16/8
Čistička, septik nebo jímka – kdy je to nutnost a proč? - první část

Čistička, septik nebo jímka – kdy je to nutnost a proč? - první část

16. srpna 2018 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Máte rodinný dům, či rekreační objekt v lokalitě, kde není kanalizace. Proto potřebujete jímku, septik nebo čistírnu odpadních vod. Co si vybrat?

Když chybí v lokalitě vaší nemovitosti kanalizace, je využití jedné z možností nutností pro správné nakládání s odpadními vodami. Tápete mezitím, co ze tří možností využít? Shrneme vám rozdíly mezi těmito zařízeními i tipy kdy je lépe je využít a kdy nikoli, spolu s plusy a mínusy.

Jímka

Po staru se jí říká žumpa, nověji bezodtoková jímka. Je to de facto nádrž z betonu či plastu, která je vodotěsná. Zde se shromažďuje odpad, respektive splašky z objektu. A díky tomu, že je jímka bez odtoku, je nutno ji v pravidelných intervalech (po zaplnění) nechat vyprázdnit fekálním vozem.

Jímku je nutno vybudovat tam, kde je objekt (třeba rekreační chalupa) využíván jen sporadicky, a je dostupná pro fekální vůz (dojezd až k nemovitosti) a vždy když chybí kanalizace a není přitom možnost vypouštět splašky do podzemních vod.

K vybudování jímky do 300 m čtverečných zastavěné podzemní plochy a do tří metrů hloubky vám postačí ohlášení stavebnímu úřadu. Na větší pak potřebujete stavební povolení od stavebního úřadu.

Mezi značné výhody jímky patří nízká cena pořízení bez rozborů odpadních vod, nevýhodou pak jsou značné provozní náklady jímky (jedno vyvezení stojí okolo tisíce i více korun) to dle objemu jímky.

Čistička, septik nebo jímka – kdy je to nutnost a proč? - první část (http://www.realitymag.cz)

Septik

Septik je pro změnu oproti jímce tříkomorová nádrž, někdy i více komorová. V této nádrží se usazují kaly od odpadní vody. Odpadní voda se zde předčistí a pak voda putuje do zemního ideálně pískového filtru, nebo do biologického filtru nasazeného za septikem. Takto koncipovaný septik je podobný jako malá domácí čistírna.

Septik zvládne odpadní vody jak u obydlených rodinných domů, tak u občas využitých rekreačních nemovitostí. U septiku a jeho zapojení potřebujete vždy stavební povolení od stavebního úřadu, k tomu také povolení k vypouštění odpadních vod.

K provozu patří pravidelné dokládání vzorků odpadních kalů, jehož intervaly stanoví vodoprávní úřad. Výhodou septiku je fakt, že jej lze dle potřeby nechat vyvézt (stačí asi 1× ročně) což je méně často než z jímky, a proto méně nákladné časově i finančně.

Dalším plusem septiku je možnost fungování bez elektřiny a navíc přísun odpadních vod nemusí být pravidelný a právě proto se septik hodí i k občas obývaným objektům. Mínusem je nutnost větší zastavěné plochy pro septik, ale i nutnost dočištění odpadních vod.

Ještě nám zbývá třetí varianta – pokračování příště.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality