1/6
Kvalitní elektroinstalace je důležitá v novostavbách i starších domech

Kvalitní elektroinstalace je důležitá v novostavbách i starších domech

1. června 2022 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Vzhledem k tomu, že elektroinstalace je poměrně široký pojem, ovšem ve své podstatě se jedná o spoustu kabelů napříč rodinným domem, respektive bytem. Se správně navrženou elektroinstalací vám tedy bude fungovat osvětlení, topení, televizor, ale třeba i internet či zabezpečovací systém.

Pro rozvedení elektroinstalace se používají různé kabely a vodiče, ale i další elektrotechnická zařízení, která slouží pro ovládání elektrického proudu a impulzů. Stejně tak je důležité zohlednit, jestli plánujete renovovat stávající elektroinstalaci ve starším objektu, nebo potřebujete navrhnout projekt pro novostavbu. V prvním případě je žádoucí provést diagnostiku stávajících rozvodů, a potom navrhnout optimální řešení.

Umístění rozvodové skříně

Základním prvkem je jednoznačně rozvodová skříň a chybět nesmí ani rozvaděče. Právě ze skříně se potom rozvádí kabely a svazky po celé nemovitosti. Pokud preferujete vysekávání drážek, sáhněte po takzvaném husím krku, což je plastová trubice, do níž můžete i v budoucnu vložit jakékoliv další kabely, aniž by se muselo zasahovat do stěny.

V rámci vytváření nové elektroinstalace si rozmyslete, kam umístíte zásuvky a vypínače. Jestliže plánujete pověsit televizor na stěnu, je vhodné přímo za něj umístit i zásuvku, aby vám nikde nevisely zbytečně kabely. Zapomenout nesmíme ani na jističe a podobné chrániče.

České technické normy

Setkáte se hned s několika normami, které se vztahují k instalacím v rodinných domech, přičemž konkrétně se jedná o normy řady ČSN 33 2000, ČSN ISO 3864:1995, ČSN 33 0010:1982, ČSN EN 60529, ČSN 33 1500:1990 a také ČSN 33 2130:1983.

Pokud nemáte adekvátní vzdělání a v elektroinstalaci se až tak nevyznáte, přenechejte práci profesionálům, a tím předejdete i případným problémům, jež mohou vzniknout kvůli neodborné instalaci.

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality