18/8
Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku

Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku

18. srpna 2019 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

Neplaťte nemalé peníze za odvoz bioodpadu a neshánějte nikde kompost ke hnojení zahrádky! Schůdnější cesta je pořízení kompostéru, do nějž veškerý bioodpad schraňujete a postupně si díky němu vyrobíte kompost sami. Ušetříte nejen životní prostředí, vlastní peněženku, ale zbavíte se i starosti s ukládáním a následnou likvidací bioodpadu.

Kompostér je, když…

Kompostér je nádoba, do které dáváte bioodpad z domácnosti – zbytky z jídla a jeho přípravy, nejrůznější slupky z ovoce a zeleniny, ale třeba i skořápky a listy rostlin. Vše se vám v kompostéru promění na zeminu. A tu lze krásně využít nejen k sázení rostlin do truhlíků, květináčů, ale i k hnojení zahrádky a záhonů. Vaše úroda bude vydatná, všechny rostliny na zahradě lépe prospívat a vy spokojení.

Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku (http://www.realitymag.cz)

Bioodpad

Organický materiál tedy bioodpad byla a stále je (možná více než kdy dříve) velmi cenný k výrobě kompostu, který poté obohatí vaši půdu na zahradě o potřebné živiny. Pořízením kompostéru de facto vytvoříte téměř bezodpadovou domácnost, tedy co se bioodpadu týče. Uzavřete koloběh využitá zbytků z domácnosti ideálním způsobem. A nelekejte se – náklady na pořízení ani údržba kompostéru nejsou nijak vysoké. Lze jej koupit hotový za pár stovek, anebo si jej můžete i vyrobit sami.

Pořízení kompostéru

Náklady na pořízení kompostéru nejsou vysoké. Vybudovat jej můžete svépomocí třeba ze starých latěk či palet, nebo si pořídit již hotový. A samotná údržba je velice snadná. Vyrobený kompostér vám sice nevydrží tolik jako koupený, protože dřevo časem zetleje, ale svoji funkci splní.

Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku (http://www.realitymag.cz)

Trvanlivější jsou kupované kompostéry, vyrobené z odolných a velmi kvalitních plastů, které jsou odolné na klimatické a povětrnostní vlivy včetně slunečního záření. Ve stěnách jsou otvory, jež umožňují proudění vzduchu a tím správný rozklad a tlení všech zbytků. Tyto kompostéry mají oproti těm vyráběným ještě jednu značnou výhodu – mají neprodyšné víko, jímž do něj nepropadne voda z dešťů. Charakteristická je v okolí kompostéru „vůně kompostování“. Ta je pro kompostéry daná a bez ní prostě kompost nevyrobíte.

Bydlení bez zahrádky

Nemáte zahradu a tím možnost kompostování venku? Nevadí, i tak můžete kompostovat. Klasickým kompostérem umístěným na balkoně, nebo v technické místnosti, anebo vermikompostérem. Ten lze umístit i do kuchyně a bioodpad tak schraňovat bez přenášení rovnou do něj.

Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku (http://www.realitymag.cz)

Tak vyrobíte vysoce kvalitní vermikompost, a využít jej můžete k zasazení či přihnojení pokojových, balkonových a okenních zahrádek. Ušetříte finance za nákup hnojiva a zárveň spotřebujete bioodpad z domácnosti. Takový vermikompost lze rovněž snadno promísit se zakoupeným substrátem, a tak získat kvalitní a výživnou zeminu pro rostlinky.

A co vše patří do kompostéru a vermikompostéru?

 • zbytky ovoce a zeleniny
 • kávové a čajové zbytky a zbytky pečiva
 • skořápky z vajíček a ořechů
 • lepenka, papírové kapesníky, ubrousky
 • podestýlka domácích býložravých zvířat
 • posekaná tráva, listí, větvičky
 • plevele, zbytky zeleniny
 • piliny, hobliny, kůra
 • popel ze dřeva, peří, chlupy, vlasy
 • trus býložravých hospodářských zvířat
  Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku (http://www.realitymag.cz)

Proces kompostování

Při výrobě kompostu vždy zvažte, kam kompostér umístíte a kolik bioodpadu zvládnete nakompostovat. Během kompostování se z bioodpadu stává hmota, jež obsahuje humus. V něm se váží organické, minerální látky a voda. Hotový kompost je kvalitním hnojivem, které obsahuje vše, co při pěstování z půdy rostliny potřebují.

Jak na to?

 • Dospodu kompostu dejte hrubší, ale vzdušný materiál (drcené větve, hobliny, dřevní štěpka, dřevnaté stonky rostlin), který umožní provzdušnění kompostu a odtok přebytečné vody.
 • Takový materiál by neměl chybět ani ve vyšších vrstvách.
 • Čím pestřejší bude vaše skladba materiálu ke kompostování, tím lépe.
 • Dobře smíchávejte vlhké se suchým a porézní materiál z hutným.
 • K rychlejšímu tlení lze přidat již zralý kompost, nebo chlévský hnůj.
 • Přidejte zeminu, čímž se organická hmota naváže na jílovité minerály. Vznikne vám vysoce kvalitní humus.
 • Pravidelně kontrolujete správnou vlhkost kompostu.
  Pořiďte si kompostér na zahradu (i do bytu): ušetříte si starosti i peněženku (http://www.realitymag.cz)

Správně založený kompost se sám začne cca do dvou dní zahřívat na teplotu přes 50°C, což způsobí aktivita mikroorganizmů. To trvá od několika dní, ale po několik týdnů. Po dosažení maxima teplota začne zvolna klesat. Vlivem intenzivního tlení si materiál sedá a snižuje se i možný přísun vzduchu. Hromadu proto po zhruba jednom až dvou měsících přehoďte a promíchejte. Čerstvý kompost můžete mít za tři až šest měsíců, zralý za půl roku až rok. Kompostér potřebuje ke zpracování bioodpadu na kompost čas. Pro rychlejší zpracování bioodpadů lze použít vermikompostování s využitím žížal.

Zdroj foto: Fotolia.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality