30/12
Alergie řádí i v zimě: rýmu vyvolávají roztoči, plísně i chlad

Alergie řádí i v zimě: rýmu vyvolávají roztoči, plísně i chlad

30. prosince 2019 v 00.00, Služby

Sponzorované odkazy

Větve stromů jsou dávno holé, pylová sezóna je v nedohlednu, ale vy stále slzíte a chodíte s kapesníkem u nosu, přestože nachlazení nejste? Na vině je pravděpodobně alergie. Spouštěče najdete nejčastěji u sebe doma. Rýmu pomůže odstranit pravidelný úklid, ale i přírodní pomocníci. Roztoči se drží v peřinách i v gauči.

Jednou z nejčastějších příčin alergií zaviněného kýchání, slzení a posmrkování jsou roztoči. V zimních měsících totiž trávíme většinu času v uzavřených místnostech. Pokud jsou navíc dobře vytopené a málo větrané, mají v nich roztoči ideální podmínky.

prach je také alergenem

prach je také alergenem

Jak na alergeny doma?

 • Nejvíce těchto organismů se drží v textiliích, jako jsou deky, koberce nebo peřiny.
 • Pro alergiky je tedy nejlepší se koberců zcela zbavit a ostatní textilie prát často a na vysoký teplotní stupeň.
 • Dobře pratelné by měly být především lůžkoviny. Postel bychom také neměli hned ráno zastýlat, ale nechat dobře vyvětrat.
 • Stejně tak bychom měli často luxovat a u vysavačů využívat účinné filtry.

Soužití se zvířaty potřebuje pravidla

Pokud alergii vyvolává domácí zvíře, je potřeba dodržovat některé zásady soužití. Klece a terária by neměly být umístěny v ložnici, stejně tak by psi a kočky do ložnice vůbec neměli mít přístup. Vyvarujte se také polehávání zvířat na gauči a v křeslech – ty jsou pro alergeny ideálním prostředím. Také psí či kočičí pelech pořiďte pratelný. Nastávající alergickou reakci se snažte podchytit hned při nástupu, nejlépe šetrnou, přírodní formou.

soužití se zvířaty má svá pravidla

soužití se zvířaty má svá pravidla

Co pomáhá?

Mimo zásad doma týkajících se praní a pravidel soužití se zvířaty pomáhají proti alergiím takzvaná jí gemmoterapeutika z černého rybízu, lesního bezu hroznatého a ořešáku amerického. To jsou vše bylinky dobře dostupné v bylinářství, lékárně i obchůdcích se zdravou výživou. Zátěž alergenu na organismus také snižuje také ořešák americký, pelyněk a hřebíček.

Jak odhalíme plísně, které také spouštějí alergie?

Plísně vám pomohou odhalit pokojové rostliny. Plísním se daří v teplém a vlhkém prostředí. Dobrým příkladem jsou tapety, koupelnové předložky nebo sprchové závěsy. Zvažte, jestli se bez nich nedokážete obejít. Plíseň se též často uchycuje na hlíně v květináčích pokojových rostlin, podle čehož také snadno poznáte výskyt plísní v domácnosti.

rozotči v peřinách jsu nepříjemní domácí společníci

rozotči v peřinách jsu nepříjemní domácí společníci

Co platí na plísně?

 • Základním pravidlem je pravidelné větrání nejen koupelny, ale celého bytu.
 • Výměna vzduchu by měla být rychlá, avšak intenzivní.
 • Pokuste se nejlépe vytvořit průvan a otevřít co nejvíce oken.
 • Problém mohou řešit rovněž čističky vzduchu.
 • Pokud u vás plísňová alergie přesto vypukla, můžete si vypomoci opět přírodní cestou.
 • Z bylinek doporučujeme tinkturu z penízovky, šiitake, grepu, česneku či lichořeřišnice, nebo také černý rybíz, olše a ořešák americký.
  psí či kořčičí chlupy způsobují některým lidem alergie

  psí či kořčičí chlupy způsobují některým lidem alergie

Alergie způsobená chladem

Alergická reakce se může projevit také při kontaktu s chladem, až už v podobě vody, větru, nebo například ledových nápojů či potravin. Výsledkem je zarudlá pokožka, popraskaná kůže, kopřivka a svědění, či dokonce otok postiženého místa. Ve výjimečných případech může dojít i k ohrožujícím symptomům jako opuchnutí jazyka nebo problémy s dýcháním.

Tento typ alergie je naštěstí poměrně vzácný. Při příznacích je tedy v prvé řadě potřeba vyloučit, zda alergická reakce není jen průvodním jevem jiného onemocnění. Člověk by se měl taktéž vyvarovat prudkých změn teplot i při pobytu doma a přechodu z jedné vytopené místnosti do druhé chladnější. Je dobré si nějakou dobu na jakoukoli změnu teploty zvykat.

Ideálním způsobem je otužování. To by ale mělo být velmi postupné, aby si tělo na změny teplot pomalu zvyklo. S otužováním by ovšem lidé neměli začínat v zimních měsících, ideální je počkat do jara. Na mrazu a větru je též žádoucí nepodceňovat oblečení a chránit kůži především rukou a obličeje rukavicemi, šálami a ochrannými krémy.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality