26/10
I trávník potřebuje zazimovat

I trávník potřebuje zazimovat

26. října 2015 v 00.00, Chaty a chalupy, Zahrada

Sponzorované odkazy

Trávník – jednoduchý a běžný aspekt každé zahrady. Jenže ani on není zcela bezúdržbový. Aby se na jaro opět krásně zazelenal a zimu přežil bez úhony, musíme se mu na podzim věnovat. Jak?

Pravidelné sekání trávy je dobré, ale nestačí. Zbytky staré trávy a mechu trávník dusí a nedovolí mu dýchat, a zároveň brání v přísunu dostatečných živin. Na podzim náš trávník potřebuje něco víc. Potřebuje vertikutátor.

Vertikutátorů je mnoho druhů, vybíráme je podle velikosti plochy trávníku. Foto: Al-Ko1/Flickr.com

Vertikutátorů je mnoho druhů, vybíráme je podle velikosti plochy trávníku. Foto: Al-Ko1/Flickr.com

Vertikutátor je, když…

Vertikutátor je zahradní stroj ve vzhledu klasické sekačky, ale na rozdíl od ní má svislé nože a pružiny. Ty dokáží ošetřit trávník a „vydolovat“ z něj nečistoty, staré zbytky trávy a mechu. Svislé nože fungují tak, že nařezávají travní drny a tím tráva časem pěkně houstne. Pružiny vyhrabávají mechy, zbytky staré trávy a travní plsť, čímž trávník efektivně vyčešou a očistí od nečistot.

Než začneme vertikutovat, nastavíme si na stroji optimální hloubku nožů a pružin. Foto: Al-Ko2/Flickr.com

Než začneme vertikutovat, nastavíme si na stroji optimální hloubku nožů a pružin. Foto: Al-Ko2/Flickr.com

Kdy se vrhnout na vertikutaci?

Ideálním časem vertikutace je říjen. Může to však být i dříve, nebo později. Většinou se péče odvíjí od počasí v daném období. Vertikutaci neprovádíme za silného slunce, ani těsně po dešti. Vertikutátorů je mnoho typů a druhů. Vybíráme jej proto podle rozlohy trávníku. Na malou plochu postačí elektrický, ale na rozsáhlou je vhodný výkonnější a rychlejší benzínový. Než začneme vertikutovat, nastavíme si na stroji optimální hloubu nožů a pružin, doporučeny jsou 4 milimetry. Některé vertikutátory mají sběrné koše, kam ukládají vyčesanou plsť a nečistotu. Když jej ten náš nemá, odstraníme plsť a nečistoty z trávníku hráběmi.

Některé vertikutátory mají sběrné koše, kam ukládají vyčesanou plsť a nečistotu. Foto: Al-Ko3/Flickr.com

Některé vertikutátory mají sběrné koše, kam ukládají vyčesanou plsť a nečistotu. Foto: Al-Ko3/Flickr.com

Vertikutovat a hnojit

Takže pravidelně trávník sečeme, průběžně hnojíme a na podzim vertikutujeme a poté ještě rovněž pohnojíme. Trávník totiž potřebuje mimo vertikutace a zbavení se travní plsti i živiny, s nimiž přečká zimu. Podzimní hnojení trávníku je odlišné od klasického celoročního, hnojivo má jiné složení a obsahuje mnoho draslíku, který trávníku a jeho kořenům velmi prospívá. V hobby marketech a zahradnictvích proto poptáváme podzimní hnojivo pro trávník po vertikutaci nebo dlouhodobé hnojivo na trávník ve formě granulátu. Dávkujeme a vypočítáváme množství přesně dle návodu, jedině tak trávník nespálíme, i když to hrozí spíše u krátkodobých tekutých hnojiv.

Zdroj foto: Al-Ko/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality