5/12
Do zazimování zahrady patří i sudy na dešťovou vodu

Do zazimování zahrady patří i sudy na dešťovou vodu

5. prosince 2018 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

Letošní zima si dává dost na čas. Ale přesto byste měli již myslet na fakt, že se zazimováním vaší zahrady souvisí i sudy na dešťovou vodu. Jak na to?

Pokud máte na své zahradě sudy, do nichž chytáte dešťovou vodu na zalévání zeleně, nezapomeňte i je zakomponovat do zimní péče o zahradu. Proč? Protože takový silný mráz by vaše sudy bez ohledu na materiál mohl poničit.

A tak se nemylte, když si myslíte, že jste v klidu, jestliže máte sudy dřevěné nebo kovové a ne plastové. Plastové jsou sice nejvíce náchylné k poškození mrazem, ale ani kovové nebo dřevěné nejsou v bezpečí před mrazem. A tak, než byste museli každý rok pořizovat sudy nové, zazimujte ty stávající správně.

Sudy na vodu jsou velmi oblíbené a jejich variabilita objemů, tvarů, materiálů i technických parametrů je široká. Sudy se liší dle druhu materiálu (kovový, dřevěný, plastový, polyetylenový) a podle provedení ( s výpustí, bez výpustného ventilu).

Plastový sud

Klasický plast je nejvíce ohroženým materiálem. Sudy z plastu na zimu vždy vypusťte, a uschovejte tam, kde nebude v zimě mrazík. I prázdný plastový sud může být zimou a mrazem poškozen a jeho využití pro vás tak značně zkráceno.

Při manipulaci dejte pozor při převracení sudu a jeho odnášení do tepla. Plast je docela křehký materiál a mohl by být díky vystavení povětrnostním podmínkám a slunci v během roku již méně odolný a popraskat. Když už si pořizujete plastový sud, vybírejte ten s výpustný ventilem. Je praktičtější na manipulaci, nemusíte s těžkým sudem příliš hýbat a počkáte si, až se voda z něj úplně vyprázdní.

A když už máte plastový sud bez ventilu k vypouštění, ideálnější než sud naplněný vodou převracet, je vyprázdnit jej kbelíkem. Je to sice pracnější, ale za těžkosti či poškození při pohybu s plastovým sudem to určitě stojí.

Kovový sud

Ten je sice odolnější než plastový, ovšem je dobré mít kov, který vám moc nerezne anebo má ochrannou vrstvu proti rzi. U kovových sudů jsou tedy nasnadě např. aplikace vnitřních laků nebo plastových vložek pro uložení agresivních látek, jež napadají napadajících kov. I tak ale často stačí malá oděrka či šrám a je zaděláno na rozvoj rzi.

S kovovým sudem se také mnohem hůře manipuluje nežli s plastovým. Je přeci jenom o něco těžší. Sud z pozinkovaného ocelového plechu ani tak ne, jako ocelový. A tak i zde je dobré pohlídat si vše při pohybu s ním a pokud lze, tak i tento sud si pořídit s výpustí. Jen tak zabráníte spadnutí, poškrábání při čištění a vyprazdňování.

Dřevěný sud

Dřevo je dobrý materiál, ovšem i dřevo potřebuje ošetření. Ideální je dřevo s impregnací proti vlhkosti a ošetřené oleji. Ale na druhou stranu musí být tento materiál opracován tak, aby nebyla voda chemickým ošetřením kontaminována. Některé dřeviny jako buk a dub časem zatvrdnou a pórovitost se mění v ucelenou kompaktní masu. Ovšem takové dřevo má hodně vysokou hmotnost a nelze s ním dobře manipulovat. Dnes se již tento materiál na sudy na dešťovou vodu moc nevyužívá. Dělají se spíše imitace dřeva, jež jsou věrohodné, a přesto je to plast.

Novodobý materiál

V současnosti se za nejlépe udržovatelný materiál pro sudy na dešťovou vodu považuje vysokohustotní polyetylen (HDPE). Ten kvalitně odolává povětrnostním podmínkám. Sud z HDPE můžete nechat i přes zimu venku na zahradě. Ale i takový sud doporučujeme vyprázdnit.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality