24/1
Odpady v domácnosti – jak na ně? - pokračování

Odpady v domácnosti – jak na ně? - pokračování

24. ledna 2021 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Dnešní pokračování článku o odpadech je zaměřen na kovový odpad včetně hliníkového odpadu, papírový odpad a biodopad.

Kovovýroba je docela energeticky náročná sféra. I proto je odpad z něj žádaný. Hliníkový odpad je nutno vytřídit, protože se vyrábí z rudy bauxitu, která se těží v povrchových dolech. Věděli jste, že na zpracování jedné tuny hliníku se spotřebuje kromě mnoha bauxitu i docela velké penzum ropy a energie?

Odpady v domácnosti – jak na ně? - pokračování (http://www.realitymag.cz)

Jak na třídění hliníku?

Hliník na rozdíl od jiných kovů není magnetický, a i proto jej lze jej docela dobře recyklovat. Pokud si nejste jisti, zdali se o hliník jedná, zkuste jej trochu pomačkat. Hliník se oproti jiným směsným materiálům zpět již nenarovná. Hliník se třídí zavezením či zanesením na sběrný dvůr. Můžete se dopředu ujistit, zdali zde berou hliník a co vše z něj můžete přivést. Některé sběrné dvory odebírají vše hliníkové – včetně víček od jogurtů a obaly od čokolády, jiné jen něco. Hliník se poté využívá na další zpracování – přidává se do materiálových směsí v metalurgickém průmyslu, anebo se z něj vyrábí hliník nový.

Odpady v domácnosti – jak na ně? - pokračování (http://www.realitymag.cz)

Jak na papírový dopad?

O tom, že se papír vyrábí ze dřeva není nutno sáhodlouze hovořit ani psát. A věděli jste, že lze papír až 5× znovu recyklací využít? A že kromě dřeva je k výrobě potřeba i hodně energie a vody?

A jak předejít zbytečné tvorbě domácího papírového odpadu?

 • Kupujte produkty nebalené nebo do svých nádob a krabiček
 • Kupujte notesy, bloky a sešity z recyklovaného papíru
 • Stejně tak další papírové produkty do domácí kanceláře
 • Před vytištěním čehokoli doma zvažte, zdali je to nutné
 • Tiskněte oboustranně, abyste využili jeden list efektivně
 • Faktury a další dokumenty můžete před recyklací (v případě volného místa na něm) využít na poznámky a až pak jej roztrhat, rozstříhat či rozdrtit v drtičce a vytřídit
  Odpady v domácnosti – jak na ně? - pokračování (http://www.realitymag.cz)

Co s bioodpadem?

Kuchyňský odpad a odpad z rostlin, ovoce, stromků, trávy z vaší terasy, balkonu a zahrádky je bioodpad. Ten je nevyšší položkou v komunálním odpadu. Tvoří téměř jeho polovinu.

 • Výhodou bioodpadu je, že jej je možno velmi dobře využít znovu – ke kompostování, ať už k separátnímu tedy osobnímu, nebo společnému pro několik rodinných domů či bytových domů.
 • Další možností je kompostér se žížalami. Tady se o rozpad bioodpadu postarají žížaly. Vzniklý humus je ideální k přesazování pokojových i zahradních rostlin.
 • Bioodpad se již také v mnoha obcích třídí do kontejnerů a odváží v nich správcem odpadu v dané obci. Odpad pak odkládáte do pytlů na určené místo.
 • Bioodpad je dále využíván jako zdroj k výrobě tepla a vytápění, tedy jako surovina k výrobě energie.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality