11/10
Recyklujete doma správně všechny odpady? I akumulátory a baterie?

Recyklujete doma správně všechny odpady? I akumulátory a baterie?

11. října 2019 v 00.00, Služby

Sponzorované odkazy

V první půli měsíce září, konkrétně na 9. září, připadl Evropský den recyklace baterií. Tyto užitečné věcičky v naší domácnosti ale mohou náš příští život ohrozit. Kdy a proč? Například tehdy, když s nimi po skončení jejich životnosti špatně naložíte. Víte, jak je to správně?

Díky správné recyklaci lze negativní dopad vyhozených baterií a akumulátoru na přírodu i nás samotné významně mírnit. Věděli jste třeba, že v Evropě již dokážeme recyklovat skoro polovinu všech vysloužilých baterií?

Proč je evropský den recyklace baterií právě 9.9.?

Evropský den recyklace baterií se slaví od roku 2015. Připadá na 9. září, protože zrovna to je den, kdy se narodil Luigi Galvani, italský lékař a fyzik, jehož pokusy přivedly Allesandra Voltu k vynálezu galvanického článku – základního konstrukčního prvku všech baterií a akumulátorů.

Nedílná součást našich životů

Aktuálně patří baterie mezi běžnou a samozřejmou součást vašich životů. Nějaký typ baterie je přítomen téměř ve všech zařízeních, s nimiž každý den přicházíte do styku. Jistě si tak dovedete představit, jak velkou musí mít lidstvo spotřebu těchto malých zdrojů energie. A kolik jich denně doslouží. Víte, proč by již nefunkční baterie neměly končit v koši? A které suroviny z nich lze recyklací získat?

Každý rok doslouží miliardy baterií

Ačkoliv se s nástupem nabíjecích akumulátorů životnost „baterek“ prodloužila, stále jich každý rok doslouží ohromné množství. Nabíjecí lithium-iontové baterie vydrží cirka dva, maximálně tři roky v režimu každodenním používání. Pak jejich kapacita rapidně klesá. A životnost používaných nikl-kadmiových akumulátorů je na tom ještě hůř, ta se pohybuje okolo 18 měsíců. Očividně to není nijak zvlášť dlouhá výdrž potažmo životnost.

Recyklace chrání přírodu i vaše zdraví

Baterie a akumulátory jsou řazeny mezi takzvaný nebezpečný odpad, který se nesmí skládkovat. Obsahují totiž toxické látky, zejména těžké kovy jako je rtuť, kadmium a olovo, které při úniku do okolí ohrožují životní prostředí a jsou toxické i pro člověka – kupříkladu kadmium je klasifikováno jako karcinogen.

Ohrožení pro zdraví člověka za určitých okolností představují také v bateriích obsažené jedovaté lithium, alkálie či hydroxid draselný nebo sodný. Spalováním baterií se zase znečišťuje i ovzduší. Správným tříděním a recyklací tedy zajistíte, aby tyto rizikové látky z baterií přírodu ani žádnou osobu neohrozily.

Šest kilo lithia z jedné baterie do elektromobilu Environmentální klad recyklace baterií a akumulátorů také spočívá v tom, že se z těch vysloužilých získávají zpět cenné suroviny, jejichž zdroje se tenčí. Baterie a akumulátory totiž obsahují mnoho recyklovatelných kovů. Kupříkladu zinek, železo, mangan, nikl, kadmium nebo olovo.

Z autobaterie například lze zpětně získat přibližně 98 procent hmotnosti obsaženého olova. Určitý typ Li-Ion baterie použitý pro napájení elektromobilu BMW i3 zase může při recyklaci vydat okolo dvou kilogramů kobaltu, šest kilo lithia a dvanáct kilogramů manganu a niklu.

V Česku se zrecykluje 9 z 10 NiCd baterií

V roce 2017 se v Evropské Unii vysbíralo k recyklaci v průměru 46 procent vysloužilých baterií. Z typů akumulátorů jsou na tom nejlépe olověné baterie, které nejčastěji najdete v automobilech, a rovněž NiCd baterie. Olověných akumulátorů se přímo u nás zrecyklovalo (Dle dat Eurostatu) v roce 2017 přes 80 procent, přičemž ve většině dalších zemí EU míra recyklace rovněž je něco přes 75 procent. Míra recyklace u nikl-kadmiových baterií se v témže roce ve většině členských zemí unie pohybovala kolem 80 procent, v České republice se zrecyklovalo dokonce přes 90 procent NiCd baterií.

Do Číny míří vysloužilé lionky z celého světa

Jedním z typů baterií, které se v současné době nejvíce využívají, jsou lithium-iontové baterie (Li-Ion). Setkáváte se s nimi v mobilních telefonech, noteboocích, digitálních fotoaparátech, ručním nářadí a rovněž v elektrických vozidlech. Není tedy divu, že se vyrábějí ve skutečně masivním množství. Například jen v Číně bylo v roce 2018 vyrobeno přes 12 miliard kusů Li-Ion baterií a akumulátorů.

A právě v Číně se podle zprávy konzultační firmy Circular Energy Storage v současné době rovněž nachází téměř polovina recyklačních zařízení zaměřených na zpracování vysloužilých Li-Ion baterií a akumulátorů. Ty v hojné míře pocházejí nejen z asijských zemí, ale také z Evropy a Severní Ameriky. Díky Číně tak dle uvedené zprávy v roce 2018 vystoupala globální míra recyklace Li-Ion baterií a akumulátorů na celých 42 procent.

Jak na recyklaci baterií a akumulátorů?

Baterie a akumulátory patří do speciálních sběrných krabic, ty najdete v mnoha prodejnách elektrotechniky, větších supermarketech, některých drogeriích a na základě novely zákona také všude tam, kde se baterie prodávají. Pokud se vám s každou baterií nechce běhat ke sběrné krabici, vytvořte si menší verzi doma, a až nastřádáte dostatečné množství, můžete vše přesunout právě do nejbližší sběrné krabice.

Skladujte vysloužilé a použité baterie v uzavíratelných nádobách, ideálně z tvrdého plastu, kovu nebo skla (z baterií někdy může vytékat hydroxid draselný). Vybité baterie by se vám doma neměly povalovat déle než půl roku. Uložte je tak, aby k nádobě nemohly děti a mimo dosah potravin. Tak zajistíte bezpečnou recyklaci a neohrozíte své zdraví, ani draví svých dětí a dalších členů (i čtyřnohých) vaší domácnosti.

Jak na baterie z elektrospot­řebičů?

Mnoho elektrospotřebičů má baterie zabudované. Jsou to tablety, notebooky a různá AKU nářadí. Tady musíte ponechat baterii v zařízení, a to celé vyhodit do kontejneru na elektrošrot. Pak jsou tu baterie z notebooků a telefonů jež jsou součástí elektrozařízení. Veškerá takováto elektrozařízení lze dnes odevzdat v rámci zpětného odběru, čímž se zbavíte i baterie. Pokud máte ale jen vysloužilou baterii, kterou jste sami ze zařízení vymontovali, lze využít sběrných míst, nebo ji vrátit v místě, kde jste si zakoupili novou, anebo využít sběrný dvůr.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality