24/2
Jak vybrat kvalitní plastová okna?

Jak vybrat kvalitní plastová okna?

24. února 2019 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

O oknech začínáme uvažovat v momentě, kdy nás zaskočí roční vyúčtování za vytápění, anebo neustálé závany chladu. To ukazuje, že něco není v pořádku. Co s tím?

Jednoznačně okna vyměnit. Ale pozor! Každé výměně (čehokoliv) by měl předcházet důkladný průzkum trhu s důsledným výběrem. Určitě se nechytejte žádných velkých slev, které jsou se zimním obdobím spojeny. Zůstaňte ostražití a vybírejte pečlivě.

Ony se ty výhodné nabídky na vás hrnou ze všech stran. Ani segment plastových oken nezůstává ušetřen. A jelikož jde o docela finančně vysokou investici, neměly by pro vás být slevy prvotní ani rozhodující. Jedná se přece o váš komfort bydlení a tam jistě stojí za to si připlatit.

A protože na našem trhu najdete mnoho výrobců i prodejců plastových oken, dbejte na to, aby tato investice pro vás nebyla noční můrou. Jak tedy poznat kvalitní okna a orientovat se v široké nabídce?

Základní parametry, kterých byste si u plastových oken měli v každém případě všímat jsou výztuha, třída profilu, těsnění, kování, výrobce a správný způsob montáže.

Výztuha

Aby plastová okna dlouho a spolehlivě fungovala a zároveň těsnila, nesmí se kroutit. Z tohoto důvodu je nutné, aby měla plastová okna kvalitní výztuhu. Jinak vlivem slunečního záření, velkým formátem oken a tmavými rámy v kontextu se sluncem a zahříváním, dochází k ohybu a kroucení oken. Kvalitní výztuha zajistí oknům tvarovou stabilitu a ty vydrží sloužit desítky let.

Třída profilu

Základ plastového okna tvoří plastový profil. Dle kvality se dělí na několik tříd. K nejvyšší patří třída A, což je třída s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách. Upřednostňujte okna v této třídě. Proč? Protože silnější plastové stěny profilu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna mají i větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost proti vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům.

Těsnění

Pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci je těsnění oken naprosto zásadní. U plastových oken může být těsnění jako součást profilu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu, tedy i v rozích, a tudíž mnohem lépe těsní.

Kování

Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobou, snadnou i bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání oken, stejně jako při jejich vyklápění nebo posouvání. Kování však má vliv i na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení. Kvalitní kování je to s vyšším počtem uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna.

Čím více jich je, tím snadněji půjdou okna seřídit, tzn. nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují vypáčení. Při výběru u dodavatele proto chtějte vidět standardně dodávané okno a nechte si ukázat umístění a typ uzamykacích bodů.

Výrobce

Nejčastější nedorozumění vzniká mezi dodavatelem a výrobcem okna. Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, požádejte ho o informaci o skutečném výrobci a nechte si ji také spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis.

Montáž

Můžete si vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelně izolační vlastnosti. Měla by být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna odborně namontovat vyškolenými osobami,získáte tím většinou i prodlouženou záruku od dodavatele.

Pokud váháte, obraťte se na odborníky z oboru. Mezi jedny takové u nás patří bezesporu firma Vekra, a my za podnětné informace děkujeme panu Romanu Kubálkovi, obchodnímu řediteli společnosti Vekra.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality