12/6
Novostavby nebo starší byty k rekonstrukci? Co je vhodnější investice?

Novostavby nebo starší byty k rekonstrukci? Co je vhodnější investice?

12. června 2014 v 00.00, Nové byty, Nové domy, Realitní kanceláře

Sponzorované odkazy

Plánujete koupi bytu a nevíte, zdali si zvolit bydlení v novostavbě nebo si koupit starší byt, který si zrekonstruujete k obrazu svému? Představíme Vám klady a zápory obou typů investic, abychom Vám pomohli vybrat tu pravou!

Novostavby

Mezi bezesporu největší výhody bydlení v novostavbě je, že máte jistotu, že jste prvním vlastníkem dané nemovitosti. Nemusíte tedy hledat, kde jsou jaká zeď či dveře zamaskovány, aby zakryly tzv. „naoko“ skutečnou závadu. Pozadu nezůstává rovněž jistá atraktivita, image a komfort novostaveb. V dnešní době, kdy má každá rodina nejméně dva vozy, jsou developerské společnosti povinny postavit podzemní garáže jako součást nemovitostí, populární jsou rovněž i moderní vnitrobloky přetvořené do dětských hřišť a parků, aby rezidenti měli příjemný výhled z okna. Zde ale pozitiva končí a nastupují spíše komplikace. Abyste se mohli dovolit bydlení v novostavbě, musíte si sáhnout hlouběji do kapsy. Samozřejmě, že některé společnosti nabízí tzv. „slevu“, pokud si byt koupíte ještě před jeho dostavěním. V tom tkví ale kámen úrazu. Nevím, jak to cítíte vy, ale pokud se mám rozhodnout pro investici tak říkajíc na celý život, ráda bych ji před koupí viděla. A i přesto, že sleva například jeden milion korun zní skvěle, sleva to ve výsledku není. Pomysleli jste někdy na to, kde budete bydlet do doby, než bude nemovitost hotová? Pokud nečerpáte výhod bydlení u rodičů, znamená to, že Vás měsíčně vyjdou výdaje nejen na splácení hypotéky za nový byt, ale i za pronájem dočasného bytu, který do té doby budete obývat. Ve výsledku se dostanete na stejnou cifru, jako je cena novostavby, do které byste se mohli nastěhovat ihned. Rovněž další nevýhodou je, že nemůžete spoléhat na kvalitně odvedenou práci stavebních dělníků a že po převzetí bytu nenajdete nějaké ty mouchy. Na byty se sice vztahuje minimálně dvouletá záruka, ale i přesto to bude chtít dobré komunikační a vyjednávací schopnosti, abyste dostali náhradu za vady objevené v nemovitosti. Pokud si vyberete byt z nabídky, která je již déle na trhu, může se i stát, že už záruka propadla a Vám v případě škod zbudou pouze oči pro pláč. Pokud chcete bydlet v novostavbě, musíte rovněž počítat i s jejím umístěním na kraji a periferii města, a že Vám tedy bude cesta do zaměstnání trvat poněkud déle.

Rekonstruovat dům vyžaduje spoustu času, Autor: HeatherLWilliams / Flickr.com

Rekonstruovat dům vyžaduje spoustu času, Autor: HeatherLWilliams / Flickr.com

Starší byty k rekonstrukci

Pokud jsou pro Vás finance jedním z hlavních kritérií při výběru vhodné nemovitosti, pak jsou starší byty k rekonstrukci to pravé pro Vás. Byt má nižší pořizovací cenu a rekonstruovat ho můžete postupně, jak našetříte další peníze. Starší byty jsou rovněž situovány v zástavbě s dobrou občanskou vybaveností, MHD a blízko centra. Nemusíte tedy počítat s takovou časovou rezervou, abyste se někam dopravili včas. Byt před rekonstrukcí si rovněž můžete přetvořit k obrazu svému. Zbourat příčky či jiné zdi, zrekonstruovat jádro a vybudovat si koupelnu či záchod podle svého apod. Na druhou stranu musíte být obrněni trpělivostí, protože nic není hned a Váš „nový“ byt nebude zpočátku kýženou podívanou pro Vás i pro Vaše návštěvy. Starší domy rovněž nemusí disponovat výtahem, velkými sklepy či balkony. Ani parkovací místo pod okny nemáte jisté. Pokud koupíte starší byt po předchozím majiteli, dosud jste neměli nárok na dlouhou záruční dobu na závady objevené v dané nemovitosti. Díky novele občanského zákoníku je dnes spravedlnost na Vaší straně a nyní máte právo na záruční lhůtu až po dobu 5 let. Nicméně je důležité před samotnou koupí bytu důkladně prohlédnout všechny prostory, zdali nejsou závady většího charakteru, tedy které by bránily poklidnému bydlení či nesplňovaly bezpečnostní kritéria, a neodkladně to hlásit majiteli, aby je co nejdříve odstranil. Oproti novostavbám mají starší byty ještě tu nevýhodu, že nesplňují energetické normy a nejsou příliš úsporné, zvláště pokud daný byt nemá plastová okna. Vzhledem k tomu, že právě díky výstavbám novostaveb jsou povětšinou starší panelové domy poloprázdné, snaží se jejich majitelé dodat jim zpět jejich atraktivitu a za pomoci státních dotací tyto domy zateplují, dávají jim novou fasádu a mnohdy rekonstruují i společné prostory. Ani blízké okolí nezůstává ladem a městské části se snaží bezprostřední okolí sídlišť revitalizovat, rozšířit zeleň, vybudovat dětská hřiště či parky.

V podstatě lze říci, že starší byty budou výhodnější pro jejich majitele v průběhu času, kdežto novostavby nabízí veškerý komfort již dnes. Záleží tedy jen, jaké jsou Vaše priority…

Úvodní obrázek: http://www.freedigitalphotos.net/…_p85548.html

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality