25/10
Nový životní styl: Tiny Housing

Nový životní styl: Tiny Housing

25. října 2019 v 00.00, Chaty a chalupy

Sponzorované odkazy

Postavit dům, zasadit strom. Do týdne a s co nejmenším zásahem do krajiny. Projekt Done, vzbudil po své zářijové premiéře ve Smržovce velký zájem veřejnosti.

Je to minimalistická montovaná dřevostavba, kterou navrhlo studio DDAANN, jmenovitě architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan, a která reaguje na celosvětový zájem o tinyhousing.

Chatařství nově

V Česku navazuje na tradici chatařství, která je již relativně vzdálena novým generacím, ale autoři se společně s Lukášem Otevřelem, producentem dalšího neformálního obydlí – plovoucího domu Port X, rozhodli na tuto tradici navázat a poskytnout jednoduché řešení, při jehož stavbě se mohou sami budoucí majitelé realizovat a rozhodnout se o míře své účasti a ekonomické úspoře na projektu.

DIY či samostavba je tedy něco, co se v názvu projektu Done (česky hotovo) sice objevuje, ale většina zájemců v současnosti poptává kompletní dodávku stavby i se zasazením stromu, který je k dodáván podle přání klienta a také podle dřevěného obkladu použitého v interiéru.

Done

Done má pouhých 12 m2, přesto se do něj vešla obývací místnost, kuchyňka s kamny a dřezem, sprcha s toaletou, technická místnost a venkovní terasa, bohaté úložné prostory a skládací postel, kuchyňský stůl a židle. Vše v precizním provedení a slícování. Vznikl tak komfort na velmi malé ploše, ale s ohledem na to, že je akcentován i prostor před domem – ten je možné umisťovat na často těžko přístupná místa, kde největším luxusem je samotné místo a výhled na něj. V případě Smržovky je to panenská příroda, kde les plný veverek začíná hned před okny.

Devoto

Stavba je dodávána českým výrobcem Devoto, který se realizuje v dřevostavbách jako rozšíření svého nábytkového a interiérového sortimentu, čerstvě oslavil 10 let na trhu a autory zaujal sofistikovaností výrobních procesů a úrovní detailů.

Různé verze

Varianty, které jsou připraveny pro zákazníky, se liší v náročnosti na vnitřní komfort a infrastrukturu – klíčové provedení Offgrid nevyžaduje žádné napojení na sítě. Domek je buďto osazen pouze kamny a nádrží na vodu, která je do objektu dovážena a doplňována dešťovou vodou na oplach, elektrickou energii zajišťuje buďto skromnější gelová baterie, případně sofistikovaná soustava solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem.

Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku a v lokalitách, kde by komín i kouř způsoboval komplikaci, je toto řešení plnohodnotnou příplatkovou alternativou. Verze Core je v podstatě obyvatelná základní verze bez prvků, jako je kuchyňka, komín, kamna, toaleta či sprcha. Může sloužit jako útulna, hospodářské stavení v krajině atp. V Česku je dodávána za startovací cenu 365 tisíc Kč.

Luxusní Glamp

Naopak nejluxusnější verze Glamp, již si objednal první zákazník Jaroslav, který tímto získal výrobní číslo 001 a speciální prvky výbavy, jako je jasanová kuchyň s úložnými prostory pro delší pobyt, luxusní sprchové hlavice a kohoutky v matné černé úpravě, které kontrastují s bílým jasanovým obkladem a corianovou kuchyňskou deskou, napojení na kořenovou čističku, tlakovou vodu a plnohodnotné napojení na sítě.

Dále zařizovací předměty z jasanového dřeva – skládací stůl s židlemi a také v neposlední řadě bonus ve formě sazenice jasanu. Jasan byl tedy nejen použit v interiéru, ale zároveň byl i zasazen před domem při zahajovacím koncertu kapelou Please the Trees. Ekologický aspekt je pro autory podstatný a dlouhou dobu byl vybírán lokální zdroj používaného dřeva a také český výrobce, který je schopen zaručit smysluplný a ekologický rozměr stavby.

Zdroj foto: DDAANN

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality