12/3
Vermikompostování: cesta ke kvalitnímu hnojivu

Vermikompostování: cesta ke kvalitnímu hnojivu

12. března 2021 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

Chybí vám kvalitní zemina pro vaše rostlinky? Chtěli byste mít zeminu pro pokojovky, na balkon, terasu či k přihnojení na zahradu? A co takhle zkusit vermikompostování? Dodá vaší domácnosti a zpracování odpadu další (nebo nový) eko rozměr.

Vermikompostování je de facto využití schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo, kterému se říká vermikompost. Tady máte odpověď na to, proč se tento způsob zpracování odpadu tak nazývá.

Vermikompost

Zpracování dopadu v každé domácnosti je problém. Lepším řešením, než vše vyhazovat do kontejnerů je část odpadu zpracovat za pomocí žížal. Můžete žížaly ve vermikompostéru krmit bioodpadem především v podobě zbytků ovoce, zeleniny nebo částečně zkompostovaná tráva a zbytky rostlin. Moc vhodné nejsou mléčné výrobky, zbytky masa a tuky.

Kam s ním?

Vermikompostér můžete umístit na chodbu, balkon, nebo lodžii, do dílny, garáže či technické místnosti, ale i do kuchyně. Podstatné je zajistit pro žížaly optimální teplotu kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě není dobré nechat vermikompostér venku bez izolace, a naopak v letním období ho nevystavovat přímému slunci.

Jak vybrat vermikompostér?

Vhodnou nádobu na vermikompostování lze vyrobit, ale ideální je vermikompostér koupit. Na trhu je dnes velké množství různě velkých nádob ke kompostování a vermikompostování. Ty se skládají z několika pater, díky čemuž probíhá intenzivnější vermikompostování. Každá nádoba má perforované dno, jež zajišťuje odvod přebytečné vody, volný pohyb žížal materiálem a provzdušnění hmoty.

Jaké žížaly vybrat?

V Česku existuje cca 50 druhů žížal, ale ne všechny druhy jsou k vermikompostování vhodné. Ideálním druhem je žížala hnojní (latinsky Eisenia fetida), které najdete v každém běžném kompostu na zahradách. Ale opět doporučujeme nákup – na trhu lze koupit speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské hybridy (latinsky Eisenia andrei), které se rychle množí a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpady a organické zbytky ve vermikompost.

Jak vypočíst množství odpadu na množství žížal?

  • Množství odpadu musíte přizpůsobit počtu žížal.
  • Dva kilogramy žížal spotřebují kilogram odpadu.
  • Kilogram žížal spotřebuje za jeden den 500 gramů odpadu.
  • Půl kilogramu žížal spotřebuje za den 250 gramů odpadu.
  • atd

Zdroj foto: Pixabay.com; Ekonakup.cz

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality