6/4
Kotlíkové dotace - druhá vlna

Kotlíkové dotace - druhá vlna

6. dubna 2017 v 14.30, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Rozběhla se druhá vlna kotlíkové dotace, která ukončila dotace kotlů na uhlí. Ale stále je možno žádat o další finanční podporu na jiné zařízení.

Druhá vlna kotlíkových dotací má v první řadě podpořit kvalitu ovzduší v Česku, a v druhé řadě má ušetřit finance v českých domácnostech. Proto bude do krajů přerozděleno celkem 3,4 miliardy korun. Ty následně poputují k jednotlivým žadatelům. Ministerstvo životního prostředí chce podnítit k dotacím a výměnám tepelných zařízení obzvláště obyvatele silně znečištěných aglomerací, kde limity škodlivin často nebo stále přesahují určený rámec hodnot. Podpora v těchto oblastech bude posílena ziskem bonusu u každého žadatele, a to ve výši 7500 Kč.

Lidé mohou zažádat o dotaci na

  • nový plynový kondenzační kotel
  • tepelné čerpadlo
  • kotel na biomasu
  • automatický kombinovaný kotel
  • nová otopná soustava
  • rekonstrukce otopné soustavy
  • projektová dokumentace

Tato druhá vlna dotací nepodporuje kotle na uhlí, ale právě preferuje výše zmíněné typy zařízení i souvisejících komponentů. U druhé vlny je změnou také skutečnost, že není nutno provádět mikroenergetická opatření, což s sebou přináší jednodušší administrativu i úsporu financí pro systém i pro samotné žadatele. A díky tomu lze pomoci k dotacím více lidem – do konce roku 2019 k výměně více než 30 tisícům kotlů.

Další změnou ve druhé vlně dotací je nastavení stropu pro dotace. A to tak aby kotle nebyly předražené a přitom to nezasáhlo samotné žadatele. To umožní zrušené mikroenergetické opatření, které sníží obnos, jež každý žadatel hradí ze svého.

Pokud žadatelé spolu s výměnu kotle budou chtít realizovat i další dílčí opatření ve své domácnosti k lepšímu tepelnému komfortu (výměna oken, výměna dveří, zateplení stropu, zateplení fasády), získají ještě bonus ve výši 20 tisíc korun, a když při tom vymění dosavadní kotel za nový kombinovaný kotel, činí bonus až 40 tisíc korun. Přitom lze získat bonus za tyto úpravy během celé doby trvání dotace. To znamená, že lze požádat o dotaci na kotel v jednom roce a v druhém na některou ze zmíněných úprav.

Výše dotace činí u jednotlivých zařízení 75 až 80%, a v částkách od 75 do 120 tisíc korun. Žádat o ni lze po výzvě vyhlášené krajem, přičemž nové výzvy budou vyhlašovány průběžně od 31. března- V současnosti ještě dobíhají v mnoha krajích doplňkové výzvy z první vlny kotlíkové dotace. Druhá vlna pro občany by se měla spustit nejdříve v létě, a nejpozději v druhé polovině roku.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality