16/3
Soutěž Úsporný dům 2019

Soutěž Úsporný dům 2019

16. března 2020 v 00.00, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Vítězné stavby pátého ročníku soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019 jsou známy. Do přehlídky bylo přihlášeno celkem 52 staveb, přičemž odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí.

Ty pak mezi sebou bojovaly o absolutní vítězství, a to čistě hlasováním veřejnosti. Veřejnost rozdělila celkem 5 696 hlasů a na vítězi se shodla s odbornou porotou.

Cílem soutěžní přehlídky bylo představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou nejen komfortní a zdravé, ale i šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí, a navíc dostupné prakticky každému.

Dům ATREA JistebskoDům ATREA Jistebsko

Návaznost na Pasivní dům

Přehlídka navazuje na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům. Vyhlašovateli soutěžní přehlídky jsou ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu. Mezi vítězi jsou rodinné domy, základní škola i obchodní akademie.

V kategorii Pasivní novostavba soutěžily nejen rodinné a bytové domy, ale i administrativní budova, nemocnice a mateřská nebo i základní škola. V kategorii Úsporná rekonstrukce se vedle zdařilých rekonstrukcí rodinných domů soutěžila a umístila i městská knihovna či obchodní akademie.

Základní škola PsáryZákladní škola Psáry

Dvě kategorie a šest cen

Porota hodnotila architekturu, estetické, konstrukční, technické a technologické řešení. V hlasování veřejnosti se sešlo na 5 696 hlasů, přičemž vítězná stavba získala 418 hlasů.

Udělené ceny

 • Čtyři Ceny odborné poroty (v kategorii rodinný dům, ostatní budovy a rekonstrukce)
 • jedna Cena generálního partnera Hypoteční banky a.s.
 • jedna Cena veřejnosti pro celkového vítěze přehlídky
  Náš důmNáš dům

Podmínky ke splnění

Každá soutěžní stavba splnila podmínky kolaudace a požadavky na energetickou náročnost, rekonstrukce rodinných domů odpovídaly podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí.

Přehled vítězných staveb

 • Cena odborné poroty v kategorii Pasivní novostavby – rodinné domy – Dům ATREA Jistebsko
 • Cena odborné poroty v kategorii Pasivní novostavby – ostatní budovy – Základní škola Psáry
 • Cena odborné poroty – Úsporné stavby – rodinné domy – Náš dům (projekt byl podpořen dotačním programem Nová zelená úsporám)
 • Cena odborné poroty Úsporné rekonstrukce – ostatní budovy – Obchodní akademie Česká Lípa (projekt byl podpořen Operačním programem Životního prostředí)
 • Cena generálního partnera – Dům ATREA Jistebsko
 • Cena veřejnosti – Dům ATREA Jistebsko

Veřejnost se na vítězi shodla nejen s odbornou porotou, ale i s generálním partnerem.

Obchodní akademie Česká LípaObchodní akademie Česká Lípa

Finance i zážitky

Vítězné stavby si rozdělily finanční ocenění ve výši 1× 60.000 Kč, 2× 30.000 Kč a víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji. Vítěz hodnocení generálního partnera, kterým je Hypoteční banka, a.s., si prohlédne svou vítěznou stavbu z ptačí perspektivy v balonu a zároveň získal balíček finančních služeb. Všechny soutěžící objekty zároveň postupují do soutěže E.ON Energy Globe Award 2020.

Ceny pro hlasující veřejnost

Každý hlasující měl k dispozici tři hlasy, které mohl libovolně rozdělit mezi soutěžní stavby. Odpovědí na soutěžní otázku se zároveň mohl zapojit do soutěže o atraktivní výhry.

Dům ATREA JistebskoDům ATREA Jistebsko

Uděleny byly výhry

zapůjčení elektromobilu na týden od společnosti E.ON on-line kurz „Stavíme dům s Dřevostavitelem“ 2× fitness hodinky 3× roční předplatné časopisu DŘEVO&stavby 3× unikátní obrázkovou knížka pro nejmenší o tom, jak se staví zdravý a krásný dům. Všichni získali čestné vstupenky na veletrh FOR PASIV 2020.

Zdroj foto: Soutez-uspornydum.cz

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality