16/12
Jak zamezit rosení oken?

Jak zamezit rosení oken?

16. prosince 2016 v 00.00, Nové byty, Nové domy, Okna

Sponzorované odkazy

V každoroční topné sezóně se mnozí trápí s orosenými okny. Čím rosení vzniká a jak mu zamezit?

Okny to určitě není. Je to nesprávným větráním, které je obzvláště v zimním období nezbytné. A je obojetné, zdali se jedná o novostavbu – dům či byt, či starší zástavbu. Novostavby přidávají inklinaci k rosení dobře těsnícími okny a starší zástavba zase má sklon k vlhkosti zdí.

Proč k rosení dojde?

K zarosení skel v oknech dojde v okamžiku kdy je vzduch v prostoru nasycen parami, a najednou dojde k náhlé změně tepoty směrem dolů – k ochlazení. A čím větší teplo je, je přechod doprovázen větší kondenzací par. Vlhkosti přidáváme také my svým dechem v interiéru. A aby k rosení oken vzniklé kondenzací par na vodu nedocházelo, musíme pravidelně větrat.

Dejte vale vlhku v příbytku

Nejvytíženějším prostorem z hlediska srážení a kondenzace par je kuchyně. Je to dáno nejen pobytem členů domácnosti, ale také vařením. To velmi přispívá k vzniku vlhkosti a rosení oken. Mimo kuchyně sem patří i koupelna, technické místnosti, kde se pere a suší prádlo, zimní zahrady a některé typy prosklených lodžií, kde se také prádlo suší, nebo jsou umístěny pokojové rostliny.

Jak větrat?

Větrejte každý prostor krátce, ale intenzívně. Ideální je otevřít okno dokořán na 5 minut minimálně 3× denně. Toto rychlé a intenzívní větrání je nejefektivnějším způsobem zbavení se rosení a kondenzace par v interiéru. A rychlé větrání má v zimě ještě jeden důvod – neuniká příliš teplo jako při dlouhodobém pootevřeném okně či ventilaci. Rychlým větráním doje k výměně vzduchu a přitom vám neprochladne podlaha ani zdi.

Při větrání vytahujte žaluzie, aby došlo k odpaření i případného zarosení mezi jejich lamelami. A co se týče rozložení vybavení a nábytku v interiéru, to má také svůj vliv na rosení, potažmo větrání. Ideální je nemít před oknem a topením žádný nábytek, aby cirkulace tepla a studeného vzduchu proudila volně. Nábytek před otopnými tělesy také způsobuje horší prohřívání prostoru a následné srážení par.

Mikroventilace a větrací kanálky

U nových plastových a euro oken je větrání možné i formou mikroventilace, která je většinou čtvrtou polohou kličky okna. Tak se křídlo okna od jeho rámu odchýlí pouze na několik milimetrů, a přesto vzduch jemně proudí. Pokud je okno vybaveno větracími kanálky, neb ventilačními klapkami, lze větrat i těmito způsoby.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality