4/5
Hypotéka nebo nájem? Realitní trh se změní, nájemní bydlení bude opět v kurzu

Hypotéka nebo nájem? Realitní trh se změní, nájemní bydlení bude opět v kurzu

4. května 2018 v 22.30, Služby

Po mnoho let je u nás obecně vžité přesvědčení, že vlastní bydlení je z celé řady důvodů lepší a výhodnější než nájemní bydlení. Platí to však stále? Vývoj trhu nemovitostí za poslední rok ukazuje, že to už nemusí být tak jednoznačné. Pořizovací ceny bytů i úrokové sazby hypoték neustále rostou a tím se snižuje i počet lidí, pro které je vlastní bydlení dostupné. Nejvíce to platí ve velkých městech. Mnoho lidí tedy přemýšlí, zda není lepší zvolit nájemní bydlení. Stagnující či mírně klesající nájmy v posledních měsících tyto úvahy ještě přiživují.

Dlouhodobě sledujeme trendy na realitním trhu naší části Evropy. V západní Evropě je podíl nájemního bydlení mnohem větší než v současné době v České republice. S ohledem na dlouhodobý výrazný nárůst ceny vlastního bydlení, a to zejména ve velkých městech, tak očekáváme zvýšenou poptávku po kvalitním nájemním bydlení i u nás. S ohledem na tuto skutečnost jsme se proto rozhodli investovat právě do nových projektů tohoto typu,“ komentuje tento trend finanční ředitel developerské firmy RC Europe Martin Grünwald.

Hypotéka nebo nájem?

Při rozhodování mezi vlastním a nájemním bydlení hrají u většiny lidí zásadní roli 4 faktory: vstupní náklady, následné průběžné náklady, flexibilita a v neposlední řadě také touha bydlet „ve vlastním“. Všechny tyto čtyři faktory se však s dobou mění.

Vstupní náklady

Vstupní náklady na pořízení vlastního bydlení rostou, a to nejen díky růstu cen nemovitostí, ale také zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.

Poslední kroky ČNB týkající se regulace hypoték výrazně omezí dostupnost zejména větších hypoték pro všechny příjmové skupiny. Tito lidé tak budou hledat kvalitní nájemní bydlení, a tak budou generovat rostoucí poptávku po středně a dlouhodobém pronájmu bytů,“ říká Martin Grünwald.

Průběžné náklady

Rostoucí úrokové sazby zdražují hypotéky a rostou i ceny nemovitostí. Naopak nájmy rostou pomaleji, v posledních měsících dokonce mírně klesají. Pořízení vlastního bydlení tak s sebou nese oproti nájemnímu bydlení vyšší průběžné náklady, a to i při závazku na 25 let. Časy, kdy splácet vlastní bydlení vyšlo levněji než platit nájem, jsou pravděpodobně pryč. Průměrný nájem za pražský byt o rozloze 60 m2 se v únoru pohyboval lehce nad 20 tisíci korun. Průměrná splátka hypotéky na 25 let by u stejného bytu byla o víc jak 1 000 korun dražší.

Hypotéka nebo nájem? Realitní trh se změní, nájemní bydlení bude opět v kurzu (http://www.realitymag.cz) Hypotéka nebo nájem? Realitní trh se změní, nájemní bydlení bude opět v kurzu (http://www.realitymag.cz)

Flexibilita

Zvláště u mladší generace nabývá v posledních letech v otázce bydlení na významu flexibilita zvoleného řešení. Nechtějí se trvale vázat k jednomu místu, chtějí mít svobodu. Závazek na 20 a více let je pro ně často těžko představitelný. Souvisí to i se změnami chování mladé generace na pracovním trhu.

Dá se očekávat, že i nadále se v ČR bude rozvíjet mobilita pracovní síly. Tito zaměstnanci pak samozřejmě budou preferovat kvalitní nájemní bydlení před vlastnickým bydlením,“ vysvětluje Martin Grünwald z RC Europe.

Touha Bydlet „ve vlastním“

Těžko měřitelným faktorem je zažitá touha mnoha lidí vlastnit nemovitost, ve kterém bydlí. I tato potřeba je však u mladší generace méně patrná než dříve. Svoboda a flexibilita nájemního bydlení jsou pro nastupující generaci důležitější životní hodnotou. Díky tomu, že mladí lidé více cestují, přejímají v daleko větší míře i přístup k bydlení běžný v západních zemích. Tam je podíl nájemního bydlení daleko vyšší než v ČR, a i jeho vnímání není oproti vlastnímu bydlení tak rozdílné.

O společnosti RC Europe

RC Europe je developerská firma působící nejen v České republice, ale také v Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku. Společnost je již na trhu od roku 2005. Specializuje se na development, správu a poradenství v oblasti komerčních, administrativních a bytových nemovitostí. Mezi významné partnery skupiny RC Europe patří například Tesco, Penny Market, Lidl, ČEZ, Masarykova Univerzita, Deichmann, Sportisimo apod. Více informací na www.rceurope.cz.

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality