12/11
Jak správně uskladnit dřevo?

Jak správně uskladnit dřevo?

12. listopadu 2019 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Bydlíte v rodinném domě a topíte si v něm dřevem? Tak práv pro vás je jistě velmi důležité správné uskladnění dřeva k vytápění. Víte určitě, jak toto dřevo správně skladovat?

Prvotní je to, jaké dřevo si pořídíte a jak jej těsně před uskladněním zpracujete. Je diametrální rozdíl mezi tím, jak se ukládá neštípané dřevo a tím, jak uložíte štípané dřevo, přičemž velkou roli hraje i typ, respektive druh dřeva. Každý typ a druh dřeva totiž vyžaduje malinko jiné a pro něj specifické své podmínky. Každé dřevo má jinou tvrdost, a proto i jinak vysychá a jinak také hoří.

Jak správně uskladnit dřevo?  (http://www.realitymag.cz)

Jak skladovat dřevo k vytápění domu?

Obecné zásady říkají, že všechny druhy dřeva se nikdy nepřikrývá plachtou, jelikož pak dřevo špatně schne. Často se na něm také pod plachtou díky vlhku a deštivému podzimnímu počasí více tvoří plísně. Lépe je nechat dřevo (především to neštípané) uložené na prodyšné podložce (paletách) a to svrchu nepřikryté a volné. Vyschne vám pěkně i od spodu. Jen tak může dřevo tzv. dýchat a prosychat vnitřně pozvolna samo, a to i ve vlhkých dnech. I z tohoto důvodu není vhodné dřevo skladovat do uzavřených prostor. Každopádně je ideální pořídit si zásoby dřeva včas, abyste mu dali prostor na pořádné vyschnutí. Dřevo totiž vysychá minimálně v řádu několika měsíců. Z tohoto důvodu se zásobte včas, jinak vám dřevo dobře nevyschne a bude vám špatně hořet.

Jak správně uskladnit dřevo?  (http://www.realitymag.cz)

Když máte dřevo naštípané, můžete je jako další izolační vrstvu skladovat podél zdí vašeho domu. Tam bude navíc alespoň zčásti chráněno střechou a okapy před deštěm. Pamatujte na to, že se kusy dřeva ukládají vždy kůrou dolů, jinak kůra zadržuje vlhkost a brání odpařování vlhkosti. Tím dřevo schne déle.

Jak správně uskladnit dřevo?  (http://www.realitymag.cz)

Další možností je naštípané dřevo uložit do otevřeného altánu, pergoly, vjezdu do domu, případně do dřevníku či kůlny, které jsou prodyšné a vzdušné. V kůlně a dřevníku pak mezi střechou a dřevem nechávejte dostatečnou mezeru. Nikdy neukládejte své dřevo k vytápění do sklepů a dalších prostor náchylných k vlhnutí. Tam vám může chytit plíseň i již zčásti vyschlé dřevo. Jako optimální varianty je (pokud vám to finance a prostory okolo domu dovolují) mít vždy dostatečnou a proschlou zásobu dřeva z předchozí sezony, topit s ním, a přitom další čerstvě nařezané dříví nechat vysychat uložené na a přitom vzdušném místě tak, aby do další sezony dřevo samovolně vyschlo.

Jak správně uskladnit dřevo?  (http://www.realitymag.cz)

A jaký druh dřeva ideálně pořídit?

To je v globálu obojetné, ovšem jako nejméně vhodné k vytápění se jeví (díky své citlivosti na vlhkost) bukové a jasanové dřevo, naopak nejvíce trvanlivé a odolné je dřevo dubové. Standardem je smrkové dříví.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality