18/7
Úsporné rodinné domy

Úsporné rodinné domy

18. července 2019 v 00.00, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve vodíkových článcích.

Konalo se vyhlášení vítězů 4. ročníku studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům. Studenti navrhovali na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý rodinný dům, fungující po většinu roku na elektřinu z vlastních zdrojů maximálně, a který maximálně šetří vodou a všemi ostatními přírodními zdroji.

projekt vítěze Jiřího Petrželkyprojekt vítěze Jiřího Petrželky

Porota 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie.

druhé místo patří Nikole Puchelovédruhé místo patří Nikole Puchelové

Členové poroty

 • Michal Klečka, spolumajitel GWL Power/i4wifi
 • Petr Pokora, obchodní́ ředitel ELPRAMO
 • Ing. Jaroslav Vondřička, partner a ředitel developerské společnosti V Invest
 • Ing. arch. Štěpán Mančík, UCEEB ČVUT v Praze
 • Ing. arch. Daniel Brýda, vítěz soutěže Český soběstačný dům 2016
 • Pavel Podruh, zakladatel platformy Český soběstačný dům
  třetí skončila Barbora Mažgútovátřetí skončila Barbora Mažgútová

Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s koncepty bydlení, které má maximálně šetřit pitnou vodou a více než polovinu roku pokrývat svou spotřebu vlastní naakumulovanou elektřinou.

a třetí byl i Vojtěch Vejvodaa třetí byl i Vojtěch Vejvoda

V průběhu 6 měsíců studenti přetavili tento koncept do propracovaných projektových studií. K finálovým prezentacím odborná porota přizvala 8 nejlepších projektů, které jsou nyní v kompletním znění zdarma ke stažení pro širokou veřejnost.

jako čtvrtá se umístila Andrea Abelovájako čtvrtá se umístila Andrea Abelová

Vítězný návrh studenta Jiřího Petrželky zaujal detailní technickou propracovaností a nízkými náklady. Postavit lze už za 4 miliony korun. disponuje fotovoltaickými panely o výkonu 18,425 kWp spolu s bateriovým úložištěm o kapacitě 6,48 kWh a pokryje tak kompletně svou potřebu elektrické energie minimálně 265 celých dní v roce.

a čtvrtí skončili se svým projektem také Dominika Vykypělová a Josef Mikeša čtvrtí skončili se svým projektem také Dominika Vykypělová a Josef Mikeš

Pořadí finalistů soutěže Český soběstačný dům 2019

 • 1 Jiří Petrželka
 • 2 Nikola Puchelová
 • 3 Barbora Mažgútová
 • 3 Vojtěch Vejvoda
 • 4 Andrea Abelová
 • 4 Dominika Vykypělová, Josef Mikeš
 • 5 Martin Jirásko
 • 5 Katarína Burdová
 • Divoká karta: René Provazník
  pátá příčka patřila Martinu Jiráskovipátá příčka patřila Martinu Jiráskovi

Minulé ročníky soutěže ukázaly, že nejlepší návrhy se mohou skutečně realizovat. Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy virtuálně do šuplíku, ale mohou se dočkat také jejich realizace. V září letošního roku začne například Český soběstačný dům stavět dva ukázkové ostrovní domy, které budou zcela nezávislé na jakýchkoli sítích.

stejně jako Kataríně Burdovéstejně jako Kataríně Burdové

Český soběstačný dům i díky své otevřenosti ve sdílení informací už vloni získal jako první v ČR nejvyšší ocenění Evropské komise, tzv. EU Sustainable Energy Award a chystá se replikovat svůj úsporný koncept studentské soutěže do dalších zemí Evropy.

a divokou kartu dostal René Provazníka divokou kartu dostal René Provazník

Zdroj foto: Csdum.cz

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality