18/8
Stavíte nebo jen renovujete interiér? Vyzkoušejte Corten, málo známý, ale jedinečný materiál

Stavíte nebo jen renovujete interiér? Vyzkoušejte Corten, málo známý, ale jedinečný materiál

18. srpna 2020 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Novodobé i dlouho využívané a neznámé materiály se dnes prolínají do světy realit i bydlení. Nejsou jen součástí vnějších domů, fasád, střech a dalších částí staveb, ale stávají se i designovými a jedinečnými prvky v interiéru. Takový je i Corten – nachází uplatnění jak v exteriéru tak v interiéru.

Corten je povětrnostně a korozi odolná ocel, kterou můžete znát pod obchodní značkou Cor-ten, Corten, nebo v české obdobě Atmofix. Vše je jedna skupina ocelových slitin vyvinutých k odstranění nutnosti používání nátěrových hmot. Cortenové slitiny jsou jedinečné a unikátní tím, že jestliže jsou po několik let vystaveny povětrnostním vlivům, získává jejich povrch stálou, charakteristickou a esteticky působivou originální rezavou patinu.

zahradní nábytek z Cortenuzahradní nábytek z Cortenu

Když se řekne Corten

CorTen je zkratka pro původně registrovanou známkou pod anglickým souslovím „corrosion resistant products“ firmy United States Steel. Později byli k výrobě licencováni další výrobci. V současnosti se celosvětově (tedy i u nás) a běžně vyrábějí a používají všechny druhy těchto ocelí. U nás byla vyvinuta obdoba Cortenu pod názvem Atmofix již roku 1968.

Původní ocel Cor-Ten byla patentována v roce 1933 jako nízkouhlíkatá ocel s přídavkem mědi, nebo fosforu. Záštitu nad novou slitinou převzala American Society for Testing and Materials, která je dnes mezinárodní standardizační organizací ASTM International­.Obecně je těchto druhů ocelí vícero, rozlišených dle množství uhlíku, příměsí a tvarů, potažmo dle ceny a účelu.

ohniště neboli mobilní krb z Cortenuohniště neboli mobilní krb z Cortenu

Vlastnosti a složení Cortenu

Díky svému chemickému složení mají tyto slitiny zvýšenou odolnost vůči atmosférické korozi. Působením počasí si totiž na povrchu vytvářejí ochrannou vrstvičku. Její korozi zpomalující účinek je vytvářen specifickým rozložením legovacích prvků, a tak je-li materiál vystaven povětrnostním vlivům, tato ochranná vrstvička se nepřetržitě vyvíjí a obnovuje. Stručně řečeno – ocel se nechává vědomě korodovat, aby si vytvořila ochrannou vrstvu.

Nejčastější použití Cortenu

Povětrnostně odolná ocel se často používá pro

 • sasády a střechy
 • kontejnerové buňky a plechové části budov a staveb
 • ohniště, krby a lavičky
 • vnitřní i vnější osvětlení
 • vypalované cedule – čísla popisná a jmenovky
 • na zahradách na vyvýšené záhony
 • součásti plotů a ohrazení
 • jako exteriérové a interiérové umělecké předměty a sochy
  Cortenová zástěna za TVCortenová zástěna za TV

Dnešní využití se rozšířilo

Dnes najdete v nabídkách i bytové prvky, bytové doplňky a dekorace do interiéru jako jsou

 • nástěnná svítidla a velké i malé svícny
 • domácí a bytové fontánky
 • krby a krbové prvky
 • květináče a truhlíky
 • závěsné dekorace a nástěnné plastiky
 • jako dlažba a obklady
 • nově také jako zahradní a balkonový nábytek a součásti zahradních teras
  Corten knferenční stolekCorten knferenční stolek

Očividné tedy je, že využití Cortenu jako materiálu je velmi pestré a rozličné. Zkusíte ho i vy?

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality