11/9
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

11. září 2015 v 00.45, Nové byty, Nové domy

Přemýšlíte nad koupí nemovitosti k vlastnímu užívání, nebo máte v plánu pořídit byty k pronájmu? Ať už máte jakékoliv úmysly, měli byste před koupí znát, na co si dát pozor, a jak se vyvarovat řadě chyb, které mohou vést až ke ztrátě peněz. Tento článek vám poskytne přehled nejčastějších problémů spojených s koupí, kterým je třeba se vyvarovat.

Nákup je komplikovaná transakce

Nákup jakékoliv nemovitosti je poměrně komplikovaná transakce, kterou mohou zmařit i maličkosti a kupující tak může přijít o své peníze. Na následujících řádcích je přehled chyb, kterých se lidé často dopouštějí, a rady, jak se jich úspěšně vyvarovat.

Kdo je skutečným majitelem nemovitosti

Ať už máte v plánu pořídit rodinný dům nebo byt, může vám ho prodat pouze jeho majitel. A majitelem nemovitosti je ten, jehož jméno je uvedeno na výpise v katastru nemovitostí. Pokud tedy sledujete byty nebo domy na prodej a nějaký vás zaujme, vždy si nechte na katastrálním úřadě vyjet list vlastnictví za poplatek. Díky tomu se můžete vyhnout řadě problémů.

Berte však v potaz, že majitel nemovitosti může zplnomocnit někoho jiného – např. svého příbuzného nebo realitní kancelář. V těchto případech nezapomeňte zkontrolovat, zda je v plné moci napsáno že nemovitost může dotyčný skutečně prodat a zda je podpis majitele úředně ověřen.

Co dělat, když je majitelů více

Pokud jste si vyhlídli nemovitost a majitelů je více, dejte si pozor především na tzv. předkupní právo. Pokud se jeden z majitelů rozhodne prodat svoji část, musí ji v prvé řadě nabídnout ostatním majitelům. V případě jejich odmítnutí pak svoji část může prodat někomu jinému.

Dohodnou-li se majitelé na prodeji nemovitosti a pověří pouze jednoho, aby se o tento prodej staral, doporučujeme si prověřit písemné zplnomocnění. Jakákoliv domluva pouze s jedním ze spolumajitelů je bez této plné moci neplatná. Pokud vyhlídnutou nemovitost vlastní manželé, je důležité, aby smlouvu o prodeji podepsali oba.

Pozor na dluhy majitele

Pro vaše dobro je důležité zjistit, zda majitel neručí nemovitostí za nějaké půjčky. Tuto informaci rovněž zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí. Pokud majitel nemovitostí ručí, pak uvidíte na výpisu zástavní právo. Na tento bod dejte opravdu pozor. V případě, že byste si koupili takovou nemovitost a majitel přestal svůj dluh splácet, pak vše půjde za nemovitostí a tedy i za vámi.

Než tedy za jakoukoliv nemovitost zaplatíte, je důležité dohlédnout na to, aby byla všechna zástavní práva vymazána.

Věcné břemeno na nemovitosti

Na výpise z katastru nemovitostí rovněž zjistíte, zda je nemovitost omezena tzv. věcným břemenem nebo předkupním právem. Věcné břemeno může být např. to, že příbuzní majitele mohou v domě i pro prodeji nadále bydlet, nebo že sousedé mohou přejíždět přes váš pozemek. Co se týče předkupního práva, to si někdy vyhrazují rodiče, když darují svým dětem byt.

Děti tak v případě prodeje musí nemovitost v první řadě nabídnout zpět rodičům. Pokud tak neučiní a prodají ho rovnou vám, může dojít až k tomu, že o nemovitost přijdete. Na věcné břemeno i předkupní právo dejte opravdu pozor a vše si ověřte ve výpise z katastru nemovitostí.

Pozor na skryté vady

Zalíbila se vám konkrétní nemovitost? Pak si ji důkladně prohlédněte, nebo si k osobní prohlídce pozvěte odborníka, který s vámi celou nemovitost projde a upozorní vás na případné nedostatky. Mnohdy majitelé zatajují různé vady. Díky osobní prohlídce či konzultování s odborníkem se vyvarujete tomu, že koupíte nemovitost se skrytými vady, které pak budete muset draze opravovat.

Písemná smlouva vždy při nákupu

Při nákupu nemovitosti je nutné uzavřít vždy písemnou smlouvu. Nespoléhejte se na ústní smlouvu, která prostě nestačí a navíc je ze zákona neplatná. Při sepisování je důležité myslet na každou drobnost a nemovitost i veškeré příslušenství v ní důkladně popsat. Abyste měli jistotu, doporučujeme se ohledně smlouvy poradit s odborníkem (např. právníkem, notářem atd.). Díky dobře napsané písemné smlouvě se vyvarujete zbytečným komplikacím.

Platba za nemovitost

Co se týče platby za nemovitost, vy jako kupující logicky nechcete dát vaše peníze z ruky do té doby, než bude nemovitost vaše, a naopak prodávající zas nechce nic podepisovat, dokud nedostane zaplaceno. Ideálním řešením je uložení peněz u notáře, právníka, realitní kanceláře nebo v bankovní úschově.

Občas se najde majitel, který požaduje uvést v kupní smlouvě pouze část kupní ceny a zbytek zaplatit bez potvrzení. Tomu se bezpodmínečně vyhněte, neboť se jedná nejen o nebezpečné jednání, ale také zároveň o protizákonné a nevýhodné.

Ať už máte v plánu koupit nebo prodat byt, doporučujeme se vždy poradit s odborníkem v této oblasti. Obraťte se proto na firmu či společnost, která se zaměřuje na koupi či prodej domů Plzeň.

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality