5/4
Jak na údržbu žaluzií?

Jak na údržbu žaluzií?

5. dubna 2019 v 00.00, Okna

Sponzorované odkazy

Žaluzie jsou doplňkem interiéru, který mají doma mnozí z nás. A jako o vše doma, je nutno o ně dobře pečovat. Víte, jak správně je udržovat?

Žaluzie jsou umístěny většinou na vnitřní straně okenního křídla a jsou praktickým funkčním doplňkem okna a interiéru. Především stíní prostor před sluncem a světlem, dodávají nám soukromí před okolím, ale také dolaďují styl a design celého interiéru.

Žaluzie je nutno čas od času zrevidovat, ošetřit a také oprášit. Prach je nejčastějším prokletím žaluzií, usazuje se na jejich lamelách a je dost viditelný. K čištění lamel žaluzií používejte klasické čistící prostředky z domácnosti a nic abrazivního s pískem či mikrogranulemi. Neměl by to však být saponát ve vodě, který by svým mastným pojetím sice očistil žaluzie od nečistot, ale také podpořil usazování prachu na lamelách.

Nejideálnějším prostředkem je voda s octem v poměru 3:1. Použijte měkký hadřík, nebo měkkou houbičku či speciální stěrku na žaluzie z mikrovlákna. Prvotně žaluzie můžete ručním či klasickým vysavačem vysát od prachu a poté jemně za mokra očistit jednotlivé lamely.

Jak na horizontální žaluzie

Při manipulaci i údržbě dejte pozor na mechanické poškození žaluzií a jejich lamel. Nepoužívejte k otření nic abrazivního – žádné drsné houbičky či drátěnky. Lamely uzavřete do krajní polohy a pomocí vysavače očistěte. Pak ještě použijte mokrý hadřík či stěrku. Poté lamely řetízkem přetočte a celý proces opakujte. Jednou za čas je důležité také zrevidovat stav lamel, silonů a krytek.

Jak na vertikální žaluzie

Ani zde není zapotřebí nějaká velká údržba, a jejich výhodou je oproti vertikálním, že se na ně tolik neusazuje prach, což je dáno díky sklonu lamel vertikálně. Postup údržby je obdobný jako horizontálních žaluzií – vysavač, a hadřík namočený v roztoku octa s vodou.

Látkové žaluzie

Tady nejsou opečovávány lamely, ale skládaná tkanina většinou z polystyrenu. Modernější látkové žaluzie mají ještě na venkovní straně tkaninu pokrytu hliníkovou vrstvou. I zde postačí vysát z nich prach, a případně ještě využít vlhký měkký hadřík.

Žaluzie z přírodních materiálů

Veškeré přírodní materiály žaluzií ošetřujeme jen za sucha, nikdy je nenamáčíme. To ovšem neplatí pro bambusové žaluzie, které vlhkost snesou. Na ostatní typy přírodních žaluzií využijeme vysavač, a poté měkkou suchou prachovku či hadřík. Na bambusové žaluzie můžete hadřík namočit.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality