svém bytě vytvořit i vy!

sádrokartonový obklad zdí

sádrokartonový obklad zdí

Není sádrokarton jako sádrokarton

Jak již bylo zmíněno dle přidaných látek existuje sádrokartonových desek více druhů, a každý slouží k malinko jinému účelu. Pro lepší orientaci jsou tyto sádrokartonové desky odlišeny barevně.

 • bílé sádrokartonové desky jsou běžná klasika, jež poslouží univerzálně
 • modré jsou určeny k odhlučnění, mají v sobě složky tlumící hluk
 • zelené sádrokartonové desky jsou speciálně impregnované proti vlhkosti
 • a ty růžové se sklolaminátem a podobnými látkami jsou protipožární

Při odhlučnění tak můžete využít buď bílé klasické sádrokartonové desky, anebo komfortnější a speciální modré, kterým se říká rovněž „modré ticho“. Obojí vám dobře poslouží, i když modré jsou pro tento účel účinnější.

Výhody sádrokartonu

 • je tvarovatelný a pevný
 • dá se jednoduše řezat
 • má perfektní izolační vlastnosti
 • oplývá dlouhou životností
 • desky se dají rychle a snadno instalovat
  sádrokarton je ideálním odhlučněním

  sádrokarton je ideálním odhlučněním

A jeho nevýhody?

 • na sádrokartonový povrch nelze využít materiál s obsahem vápna a vodního skla
 • nejsou vhodné ani disperzní silikátové barvy
 • před malováním je nutno sádrokarton vypenetrovat
 • díky vyšší savosti je spotřeba barvy také vyšší než u běžných zdí

Ale nezoufejte!

Běžný primalex a jemu podobné produkty na něm vypadají velmi pěkně, stejně jako třeba tapeta. A navíc na nátěr sádrokartonu existují i speciální přípravky, které lze běžně zakoupit v prodejnách barvy laky či hobby marketech. Ty dokonale kryjí a barví, a tudíž vykouzlí krásné stěny a tím i interiér.

Cenová relace

Je odvislá podle účelu, a tedy barvy sádrokartonu, ale i dle jeho síly. Ta je standardně 12,5 mm. A cena dle barvy a účelu? Bílý sádrokarton vyjde na cca 48 Kč za metr čtverečný, modrý stojí již cca 98 Kč za metr čtverečný, zelený pak přijde na nějakých 90 Kč za metr čtverečný a růžový stojí nejvíce – cca 130 Kč za metr čtverečný.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality