12/9
Ceny nemovitostí stále vzrůstají

Ceny nemovitostí stále vzrůstají

12. září 2019 v 00.00, Nové byty, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Rodinné domy, byty, komerční prostory – toho všeho se stále rostoucí ceny nemovitostí týkají. Nejvíce to je znát na bytech. Ty vzrostly u nás za posledních pět let o více než 45 %. A nevypadá to, že by tomu bylo v nejbližší době jinak.

Nejdražší byty jsou samozřejmě ve velkých městech – metropoli a krajských městech. Tam je totiž největší pracovní nabídka a vše po ruce – od úřadů, přes obchody až po nabídku práce a mimopracovní vyžití.

Aktuální analýzy a studie realit a prodejních cen zjistily, že cena novostavby bytu o klasických proporcích 2+1, nebo 2+kk s cca 50 metry čtverečnými, se v hlavním městě dostala na skoro pět milionů korun. Starší byt v panelovém domě zde vyjde na skoro tři miliony.

Samozřejmě co kraj, to jiná situace. V okrajových a pohraničních oblastech je situace méně dramatická, ale zase tu jsou pomálu pracovní příležitosti, méně rozvinuté služby a občanská vybavenost. A tak byt stejných rozměrů jako v Praze přijde na severu Moravy na něco málo přes půl milionu, stejně tak na severu Čech.

Ceny nemovitostí stále vzrůstají (http://www.realitymag.cz)

Panel versus cihla

Nejvíce žádané jsou novostavby nebo starší cihlové domy. Starší bytové jednotky v panelovém domě jsou až na třetím místě. Rodinné domy se nyní prodávají méně než byty. Někdy vyjde rodinný dům levněji než byt ve velkoměstě.

Co za zdražováním nemovitostí potažmo bytů stojí?

 • Příčinou je vysoká poptávka po bydlení obecně a nedostatek nové výstavby bytových domů. Ty navíc, když již existují, nebo se staví, jsou až o 40 % dražší než kdysi.
 • Také je to dáno demografickými změnami v populaci.
 • A státní politikou – zvyšováním daní, nová pravidla v obytných plochách atp.
 • Svoji roli hraje i stěhováním lidí z vesnic do měst.
 • Ve stavebnictví k tomu přispívají sáhodlouhé doby v povolování výstavby nových bytů a velké tanečky okolo všech povolení. Bytů je pak nedostatek.
 • Navíc v posledních letech byly k mání jedny z nejnižších úrokových sazeb. Dnes jsou stále nízké (i když ne nejnižší).
 • V mnoha krajích je velmi nedostatečná nabídka nájemního bydlení.
 • Své udělala také politická situace u nás, když se v komunálních volbách měnily posty a nějak se zapomnělo dotáhnout některé projekty do konce, byla zde v posledních letech minimální podpora a stavebnictví jako takové stagnovalo.

Ceny realitním trhu jsou téměř na svém maximu, ale klesání se zatím nekoná.

Kdy by ceny mohly klesnout?

 • V případě ekonomické krize v zemi.
 • Zvýšením nezaměstnanosti.
 • Při vyšší výstavbě.
 • Změnami zákonů o stavebnictví.
 • Širším pokrytím nájemního bydlení.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality