30/10
Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále

Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále

30. října 2017 v 00.00, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Projekt, o němž jsme se zde na portálu již zmínili, má nakročeno k výborným výsledkům. Pokračoval účastí na Ekologických Oskarech, kde zaznamenal nebývalý úspěch.

Mezi soutěžícími o prestižní „zelené Oskary“ se projekt Ostrovní dům neztratil a v rámci Eko Oskarů alias cen E. ON Energy Globe získal zářez v kategorii mládež.

Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále (http://www.realitymag.cz)

Projekt Český ostrovní dům

Spojuje technologické špičky a studenty architektury s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby, nyní směřuje do světového finále cen Energy Globe. Ale tím to nekončí, projekt nezůstává jen „na papíře“, ale realizuje se, když v roce 2018 v rámci se u Vyššího Brodu v jižních Čechách zbudují dva jedinečné rodinné domy. Ty budou jakousi ukázkou možností rodinného bydlení v praxi. Jejich výjimečnost bude spočívat v úplné nezávislosti na inženýrských sítích. Kromě jiného budou sloužit jako veřejně přístupná laboratoř nápadů a technických řešení soběstačnosti.

Energy Globe Award

Energy Globe Award je největší světové ekologické ocenění, jenž se ve více než 170 zemích uděluje projektům, které se svou podstatou zaměřují na efektivnější využívání energií a inovativní metody hospodaření s přírodními zdroji. Český ostrovní dům byl odbornou porotou složenou ze zástupců Akademie věd České republiky vybrán do nejužšího výběru v nabité konkurenci téměř 300 českých projektů. Český ostrovní dům nyní čeká celosvětové finále, které se koná v lednu 2018 v iránském Teheránu.

Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále (http://www.realitymag.cz)

A jaké budou ony dva unikátní domy?

Budu to zcela nezávislé rodinné domy pro čtyřčlennou rodinu. Každý objekt bude mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu a LiFePO4 baterie. Hlavním zdrojem energie po zvažování několika variant nakonec bude vlastní fotovoltaická elektrárna od GWL Power o instalovaném výkonu 10 kWp, doplněná bateriovým úložištěm na bázi LiFePO4 (lithium-železo) s kapacitou 20 kWh. Fotovoltaické panely budou zabudované na jižní části sedlové střechy, a jako záložní zdroj bude fungovat automatický kotel na pelety se zabudovaným Stirlingovým motorem, který z tepla vyrábí elektřinu.

Jako zdroj pitné vody bude sloužit vrtaná studna, zatímco dešťová voda ze střech obou objektů se zadrží ve společné osmikubíkové podzemní nádrži. Odpadní vody budou čištěny aerobní bakteriální technologií. Do procesu čištění je zapojeno také okrasné jezírko, kudy voda projde ještě před tím, než se na pozemku vsákne do země. Tím se koloběh vody uzavře.

Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále (http://www.realitymag.cz)

Nutné samozřejmě bylo řešení vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. To bude v zimních měsících zajišťovat zmiňovaný kotel na pelety o výkonu 8 kW. Za příznivých slunečných dnů k ohřevu vody poslouží solární elektrická energie. Čerstvý vzduch do budov budou samozřejmě přivádět otevřená okna v kombinaci s chytrým systém větrání s rekuperací tepla.

Oba domy by měly být dokončeny do konce příštího roku. Poté bude probíhat zhruba půlroční testování, na které naváže zpřístupnění domů veřejnosti.

Zářez projektu soběstačných domů: Ekologický Oskar a cesta do celosvětového finále (http://www.realitymag.cz)

Zdroj foto: Ostrovní dům; Chystané České ostrovní domy, autoři: Ing. arch. Vojtěch Lichý, Ing. Petr Pávek, Ing. arch. Jana Hořická, vizualizace studio vdvrk.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality