29/10
Většina domů je zateplena špatně. Jaké jsou nejčastější chyby?

Většina domů je zateplena špatně. Jaké jsou nejčastější chyby?

29. října 2015 v 23.45, Stavba a rekonstrukce

V posledních letech se česká panelová sídliště i celá řada rodinných či bytových domů proměnily k nepoznání. Je to díky jejich celkové rekonstrukci a v hlavním případě zateplení fasády. Nejčastěji se zateplují právě obvodové zdivo, díky kterým se dělá nová fasáda, která plní nejen funkční vlastnosti, ale také vlastnosti estetické. Ale co když je udělaná špatně?

Zateplením se ušetří

Klíčovým krokem, proč majitelé nebo společenství vlastníků přistupují k rekonstrukci panelového domu nebo bytového domu, je zmenšení ekonomických ztrát, které kvůli nefunkčnímu obvodovému plášti a dalším částem domů jsou velmi znatelné. Ovšem, aby se finanční investice vrátila co nejdříve a v maximální možné míře, je potřeba se vyvarovat častým chybám.

Chyby v zateplení v číslech

V České republice je zateplení více jak 200 tisíc rodinných domů a bohužel až v polovině případů jsou zateplené špatně. Hlavním důvodem je, že ačkoliv se majitelé rozhodli investovat do zateplení, stále na něm šetří a výsledné menší náklady nejsou takové, jaké by mohly být.

Češi, kteří zateplili svůj dům stejně zaplatí až o tři čtvrtě miliardy korun víc, než by tomu bylo, kdyby bylo zateplení udělané správně a bez chyb. Kvůli možnému ušetření nákladů, tak není maximálně využit potenciál tepelné izolace.

Nejčastější chyby při zateplování fasády

Chyb, kvůli kterým není využit maximální potenciál úspor, je celá řada. Začíná to od výběru správného materiálu a jeho vlastností, přes výběr realizační firma až po správně připravená podklad. Ovšem mezi nejčastější chyby patří:

  • částečné zateplení
  • špatný výběr materiálu
  • nedodržení technologických postupů
  • chyby při koncové úpravě

Částečné zateplení

Základní a zásadní chybou je zateplení pouze jedné, dvou nebo tří stran. Částečné zateplení nemůže zajistit úsporu, pouze se nežádoucí jevy, jako jsou plísně, tepelné mosty a vlhkost, přesunou na jiné místo. Pokud nelze zateplit celý domů, je nalepený na jiný dům, je dobré zvolit kombinaci vnějšího zateplení se zateplením vnitřním.

Správný materiál

Celková životnost a jejich výsledná funkce na celé řadě kompozitů, které se doplňují při současném spojení a vytváří tak jednotlivé celky. Jestliže dojde ke snížení účinnosti jednotlivých složek, je tak automatický dané, že se sníží celková životnost i výsledná kvalita celého zateplovacího systému.

Je tak velmi důležité vybírat správné materiály, v ideálním případě vybírat pouze z certifikovaných zateplovacích systémů. Výrobci, kteří nabízejí certifikované systémy každoročně provádějí nejrůznější zkoušky, prověření, aby byla zajištěna nejlepší ochrana fasády domu, úspora tepla, funkčnost, životnost a krásný dlouhotrvající vzhled domu.

Materiál musí dosahovat určitých parametrů:

  • rovinatosti
  • objemové hmotnosti
  • tuhosti
  • tloušťky

Správné postupy

Maximálních výsledků bude dosaženo pouze při dodržování daných a vyzkoušených technologických postupů. Je potřeba dokonale znát materiál se, kterým se pracuje. U některých materiálů dochází při působení přímého slunečního záření k úbytku stěrky. Ta se pak rychleji drolí a ničí. Důležité je tak zastínění lešením.

Proto je velice důležité vybírat firmu, která má potřebné školení a znalosti s vybraným zateplovacím systémem. Bude dokonale znát veškeré technologické postupy a její páce tak bude kvalitní.

Konečné úpravy

Kvalitní materiál a jeho správná aplikace ještě nezajišťuje úspěšné zateplení. Závěrečná úprava je velmi důležitá. Je nutné, aby byly zajištěny dostatečné přesahy síťoviny, které vyztužují základní stěrkové hmoty.

Pozornost by měla být věnována, také výběru odstínu omítky. Nedoporučují se syté odstíny, které nemají schopnost odrážet světlo ze svého povrchu. Může tak dojít k přehřívání výztužné vrstvy s omítkou. Může pak docházet k prasklinám a celkovému zničení zateplovacího systému.

Za informace k tomuto článku děkujeme společnosti MIRAS – zateplování domů Plzeň.

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality