24/9
Snazší výměna baterií a jednotné nabíječky. Kdy tento krok EU prosadí?

Snazší výměna baterií a jednotné nabíječky. Kdy tento krok EU prosadí?

24. září 2021 v 00.00, Služby

Sponzorované odkazy

Evropská unie se již mnoho let snaží prosadit legislativu pro jednodušší užívání elektroniky. Prioritou je zavedení společných nabíjecích portů pro všechny mobilní telefony a snadná výměna akumulátorů v mobilech i noteboocích. Tyto kroky mají snížit množství elektronického odpadu a ochránit tak životní prostředí.

Nový legislativní návrh Evropské komise lze očekávat ještě letos, míní ve svém komentáři Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

Snížit množství elektronického odpadu pomocí legislativních opatření se Evropské unii zatím příliš nedaří. Nejblíže byla v roce 2018, kdy se Evropská komise pokusila ujednotit podobu nabíjecích portů. Díky tomu by se snížila nutnost pořizovat nabíjecí adaptér pro každé zařízení zvlášť. Tento návrh však neprošel, proti se postavil zejména přední výrobce elektroniky společnost Apple. Představitelé firmy argumentovali tím, že vynucení jednoho portu by omezilo inovace v tomto odvětví, a navíc by paradoxně vedlo k navýšení elektronického odpadu, protože uživatelé iPhonů by byli nuceni přejít na nové kabely.

Evropská unie si v reakci na neúspěch s prosazením návrhu nechala zpracovat studii, která ukázala, že polovina všech nabíjecích kabelů prodávaných s mobilními telefony měla konektor USB micro-B, 29 % poté konektor USB-C a 21 % konektor Lightning využívaný právě přístroji značky Apple. Studie navrhla pět variant společné nabíječky, která kombinuje různé porty na zařízeních a adaptérech. V loňském roce byla diskuse na toto téma opět otevřena, protože Evropský parlament drtivou většinou hlasoval pro společnou nabíječku. Nově je však samozřejmě třeba počítat i s bezdrátovým nabíjením. Proto všichni výrobci nový návrh opatření s napětím očekávají.

Snadná výměna baterií a delší životnost přístrojů

Jednotné nabíjení však není jedinou snahou Evropské unie pro podporu trvalé udržitelnosti a efektivnější cirkulární ekonomiky. Dalším krokem je úsilí o zavedení snadno vyměnitelných baterií u mobilních telefonů či notebooků. Baterie jsou dnes většinou do přístrojů plně integrované a uživatelé kvůli snížené kapacitě akumulátoru mění celá zařízení. Jednoduchá výměna baterií by tak měla lidem umožnit používat jejich smartphony po delší dobu, čímž se sníží množství elektronického odpadu.

Evropská unie si i pro tuto problematiku nechala zpracovat studii od Evropské environmentální kanceláře. Výsledky zkoumání ukázaly, že by prodloužení životnosti mobilních zařízení pouze o jediný rok snížilo uhlíkové emise v takovém objemu, jaký produkují dva miliony aut na silnicích.

Od návrhu po praxi to potrvá roky

Tlak na ochranu životního prostředí neustále sílí, proto odborníci očekávají, že Evropská komise revidovaný návrh opatření pro nabíjecí konektory nebo vyměnitelné baterie představí v co nejkratším termínu. Podle zdrojů agentury Reuters by se nová evropská legislativa upravující nabíjení elektroniky mohla objevit ještě letos v září. Přesto od představení návrhu opatření k jeho zavedení do praxe uplynou roky. Proto by každý z nás měl svým chováním a zodpovědným užíváním elektroniky přispět k ochraně životního prostředí již dnes.

Autor komentáře

Je jím Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz, který kromě originálních baterií dodává i baterie vlastní značky T6 power.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality