8/2
I letos běží Kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám a Dešťovka

I letos běží Kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám a Dešťovka

8. února 2019 v 00.00, Okna, Stavba a rekonstrukce, Zahrada

Sponzorované odkazy

I letošní rok se nese v rámci dotací na kotle a další možnosti úspor. V lednu 2019 byla vyhlášena již v pořadí třetí vlna kotlíkových dotací a v běhu jsou nadále i Dešťovka a Nová zelená úsporám.

Kotlíkové dotace

V lednu byla Ministerstvem životního prostředí vyhlášena třetí vlna kotlíkových dotací. Na dotace má MŠP připraveno celkem 3,125 miliardy korun z fondů Evropské unie. Plán MŽP je velkorysý – chtěli by vyměnit v letošním roce až na tři desítky tisíc starých a nevyhovujících ko­tlů.

Jaké kotle lze dotovat?

Dotace lze čerpat

  • na tepelná čerpadla
  • na plynové kondenzační kotle
  • na kotle na biomasu (s ručním i automatickým přikládáním)

Na jaké kotle se již letos dotace nevztahují?

Třetí vlna kotlíkové dotace vyhlášená v lednu 2019 se nevztahuje na kombinované kotle v nichž lze spalovat i uhlí.

Jakou částku lze v dotaci získat?

K nákupu nového kotle lze získat velmi zajímavou finanční sumu, která činí až 127 000 Kč. V některých krajích lze dotaci čerpat i v rámci programu bezúročných půjček Státním fondem životního prostředí (SFŽP), aby na ni dosáhli i sociálně slabší vrstvy obyvatel (zatím se týká jen Moravskoslezského kraje, kde běží pilotní program SFŽP).

Z těchto prostředků SFŽP si lze půjčit finance na dorovnání částky na kotel, který nepokryje požadovaná dotace. Pilotní program, jež započal v MS kraji, by v případě úspěchu mohl být rozšířen i na další kraje – uvažuje se o Karlovarském a Ústeckém kraji.

Program Dešťovka

I ten letos pokračuje, přičemž stejně jako loni je určen pro všechny občany Česka, tedy nejen pro majitele celoročně obyvatelných nemovitostí, ale i pro ty, kteří trvale žijí v rekreačních objektech, nebo mají nějakou obytnou část v rámci areálu zemědělských usedlostí. V programu Dešťovka lze zažádat o příspěvek na zachytávání srážkové vody a její využití v domácnosti. To se odlišuje částkou dotace v případech od jednoduchého zalévání zahrady až po další využití v domácnosti (zachytávání vody, rozvody v domě k praní a splachování toalet).

Jakou částku lze v dešťovce získat?

Na zalévání zahrady lze lidé 55 000 Kč Na zachytávání vody a rozvody po domě až 105 000 Kč

Kdo může finance čerpat?

Finanční prostředky z programu dešťovka jsou určeny všem výše zmíněným (majitelé celoročně obyvatelných RD, rekreačních objektů a zemědělských usedlostí) spolu s těmi, kteří si chtějí rekonstruovat nádrž na dešťovou vodu (jímku, septik).

Letos jednodušeji

Pro snazší přístupnost všem, je letos v program Dešťovka možno podat žádost s dokumenty jen elektronicky, a to skrz informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.

Nová zelená

Letošním rokem stále pokračuje i program Nová zelená úsporám.

V programu lze získat a čerpat dotace

  • na úsporné rekonstrukce domů, jež si majitel realizuje svépomocí (zateplení výměna oken a dveří)
  • na fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem
  • na venkovní techniku stínění
  • na stavbu nízkoenergetického domu
  • na výměnu starých kamen v nemovitosti bez nutnosti zateplení

Kolik lze v Nová zelená čerpat?

na zateplení, výměnu oken a dveří činí až 50 procent nákladů této rekonstrukce. na fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem až 150 000 Kč na zateplení, výměnu oken a dveří může uhradit až 50 procent nákladů. Spolu se zateplením program podporuje i instalaci venkovní techniky stínění (před okenní žaluzie, rolety, slunolamy). Pak dotace činí až 1 000 Kč na metr čtvereční plochy okna.

Další možnosti

Zateplení domů lze skombinovat instalací malé sluneční elektrárny, instalací solárního systému pro ohřev vody a vytápění, či pořízení nového vytápění. elektrárny využívat teplo z odpadní vody nebo si pořídit nový zdroj vytápění. V případě, že majitel nemovitosti nevyužívá kotel, ale jen kamna či krby k vytápění, může získat až 80 000 Kč na výměnu kamen či krbu v rámci Nová zelená úsporám bez toho, aby zateplovali dům. Pouze ale kamna a krby, kde se nespaluje také uhlí. To letošní rok v dotacích nepodporuje.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality