11/7
Letošní den architektury se blíží

Letošní den architektury se blíží

11. července 2019 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Letošní festival Den architektury spadá na podzimní čas. Zdá se to sice ještě daleko, ale přípravy a organizace festivalu jsou již v plném proudu. Proběhne totiž v bezmála stovce obcí po celé České republice a na Slovensku. Nač se můžete těšit?

Rok 2019 je spjat hned s několika výročími, a proto se významné milníky domácí i evropské historie přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura, tedy stavby vzniklé u nás po roce 1989.

Porevoluční vývoj architektury

„Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí, a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit," popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.

Svobodná architektura

Centrem dění bude již tradičně Praha se svou dvacítkou procházek reflektujících rozmanitá témata. Ty ukáží pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Navštívíme i nově otevřený ČSOB Kampus.

Po revoluci vznikalo velké množství pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na samotnou architekturu okolí Národní třídy, dějiště událostí v roce 1989. Těšit se můžeme i výlety do historie první republiky a zjištění, kolik na velmi malém úseku centra vznikalo pasáží, průchodů nebo kin. Pro porevoluční generaci a zájemce o hudební kulturu budou určeny například procházky po zaniklých klubech. Současnou kvalitní architekturu reprezentují i stavby pro zvířata a součástí programu bude procházka po stavbách v areálu trojské ZOO.

Téma svobodné architektury bude rozebíráno a zkoumáno například ve Frýdku Místku, Řevnicích, Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci, Košicích či v Partyzánskem. Ve Frýdku Místku se uskuteční procházka na téma „divoký fasádní rej“ a kultivované město před touto katastrofou. V Řevnicích provedeme zájemce místní architekturou totality i svobody. V Lounech bude středem zájmu galerie Benedikta Rejta. V Košicích bude představen slovenský pavilon EXPO 2020.

Současnou architekturu ve své šíři reprezentuje Brno, kde se na jednom místě potkává historická, funkcionalistická i novodobá kvalitní architektura. Kromě procházek o mohutné asanaci historického centra Brna na počátku 20. století, o architektuře po 1989 a jejímu vztahu k architektuře meziválečného období budou zpřístupněny knihovna a hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a administrativní výšková budova Trinity centrum z roku 2009.

Krásné Březno – zámek a sídliště

Krásné Březno – zámek a sídliště

Hurá dovnitř!

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi – tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka, Hotel Josef na Starém městě – významné dílo světově proslulé architektky Evy Jiřičné.

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” – netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Otevřen bude i žižkovský palác Akropolis, jehož interiéry vznikly podle návrhu arch. Davida Vávry a výtvarného umělce Františka Skály v roce 1996.

Stoleté výročí výmarské školy Bauhaus

Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou.

Festivalový týden

Festival potrvá sedm dní a odehraje se ve více než osmdesáti městech a obcích Česka a také na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci nazvané Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce.

součástí letošního ročníku festivalu jsou i ZOO Praha a její stavby

součástí letošního ročníku festivalu jsou i ZOO Praha a její stavby

Festival Film a architektura

Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana.

Mezi klasiky architektury 20. století, kteří budou uvedeni na festivalu, bude film o německém architektovi minimalismu Mies van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu B. Fuchsovi, o američanovi F. L. Wrightovi, který se proslavil kultovním domem nad vodopádem nebo centrálou firmy Johnson nebo o výjimečném mexickém architektovi Luisi Baragganovi, který vycházel z tradic Bauhausu a výrazně je obohatil o svou mexickou zkušenost a to hlavně v barevnosti. Sekci Bauhaus zastupují filmy Bauhaus Spirit nebo film o významném designérovi Dieteru Ramsovi.

Doprovodný program

Festival nabízí i doprovodný program k 30ti letům od Sametové revoluce na Národní třídě. Součástí budou například divadelní představení v bývalém Domu uměleckého průmyslu na této ulici. Divadlo X10 zde uvede inscenaci Dům uměleckého Poltergeista, specifické imerzivní divadlo, během něhož si návštěvníci prohlédnou celou budovu. O festivalovém víkendu se tu odehraje site specific představení The Trial inspirované známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou.

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku bude včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici v průběhu léta na webových stránkách Den architektury.

Zdroj foto: Denarchitektury.cz

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality