14/5
Jak na bioodpad v bytě?

Jak na bioodpad v bytě?

14. května 2016 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové byty, Nové domy, Zahrada

Sponzorované odkazy

Bioodpad není záležitostí jen lidí bydlících v rodinných domech. Řešit jej musí i v bytových jednotkách. Jaké zde mají možnosti? Jen odhazováním bioodpadu do určených nádob na odpad, nebo i jiné? A lze vůbec v podmínkách bytu bioodpad řešit a následně nějak využít?

Určitě lze. Jak? Je to jednodušší než byste řekli. Stačí si pořídit žížaly a zabydlet je ve stylovém domku. Budete EKO, praktičtí a zároveň velmi styloví.

Kompost není dnes již pouhé místo na zahradě – ohraničené a zapáchající, proto zašoupnuté někde v rohu zahrady. Toto již není tak úplně reál. Ten je někde jinde. Kompost se dnes skladuje i vyrábí mnohem inteligentněji, lépe i estetičtěji – v kompostérech.

Ale jak kompostovat v bytě?

Lehce – se žížalami na bázi vermikompostování. To je typ kompostování využívající vlastnosti žížal. Jaké? No přeci přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Tak jako je určen na zahradu kompostér, je pro byt určen vermikompostér. A kam sním? Kamkoli – do kuchyně (nejpraktičtější, protože odtud se čerpá odpad do něj), na chodbu, na balkon, i do pokoje.

Jedinou podmínkou je dát žížalám optimální podmínky, což jsou teploty okolo 20° C a správná vlhkost substrátu. V zimě je ideální příliš jej neotvírat a zaizolovat, v létě naopak nemít umístěn na přímém slunci. Jen tak bude „výroba“ kompostu správná a nedojde k žádným závadám – přehřátí, či nadměrnému odpařování vody.

Co vše do vermikompostéru patří?

  • všechny zbytky ovoce a zeleniny
  • pečiva a vařených pokrmů
  • potravinami znečištěný papír
  • čajové lístky i sáčky
  • skořápky od vajíček a ořechů
  • zbytky pokojových rostlin a květin
  • stelivo křečků a králíků

Při vermikompostování na zahradě lze ještě přidat pokosenou trávu, listí, větve, hobliny, piliny, kúru i popel ze dřeva. Naopak zcela nevhodné jsou zbytky masa, mléčné výrobky, tuky i zemina, která není pro žížaly vhodná.

A využití?

Je to vše de facto bioodpad, jež je jinak vyhazován a nevyužit. A je to škoda, vždyť tyto organické zbytky nejsou nevyužitelným odpadem, a lze z nich „vyrobit“ kompost. Ten je přírodním hnojivem, jenž můžete v bytových podmínkách využít k přihnojování pokojových rostlin, čímž navýšíte značně kvalitu zeminy, v níž je pěstujete.

Zdroj foto: Red58bill/en.wi­kipedia.org; Pinterets.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality