10/10
5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně

10. října 2018 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové byty, Nové domy, Okna, Stavba a rekonstrukce, Střechy

Sponzorované odkazy

S chladnými rány a kratšími dny je čas pomalu začít myslet na zazimování zahrady a přípravu domu či chaty na nadcházející zimní sezónu. Odborníci doporučují tuto fázi úklidu a příprav nepodcenit.

Řešit totiž následky až během tuhých mrazů je nejen nepříjemné, ale obvykle i několikanásobně dražší. Přečtěte si naše tipy, čemu v domácnosti a na zahradě věnovat čas před nástupem tuhé zimy.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Na mráz připravte celou zahradu

Na předpokládaný mráz připravte nejen rostliny, ale i zbytek zahrady. Pokud na zahradě cokoliv pěstujete, asi netřeba připomínat, že je třeba záhonky, stromy i keře nachystat na chladné období, během kterého budou odpočívat a sbírat síly na jaro.

Pozornost je však třeba věnovat i trávě, kterou je dobré posekat a na zimní období nechat o něco vyšší. Neuškodí ani její prohrabání, díky odstranění posekaných zbytků bude trávník vzdušnější a kořeny na zimu zesílí.

Na co byste při rytí, sekání a shrabování neměli také zapomenout, jsou i veškeré zahradní domky, kůlny či pergoly. Zkontrolujte po létě, zda nevznikly někde pukliny či škvíry, zda dostatečně těsní okna i dveře nebo jestli stříšku nebude zatékat. Případně opatřete zahradní stavbu novým nátěrem. Zapomenout byste neměli ani na dobré uschování a zazimování sekaček a zahradního náčiní.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Revize oken i chlazení

Zkontrolovat je potřeba toho více – okna, dveře i klimatizaci. Prohlédněte také izolaci u všech oken. Špatně seřízené rámy mohou teplotu v domácnosti snižovat praktiky celou zimu, což se projeví na nákladech za vytápění.

Pozornost se však na podzim vyplatí věnovat i údržbě chladících zařízení, která byla během léta v permanenci. Čistou klimatizací předejdete množení bakterií. Klimatizace běžela velkou část léta, a tak jejich podzimní údržba se jednoznačně vyplatí.

Nejde o nic složitého, stačí kontrolovat filtry, které je potřeba podle pokynů v návodu pečlivě očistit. Čisté filtry zabrání množení bakterií a mikrobů, zároveň také brání možnému nárůstu spotřeby. Podzimní údržba klimatizace je pak na místě o to více, pokud je zařízení používané i v zimních měsících k vytápění domácnosti.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Pozornost chtějí i panty a zámky

Pozornost si zaslouží i jednotlivé vstupy do domácnosti, například u rodinného domku se vyplatí věnovat se každému z nich – ať už se jedná o vstupní dveře, garáž či branku.

U vstupních dveří je podle odborníků dostačující údržba jednou ročně, lze do ní přitom zahrnout kontrolu těsnění, pantů a promazání zámku. U garážových vrat je dobré vyčistit i kolejnice a těsnění. Prach či špínu stačí otřít obyčejným hadříkem.

Pokud usoudíte, že je potřeba před zimou kolejnice i promazat, je dobré obrátit se přímo na specialisty, kteří vrata seřídí. Neodborný zásah na vratech, který by poškodil jejich funkci, se totiž ve výsledku může zbytečně prodražit.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Revize domu od vrchu až dolů

Dům projděte od střechy po sklep. Není totiž nic nepříjemnějšího, než v mrazech a sněhu řešit navlhlé zdi, ucpané okapy či netěsnící okna. Dokud to počasí dovoluje, důkladně prozkoumejte dům od střešní krytiny po sklep.

Kontrola střechy by měla zahrnovat vizuální prohlídku krytiny a tím i včasnou opravu například uvolněných tašek. Pozornost bychom však měli věnovat i dalším atributům střechy, ať už se jedná o odvodňovací systém, který se může ucpat, ale také hřebenáče nároží i úžlabí střechy, kde velmi často dochází k zatékání vlivem netěsností.

Při kontrole pláště domu nezapomeňte ani na stínicí techniku. Například markýzy se vyplatí před zazimováním umýt, což mimo jiné ušetří při opětovném uvedení do provozu na jaře.

U venkovních žaluzií či rolet pak odborníci doporučují očistit lamely od nečistot houbou či navlhčeným hadrem a následně je vytřít do sucha, obecně se přitom nedoporučuje používat velké množství vody.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Nenechejte se dusit

Nenechte si teplo domova zkazit zaneseným komínem či nefunkčním kotlem. Důkladně vyčištěný by měl být před zimou i kotel. Obzvláště pak ten plynový či na tuhá paliva, revizi zařízení pak provádí odborníci, díky nové legislativě je však tato povinnost nutná již jen jednou za tři roky namísto dřívějších dvou.

Očistou by před nadcházející zimou měl projít jak komín, tak i kouřovod. Ačkoliv čištění řada lidí zvládne sama, revizní zprávu smí vystavit jen autorizovaný kominík.

Ke standardní údržbě domácnosti před zimou patří i kontrola a odvzdušnění topení. U krbů či kotlů je pak také potřeba opatřit si na zimu dostatek paliva. Pokud používáte dřevo, zajistěte jeho dobré uskladnění. Navlhlá a plesnivějící polínka vám v zimě doma jen těžko vytvoří příjemné teplo a pohodu.

5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně (http://www.realitymag.cz)

Enbra

Rady a tipy nám pro vás poskytli pracovníci společnosti Enbra Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti Enbra a technik Roman Švantner. Firma Enbra byla založena roku 1991 a od svých počátků až do dnešní doby se profiluje jako klíčový hráč v oblasti technického zařízení budov. Obchodní a zakázkové aktivity společnosti zahrnují mimo jiné také oblast měření spotřeby vody a tepla, indikace dodaného tepla v bytech, rozúčtování nákladů na vytápění, dodávky bojlerů, kotlů, tepelných čerpadel, energetické audity budov a mnoho dalšího. Společnost provozuje rovněž nejrozsáhlejší síť špičkově vybavených autorizovaných metrologických středisek v ČR a SR.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality