22/10
Jak na odpad? Využijte nápad reuse center!

Jak na odpad? Využijte nápad reuse center!

22. října 2021 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Změňte přístup k věcem každodenní potřeby! Protože v naší společnosti velmi mnoho věcí neslouží tak dlouho, jak by mohlo. Pak zbytečně brzy tyto artefakty končí v odpadu. A toho odpadu neustále přibývá a ohrožuje celou zeměkouli. Je to jako nekonečný příběh, který vrší další a další hromady odpadu.

Přístup je přitom potřeba měnit nejen v rovině výrobců, ale zejména u nás – spotřebitelů. Jedním z příkladů, jak změnit koloběh „vyrobit–použít–zahodit“, jsou takzvaná reuse centra, která podporují principy cirkulární ekonomiky. V tuzemsku fungují zatím jen krátce, ale pomalu se dostávají do povědomí lidí.

Inspirujte se

V ostravském reuse centru od října 2021 můžete vidět výstavu elektronábytku. Tam najdete mnoho inspirace, jak cirkulární ekonomiku jako způsob řešení využít v praxi i u vás doma.

Co jsou reuse centra?

Jsou to místa, kde může kdokoliv bezplatně odevzdat menší funkční předměty z domácnosti, které by jinak skončily v odpadu. Příkladem je třeba kuchyňské nádobí, umělecké předměty, dětské hračky, hudební nástroje, dekorace, knihy nebo nečalouněný nábytek.

Z hygienických a bezpečnostních důvodů reuse centra nepřijímají lůžkoviny, oděvy a obuv, čalouněný nábytek, zvířecí hračky a pelíšky, stavební materiály či jakoukoliv elektroniku. Předměty si zde pak mohou lidé zakoupit a dále používat, čímž se prodlužuje jejich život a naplňují hlavní principy cirkulární ekonomiky.

Jak na odpad? Využijte nápad reuse center!  (http://www.realitymag.cz) set stolku a taburetů, vytvořený z bubnů praček

„Model vyrobit–použít–zahodit je dávno překonaný. Je nefunkční a dostává nás do velmi komplikované situace. Proč ho tedy stále používáme? Protože nemáme pravidla, která by vedla k tomu, že výrobci by vyráběli zodpovědněji, a protože chybí patřičná osvěta pro širokou veřejnost, jaké jsou důsledky takového konání. Aktivity reuse center jsou tak v tomto ohledu mimořádně přínosné. Lidem ukazují, jak udržitelné chování reálně vypadá, jak k nechtěným věcem přistupovat a jaké praktické možnosti jejich dalšího uplatnění se nabízejí,“ oceňuje přínos reuse center David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů a stojí i za projektem Chytré recyklace.

Ten radí lidem, jak mohou naložit s vysloužilým elektrem, a letos se pod jeho hlavičkou konal i první ročník multioborové online konference na téma cirkulární ekonomiky a odpadového hospodářství Cirkulář Chytré recyklace.

Za rok provozu přes 36 tisíc prodaných „odpadních“ předmětů

Reuse centra dnes fungují v celé řadě větších města a neustále přibývají další. Často jsou přidružená ke sběrným dvorům, protože právě tam mnohdy končí právě i stále funkční předměty, které je z nich však zakázáno odnášet. Předměty z reuse center si mohou lidé pořídit za obvykle drobný poplatek, který řada takovýchto center dále směřuje k podpoře dobročinných či ekologických projektů: v Chrudimi například reuse centrum podporuje místní útulek pro psy, v Brně putuje výtěžek na výsadbu a údržbu květinových záhonů ve městě, v Ostravě pak na výsadbu veřejné zeleně.

„Za zhruba rok provozu – otevřeli jsme 19. září 2020 – podpořilo naše centrum městskou zeleň částkou přes 770 tisíc korun. Každý měsíc k nám zavítá průměrně téměř jeden a půl tisíce lidí a dosud si od nás zájemci převzali více než 36 tisíc předmětů,“ prozrazuje Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy a tisková mluvčí společnosti OZO Ostrava, která ostravské reuse centrum provozuje. Předměty do ostravského reuse centra mohou lidé odevzdávat na sběrných bodech, které najdou ve všech 11 sběrných dvorech na území města. „*Odtamtud jsou pak převezeny do reuse centra, kde se roztřídí, vyčistí, případně se provedou drobné opravy. Věci jsou následně k dispozici zájemcům,“* popisuje Vladimíra Karasová.

V centru funguje i osvěta či praktické worskhopy

Kromě toho, že dává použitým a dále nechtěným věcem naději na druhý život, se Reuse centrum Ostrava snaží i o osvětu veřejnosti a další kontakt s ní prostřednictvím doprovodných aktivit. V centru tak například funguje i veřejná dílna, kde si lidé mohou zdarma vypůjčit nářadí, s nímž si sami nebo s pomocí pracovníků centra opraví, renovují nebo upcyklují nejen předměty přímo zakoupené v centru, ale i věci ze své domácnosti. V dílně se konají také workshopy zaměřené na upcyklaci či tematické přednášky a do budoucna jsou plánovány další vzdělávací aktivity nebo oblíbené swapy neboli výměnné obchody pro veřejnost.

„Dříve jsme my, kdo se pohybujeme v oblasti zpracování odpadů, lidem říkali hlavně ‚třiďte, třiďte, třiďte a my to pak zrecyklujeme‘. Dnes už je ale potřeba lidem říkat ‚ideálně odpad vůbec nevytvářejte‘ a právě tuto myšlenku se snažíme v našem centru podporovat,“ říká Vladimíra Karasová.

Expozice Reuse centra

Na osvětu veřejnosti jsou zaměřeny také expozice v prostoru Reuse centra zaměřené především na odpovědnou spotřebu. Svůj prostor tam má například obchodní dům IKEA, centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek Ostrava, nebo kolektivní systémy REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií, akumulátorů a solárních panelů presentující projekt Trash Made a Chytrou recyklaci.

Jak dostat do reuse center staré elektro?

Řešením může být upcyklace. Elektrická a elektronická zařízení jsou bohužel jednou z kategorií předmětů, které lidé v reuse centrech prozatím nepořídí. To však neznamená, že vysloužilá elektrozařízení nemohou dostat šanci
na nový život. Je třeba vyřešit pohled bezpečnosti takového zařízení, nebo hledat jeho novou formu, kterou může elektroodpad dostávat prostřednictvím upcyklace, například jako dekorace do domácnosti, šperků či dokonce nábytku. A právě nábytek z odpadních materiálů pocházejících z elektroniky bude k vidění i na zmíněné výstavě v ostravském reuse centru.

„Jedná se o kavárenský set stolku a taburetů k sezení vytvořený z bubnů vyhozených praček. S výrobou nábytku nám pomohli mimo jiné zaměstnanci sociálního podniku Envira, který je součástí střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr. Zatím máme vyrobeny dva sety a na třetím se pracuje. Každý kousek námi vytvořeného nábytku je jiný, hrajeme si s barvami bubnů, využíváme jejich struktury,“ přiblížila Zdenka Kladníčková, manažerka projektu Trash Made, který funguje pod hlavičkou společností REMA a navrhuje a vyrábí designové šperky, módní doplňky i bytové dekorace z materiálům získaných recyklací elektroodpadu.

Značka REMA

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.

Od roku 2016 je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů. Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články.

V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení. Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz.

Zdroj foto a info: Rema; OZO Ostrava; Reuse centrum Ostrava;

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality