9/9
Podzimní Den architektury 2017

Podzimní Den architektury 2017

9. září 2017 v 00.00, Komerční prostory, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Podzimní den architektury se koná každoročně na podzim. Letošní, již v pořadí sedmý ročník seznámí zájemce se stavbami napříč staletími, tentokrát s důrazem na vztah lidí, měst a vody.

7. ročník Dne architektury se koná o víkendu 30. 9. a 1.10.2017. Tehdy se opět po roce otevřou návštěvníkům dveře a vrata jindy zavřených budov. A to jak těch starých, tajemných a pozapomenutých, tak i těch nejnovějších, plných nových technologií a tvořících nové dominanty měst.

Akci pořádá spolek KRUH kladoucí důraz na kvalitní současnou architekturu si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města. Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny, ale také další pozoruhodné stavby nové i historické, od industriálních komplexů po rodinné domy. To vše pomohou zájemcům najít a objasnit ve více než šedesáti městech samotní architekti, urbanisté, historici i další odborníci.

kostel sv. Václava v Sazovicích

Co vše bude k vidění?

Z bohatého programu si lze vybrat ve více než šesti desítkách měst a obcí. Kromě mimořádně zajímavých vhledů do historie a současnosti čekají účastníky akcí pohledy na město a vodu z řady často netypických úhlů a míst. Jakých? Třeba ze sedel bicyklů, lodních palub a říčních vln, oken autobusů, jindy nepřístupných cest i z ptačí perspektivy. Festival představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby, historicky cenné objekty i sakrální stavby.

Například v Praze si nábřeží Vltavy prohlédnou návštěvníci z paluby lodi, shlédnou známou Engelovu vodárnu v Podolí a dozví se zajímavá fakta o zaniklém pražském lázeňství. Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře.

Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

Se Dnem architektury se otevřou opět stavby, které zůstávají v průběhu let lidem většinou nepřístupné. V programu Hurá dovnitř! se kromě mnoha zajímavých objektů v Praze, včetně před lety zatopeného Divadla Archa, otevře například první společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě, kde jej představí osobně rodina těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí.

Gočárův Dům zemědělské osvěty v Praze

Ve výčtu míst nechybí současné stavby i odkazy industriální architektury, jako je zaniklá ledárna v pražském Braníku, bývalé továrny ve Smržovce s Tanvaldem a obilní skladiště z 20. let 20. století s unikátním lamelovým krovem v Jihlavě. V Brně se lidé budou moci podívat například do výškové a kancelářské budovy Dorn. Přístupný bude před dvěma lety revitalizovaný pivovar ve Cvikově či návštěvnické středisko Vodní dům v Hulici na Benešovsku.

Víkendová namísto jednodenní

Z původně jednodenní akce oslavující mezinárodní den architektury se díky spolupráci s celou řadou místních institucí i iniciativ stala několika denní přehlídka s bohatým programem. Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech již od 28. září do 5. října. Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou, vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou či výlety autobusem na různých místech ČR.

Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na stránkách Den architektury.cz. Vstupenky na placené prohlídky najdete na webu Go out.cz.

Mezinárodní festival Film a Architektura

Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu Film a Architektura, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian. V české premiéře bude 20. září uveden na filmovém festivalu v Miláně oceňovaný dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnější osobnosti současnosti.

A kam všude se můžete podívat?

Akce se koná v 65 městech v Česka a ve dvou městech Slovenska.

 • Černošice, Červený Kostelec
 • Benešov, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Bratislava
 • Čejkovice, Cvikov, Český Dub, České Budějovice, Český Krumlov
 • Dub, Havířov, Hodonín, Holešov, Hulice, Hradec Králové
 • Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Javorník, Jičín, Jihlava
 • Kamenický Šenov, Kolín, Kutná Hora
 • Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Lysá nad Labem
 • Mělník, Mnichovo Hradiště, Most
 • Náchod, Nová Paka, Nový Jičín, Nymburk
 • Olomouc, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek
 • Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov
 • Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice
 • Sazovice, Satalice, Slavonice, Smržovka, Šumperk
 • Tábor, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou
 • Valašské Meziříčí, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně
 • Vrané nad Vltavou, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto
 • Žďár nad Sázavou, Zlín

Spolek KRUH

Pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa. Cílem diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Od roku 2011 pořádá festival Den architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v loňském roce za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku. Kruh v čele s Marcelou Steinbachovou získal v roce 2016 také cenu České komory Architektů za Výjimečný počin.

Zdroj foto: Kruh

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality