20/3
Stavební sezóna je tady: jak vybrat okna pro nový dům?

Stavební sezóna je tady: jak vybrat okna pro nový dům?

20. března 2019 v 00.00, Nové domy, Okna

Sponzorované odkazy

S jarním počasím se po zimní přestávce vrací období stavebních prací. Pokud i vás letos čeká nákup oken do novostavby, zvažte několik klíčových faktorů, které vám usnadní jejich výběr. Kvalitní okna jsou nemalou investicí, a pokud ale vyberete správně, v dlouhodobém horizontu se vyplatí.

Nová okna vám uspoří výdaje za vytápění, ochrání před venkovním hlukem a pomohou zabezpečit domácnost. Vhodně zvolená okna by navíc měla sloužit i desítky let. Tím nejdůležitějším přitom není jen jejich materiál.

dřevěná okna

Jak vybírat?

Při výběru nových oken je vhodné orientovat se podle vlastností domu i jeho okolního prostředí. Proto se vyplatí nechat si změřit poměr venkovního hluku, zvážit povětrnostní podmínky, vzít v úvahu i otázku bezpečnosti a také si ujasnit, co od nových oken očekáváte. Tedy zda jde zejména o ochranu proti hluku, anebo třeba o větší nároky na bezpečnost. Tyto aspekty vám pomohou při rozhodování, jaký materiál, typ zasklení a další prvky oken zvolit. Samotný materiál ale nehraje zásadní roli, přestože představuje časté dilema.

Materiál není rozhodující

Plastová, dřevěná, hliníková i dřevohliníková obecně mají své výhody i nevýhody, avšak funkční a izolační vlastnosti poskytují srovnatelné. Největší vliv na vlastnosti oken má stavební hloubka profilu a zasklení. Obecně platí, že čím větší je stavební hloubka oken, tím lepší mají tepelnou izolaci. Více tepla si obstaráte s okny nejen s větší stavební hloubkou, ale hlavně se středovým systémem těsnění a osazená izolačním trojsklem. Chcete li mít doma klid, útlum hluku získáte s protihlukovým zasklením. Běžné trojsklo totiž netlumí o moc více než dvojsklo.

Speciální zasklení ale vyžadují i domy v pasivním standardu. Zkrátka každý dům potřebuje něco jiného, a proto je výběr oken vhodné konzultovat vždy s odborníky.

francouzské dveře PVC

Dřevo nebo plast?

Dřevěná okna disponují výbornou tvarovou stabilitou a snadnější možností oprav a renovací, vyžadují ale pravidelnou péči. Plastová okna zase nabízí snadnou údržbu a univerzální použití. Aby se však vlivem slunečního záření nekroutila, měla by mít kvalitní kovovou výztuhu.

Správné zasklení

Volba vhodného zasklení oken je důležitá z hlediska tepelné izolace i snížení venkovního hluku. Protože sklo tvoří většinu plochy okna, významně tedy ovlivňuje to, kolik do interiéru propustí světla a kolik v něm udrží tepla. Například izolační trojskla udrží v interiéru více tepla než dvojskla. Může se ale stát, že do interiéru nepropustí tolik slunečního záření, a tak během jarních nebo podzimních dní budete muset přitápět.

zamykací klička PVC francouzských dveří

U kvalitních oken by potom měl být samozřejmostí také tzv. teplý meziskelní rámeček. Ten se nachází uvnitř izolačního zasklení po jeho obvodu a spojuje jednotlivé tabule skla do jednoho celku. Jeho hlavní výhodou je to, že díky svým vlastnostem výrazně omezuje rosení na okraji skel. Pro zvýšení bezpečnosti lze potom vybírat ze speciálních lepených skel, které je obtížnější rozbít, anebo kalených skel, které při rozbití netvoří ostré úlomky.

Odborná montáž a důvěryhodný výrobce

Ideální variantou je vybírat okna do nového domu až na základě konzultace s odborníkem přímo na vaší stavbě. Představují poměrně velkou investici, rozhodně se proto vyplatí vědět, od koho a jaká okna pořizujete. Jejich kvalitu totiž poznáte až po delší době.

dřevěná okna domu typu bungalov

Při výběru myslete také na sjednání odborné montáže přímo od výrobce, který zajistí i jejich optimální seřízení díky uzamykacím bodům po obvodu oken. Pokud byste se totiž okna rozhodli namontovat svépomocí, riskujete tím znehodnocení i těch sebekvalitnějších výrobků. U samotné montáže je totiž zapotřebí dodržet technologický postup. A díky odborné montáži navíc získáte i prodlouženou záruku.

Děkujeme za rady a informace panu Romanu Kubálkovi, obchodnímu řediteli značky Vekra.

  • Úvodní foto: PVC okna
  • Zdroj foto: Vekra

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality