12/10
Investice na Národní třídě a realitní projekt Quadrio

Investice na Národní třídě a realitní projekt Quadrio

12. října 2018 v 15.30, Komerční prostory

Nejdražší stavba roku 2014 změnila lokalitu Národní třídy a povzbudila růst nájemného. Podle investorů i realitních expertů ale není všem dnům konec.

Velký zásah do centru města

V pražském centru je dům na domě. Proluk a volných pozemků je poskrovnu. A tak se developerům jen výjimečně podaří vystavit v samém srdci metropole nový projekt. Jednou z výjimek je komplex Quadrio tvořený souborem šesti budov u stanice metra Národní třída.

Zatímco před čtyřmi lety se za pronájem metru čtverečního obchodů a kanceláří rozesetých kolem Národní třídy platilo maximálně šedesát euro, letos je to dvojnásobek. Změny na pražském realitním trhu rozhýbal realitní projekt Quadrio. Administrativní budova vyrostla na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice a stala se jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době.

Investorem byla společnost CPI Group miliardáře Radovana Vítka. Ta do realitního komplexu investovala 3,3 miliardy korun. Když se budova před čtyřmi lety otevírala, událost přilákala nejen lidi z oboru a novináře, ale také návštěvníky z řad široké veřejnosti.

Přestřižení slavnostní pásky se stalo událostí roku – přinejmenším v segmentu českého developmentu.

Quadrio má obchody i kanceláře

Rozsáhlá stavba – komplex nabízí 16 400 m2 kanceláří a dalších 8 500 m2 nákupních galerií a obchodů – vznikla podle návrhu studia Cigler Marani Architects z iniciativy podnikatele Sebastiana Pawlowského. Dokončila ji zmíněná CPI Property Group. Quadrio je vysoké 35 metrů.

Stavba spotřebovala 40 000 m3 betonu, 4 000 tun betonářské výztuže a 400 tun ocelových konstrukcí. Kolem komplexu byla vysázena zeleň, je zde 19 vzrostlých stromů.

Projekt budil od začátku emoce. Výstavbě předcházel rozsáhlý archeologický průzkum, který odhalil například neporušené gotické sklepy dokládající osídlení města již v raném středověku. Památkáři považovali archeologický výzkum za jeden z nejdůležitějších v historickém centru města za poslední roky. I to zdrželo výstavbu, protože kvůli nálezům se projekt o něco zmenšil, a tím poklesla i jeho výnosnost.

Během stavby byla dva roky zavřená stanice metra Národní třída, jež procházela rekonstrukcí. Dnes je součástí Quadria.

Velký zájem

Když se multifunkční komplex poslední říjnový den roku 2014 slavnostně otevíral, byla většina z jeho kanceláří i obchodů pronajata. Volné bylo jen 1 % obchodních ploch, většinou se jednalo o menší místa vhodná pro drobné stánky.

Vedle obchodů s módou, hračkami nebo knihami našly v budově zázemí i služby – sídlí zde například banka, pojišťovna, lékárna nebo čistírna oděvů.

Pamatováno bylo i na restauraci a cukrárnu. Součástí komplexu je také třináct bytů. Do Qaudria se například přestěhovalo i sídlo skupiny CPI, jež původně měla své zázemí na Václavském náměstí.

V srdci metropole

Quadrio ležící v samém srdci české metropole má vše, co se od multifunkčního centra současnosti očekává: špičkové kanceláře, obchodní centrum, zázemí pro odpočinek a volný čas, atraktivní polohu i moderní architekturu. Nabízí také něco navíc, například terasu na střeše budovy s výhledem na starou Prahu a pražský hrad.

Místo, kde tvořil Kafka

Komplex přitahuje pozornost i moderním uměním. Na nádvoří totiž stojí jedenáct metrů vysoká socha spisovatele Franze Kafky, která je považovaná za technický div 21. století.

Quadrio a socha spisovatele Franze Kafky, zdroj:cbreproperties.cz

Quadrio a socha spisovatele Franze Kafky, zdroj:cbreproperties.cz

Sochu, jejímž autorem je David Černý, tvoří 42 pohyblivých pater. Kafkova tvář je tak v pohybu, neustále se mění a lidé mohou sledovat jeho Proměnu. Socha je zároveň strojírenským dílem a váží celkem 39 tun. Investor za ni zaplatil 30 miliónů korun. Kafka nebyl vybrán náhodou. V místech, kde nyní komplex stojí totiž tvořil.

Na další čtyři milióny korun vyšly skleněné plastiky Maxima Velčovského ve foyer kancelářské části projektu. Skleněné plastiky, sousoší Dobří Duchové, byly vyrobeny z drátové konstrukce a osázeny černými nebo opálovými koulemi z ručně foukaného hutního skla. Ve středu komplexu je umístěno pulsující srdce podle návrhu Jiřího Mácy a Ondřeje Karpiána.

Nová prestiž a miliardové investice v lokalitě Národní třída

Každý nový developerský projekt promění lokalitu, v níž je umístěn. A Quadrio není výjimkou. Národní třídě vzrostla díky nové stavbě prestiž. Mít adresu, obchod nebo kanceláře v Praze 1 znamená patřit k vybrané pražské společnosti, být ve středu dění a ve středu zájmu, čerpat inspiraci z míst, kde se nové setkává s tradičním.

Jsou to drobnosti, které místo v dlouhodobé perspektivě proměňují. Stačí si například všimnout jiné skladby kaváren, restaurací a obchodů. Tomu všemu pomáhají miliardové investice developerů, mezi nimiž stále vyniká Quadrio.

Spolu s proměnou lokality roste i nájemné. Ještě před čtyřmi lety, tedy před otevřením nového multifunkčního komplexu, se za pronajatý metr čtvereční komerčních prostorů na Národní třídě platilo šedesát euro, asi 1 500 korun. Dnes je to dvojnásobek. A podle odborníků existuje v této lokalitě další potenciál pro zdražování, protože rekonstrukcí a přestavbou prochází i další budovy na této rušné pražské třídě.

Nájemné obchodů poroste

Praha podle analytiků patří mezi pět evropských měst, v nichž v příštích dvou letech porostou ceny pronájmů obchodů i kanceláří. Česká metropole se tak zařadila k Mnichovu, Amsterdamu nebo Stockholmu.

Ceny by měla nahoru tlačit poptávka po moderních administrativních centrech, která by měla převyšovat nabídku na trhu. Loni v Praze klesla neobsazenost kancelářských prostor na 7,5 %, což je nejnižší úroveň za poslední desetiletí. Trh s komerčními nemovitostmi by se tak mohl vyvíjet podobně jako trh s rezidenčním bydlením, kde velká poptávka žene nahoru nejen prodejní ceny bytů, ale také nájemné.

Ačkoli by developeři měli vůli poptávku uspokojit, v centru Prahy chybí parcely a stavební povolení je během na dlouhou trať. Přesto, kdo může, staví, protože poptávka ze strany zákazníků existuje. Praha se rozvíjí a roste. Srovnává tep se západoevropskými městy. Investice do realit a developerských projektů nyní dávají smysl více než kdykoli předtím.

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality