20/9
Příprava zahrádky na zimní spánek

Příprava zahrádky na zimní spánek

20. září 2019 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

Babí léto nás pomalu připravuje na chladné dny, kdy bude třeba připravit zahrádku na zimu.K tomu také neodmyslitelně patří i úprava zeleně. Jak tedy správně postupovat a jak vhodně vybrat zahradní techniku?

Může se vám zdát, že je zazimování zahrady v nedohlednu. Ale vzhledem ke klimatickým podmínkám, které u nás v posledních letech panují je potřeba být připraven a nic nepodcenit.

Je docela dobře možné, že s příchodem sněhu nebudeme muset čekat jak bylo kdysi zvykem až na příjezd Martina na bílém koni a z léta vstoupíme rovnou do zimy. Obvyklé zazimování vypuká v říjnu, ale i během měsíce září bychom dle odborníků neměli otálet a pozvolna začít. Proč? Především proto, že taková příprava zahrady na zimní spánek není vůbec jednoduchá. Zkuste aplikovat rady technického specialisty společnosti Tipa.eu, pana Petra Hausotterma.

Kořenová zelenina

 • Začněte sklizní choulostivější zeleniny, jako je celer a petržel.
 • Zeleninu vyryjte ze země a nechte oschnout.
 • Důležité je, aby zůstalo tzv. srdíčko – vegetační vrchol, proto nať ukrucujeme.
 • U řepovitých druhů celeru se odstraňují celé kořínky.
 • Mírně poškozené kořeny zpracujeme nebo vyhodíme na kompost. Na další použití potřebujeme pouze zdravé kořeny.
 • V záhonku můžete nechat mrkev, červenou řepu nebo pór, ale přikryjte je listím nebo chvojím proti přízemním mrazíkům.
  Příprava zahrádky na zimní spánek (http://www.realitymag.cz)

Květinová okrasa

Každý druh rostliny má svá specifika a je důležité rozlišovat, jestli jde o trvalky či ne. Některé potřebují náročnější péči a jiným zima neublíží. Obecně platí, že trvalky je nejlepší nechat na zimu celé i s jejich suchými částmi, které rostlinku uchrání před mrazy. Mezi choulostivé trvalky patří kopretiny nebo chryzantémy, které potřebují na zimu ještě zakrýt větvičkami jakéhokoliv jehličnanu. Máte-li venku exotické rostliny určitě je před zimou uschovejte dovnitř.

Příprava zahrádky na zimní spánek (http://www.realitymag.cz)

Trávník

 • Vezměte si rukavice, malý rýček a odstraňte z trávníku vše, co nechcete, aby narušovalo vaši zeleň.
 • Počítejte však s tím, že například pampelišky mají pevné a hluboké kořeny, které nemusíte odstranit celé a na jaře vám opět vyrostou.
 • Můžete samozřejmě použít chemické prostředky, ale dobře si přečtěte návod.
 • Po zneškodnění plevelu přichází na řadu provzdušnění.
 • Travní plsť, která zůstává po sekání snadno odstraní vertikutátor.
 • Na malý trávník vám budou stačit i vertikutační hrábě. Po jejich zásahu bude trávník vypadat nevzhledně, ale nebojte, do jara se „zahojí“.
 • Na závěr použijte tzv. podzimní trávníkové hnojivo a trávník důkladně zalijte.
 • V případě teplého podzimu naposledy posekejte trávu začátkem listopadu a důkladně posypte křemičitým pískem.
 • Na jaře se pak můžete těšit na trávník, který vám budou všichni sousedé závidět.

Co si pořídit za pomocníky?

Příprava zahrádky na zimní spánek (http://www.realitymag.cz)

Elektrický vertikutátor

Je to zahradní vertikutátor se dvěma válci na vertikutaci a provzdušnění. Nastavení hloubky před prací lze provést 4 jednoduchými kroky v závislosti na opotřebení nožů či pružin. Sběrný koš má objem 40 l a pro lepší skladování je možné sklopení rukojeti. Typ FIELDMANN FZV 2004-E je dostupný na Tipa.eu za 1 999 Kč.

Příprava zahrádky na zimní spánek (http://www.realitymag.cz)

Zahradní rukavice s drápy

Jsou to latexové a voděodolné rukavice pro ochranu a čistotu vašich rukou při zahradničení. Jedna z rukavic má na koncích 4 drápy, které vám usnadní práci při trhání plevu na záhonech. Drápy využijete i při hrabání a následném sázení bez použití nářadí. Dostupné jsou na Tipa.eu za 98 Kč.

Příprava zahrádky na zimní spánek (http://www.realitymag.cz)

Zahradní domek

Každý zahrádkář začne mít časem nedostatek prostoru na uložení nářadí, hnojiva a dalších potřebných věcí ke zkrášlování zahrady. Ideálním řešením je koupě zahradního domku. Tento typ je vyroben z kvalitního tvrdého plastového materiálu, který je lehký a zároveň odolný. Nad dveřmi se nachází ventilační mřížka, kterou oceníte především v letních měsících. Žádnému domku také nesmí chybět okénko. Můžete si ho navíc umístit kam chcete, a nejste tak při ukládání potřebné techniky nebo náčiní limitováni nedostatkem světla. Typ domku G21 PAH 357 v šedém plastu je dostupný na Tipa.eu za 13 499 Kč.

Zdroj foto: Tipa.eu

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality