8/9
Perlátor: proč jej využívat?

Perlátor: proč jej využívat?

8. září 2020 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Existují způsoby a finesy, jak uspořit a nezruinovat váš rodinný rozpočet. K jednomu ze způsobů úspory patří i správné nakládání s vodou, která vám teče z kohoutků.

Jednoduchým způsoby je instalace perlátoru. Perlátor je koncovka vodovodní baterie, která na jejím konci umožňuje provzdušnění vody. Funguje na bázi systému kovového sítka, zapuštěného do objímky různého průměru. Také s ním je vodní proud tekoucí z baterie rovnoměrnější a nestříká do okolí. Někdy je perlátor již součástí vodovodní baterie, ale lze jej pořídit zvlášť jako přídavnou součástku, nebo vyměnit ten stávající za jiný a lepší.

Není perlátor jako perlátor

Ale pozor, není perlátor jako perlátor. Existují klasické tedy základní perlátory fungující na podkladě kovových sítek. Ty dokáží zachytit případné menší nečistoty a zjemnit vytékající proud vody. Pak na trhu najdete úsporné typy perlátorů, tzv. šetřiče vody, které mimo základní fungování umí mnohem více. Mimo záchyt nečistost a zjemnění proudu vody umí omezit její průtok tak, aby se vytvořil silný proud s nižším průtokem, tudíž nižší spotřebou vody. Tento průtok se liší podle výrobce a v reálu takový úsporný perlátor dokáže snížit spotřebu vody i o 10 litrů.

Jaké typy perlátorů známe?

 • Klasický základní perlátor
 • Úsporný perlátor
 • Antivápenný perlátor
 • Výkyvný perlátor

Antivápenné perlátory

Jakýkoli perlátor od jakéhokoli výrobce je vždy náchylný k zanášení se nečistotami a rovněž k ucpávání vápenatými usazeninami. Proto existují i tzv. antivápenné perlátory, které jsou vyrobeny ze speciálního plastu odolného proti usazování vodního kamene.

Různé druhy klasických perlátorů; zdroj foto Nikthestoned by cs.wikipedia.orgRůzné druhy klasických perlátorů; zdroj foto Nikthestoned by cs.wikipedia.org

Výkyvné perlátory

To je de facto klasický nebo úsporný perlátor obohacený pohyblivou část, díky němuž lze s perlátorem kroužit a směrovat proud vody kam chcete. Výkyvný perlátor má vnějším závit k ramínku vodovodní baterie a díky tomu lze nastavit proud vody do všech směrů o 5 až 7 stupňů.

Jaké jsou základní funkce perlátoru?

 • provzdušnění vody
 • omezení rozstřikování vody do okolí
 • zjemnění vytékajícího proudu vody
 • usměrnění souvislého toku vody
 • zachycení případných mechanických nečistot
 • chytré perlátory ještě přidávají omezení hlučnosti a omezení spotřeby vody a její úsporu
 • antivápenné umí eliminovat vznik vodního kamene
 • výkyvné mohou nasměrovat proud vody pod určitým úhlem kam chcete
  Provzdušněný proud vody tekoucí z baterie s perlátorem; zdroj foto A7N8X by cs.wikipedia.orgProvzdušněný proud vody tekoucí z baterie s perlátorem; zdroj foto A7N8X by cs.wikipedia.org

Proč perlátor využívat?

Vodní proud s ním bude příjemnější, pravidelnější a provzdušněný. Díky úspornému perlátoru můžete ročně uspořit na spotřebě vody od 25 až 50%. V důsledku využití perlátoru jako koncovky baterie odčerpáte méně litrů s příjemně rozloženým proudem vody.

Úvodního foto: autor je A7N8X by cs.wikipedia.org

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality