30/3
Jak si poradit s malou koupelnou?

Jak si poradit s malou koupelnou?

30. března 2020 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Zařídit si útulný, praktický a stylový domov na malém prostoru je vždy umění. Pokud bydlíte v typickém panelákovém bytě či starším rodinném domě, pravděpodobně se kouzlení s prostorem nevyhnete ani v případě koupelny. Jak si poradit s malou koupelnou, aby vám bez problémů sloužila a poskytovala dostatečný komfort?

Jaro bývá obdobím, kdy se po zimě znovu rozjíždí stavební mašinerie. Může přitom jít o stavbu nového bydlení či jen o rekonstrukci toho stávajícího. Stejně tak bývá jaro obdobím velkých úklidů, přesunu nábytku a zútulňování domácnosti.

odtokový systém koupelny

odtokový systém koupelny

Čisté a rovné linie

„Pokud malou koupelnu rekonstruujete či v případě výstavby řešíte už od počátku, dbejte především na čisté rovné linie – žádná zbytečná zákoutí, klenby a podobně. Jste-li limitováni jen horizontálně, ale strop si můžete dopřát vyšší, udělejte to. Místnost se díky tomu bude jevit méně stísněná,“ radí Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

Už v začátcích konstrukce či rekonstrukce byste též měli mít dokonale promyšlenou celou koncepci včetně rozmístění vybavení. Díky tomu tak budete moci hned od začátku připravit například niky ve stěnách, které jsou pro opravdu malé prostory ideální jako úložné prostory.

Dveře otevírané ven

Co se týče dveří, pohlídejte si, aby se otevíraly ven z koupelny a nikoliv dovnitř. Řešením mohou být i posuvné dveře, ty však mají svá úskalí. „Dveře, které zasouváte přímo do stěny, tedy do stavebního pouzdra, většinou vyžadují poměrně tlustou stěnu, kolem jednoho metru a více. Logicky tak není posléze možné takovou stěnu částečně odbourat, čímž by se jinak dalo místnosti pár centimetrů přidat,“ vysvětluje Kaláb. Dveře posuvné po stěně pak logicky neumožňují danou stěnu využít pro nábytek či police.

skříňka na WC

skříňka na WC

Co ušetří místo?

Velkým dilematem, které budete při zařizování malé koupelny muset řešit, je klasické „jen vana, jen sprcháč, nebo obojí?“. Je jasné, že pro rodiny s menšími dětmi je kvůli koupání praktičtější vana, stejně tak se jí asi nebudou chtít zříci milovníci relaxu v horké vodě. Naštěstí je dnes dostupná celá řada van speciálně navržených pro malé prostory. Dobrou volbou jsou například vany asymetrické se zužujícím se profilem.

Walk-in prchy

V případě sprchových koutů jsou pak nejen pro malé koupelny velmi trendy takzvané walk-in sprchy. „Do těchto sprch se vchází přímo, nejsou nijak vyvýšené a splývají s podlahou. Sprchová vanička tak nezabírá žádné místo. Odtok se u nich řeší podlahovým žlabem nebo vpustí, přičemž ani jedno řešení si nenárokuje žádné místo navíc. Podlahové žlaby jsou navíc vhodným designovým doplňkem celé koupelny,“ říká Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti Alcaplast. Pro oddělení sprchové koutu pak místo otevíracích sprchových dveří můžete pro šetření prostorem využít dveře zásuvné.

Závěsné klozety

Pokud se do koupelny chystáte umístit toaletu, i zde si na trhu vyberete z řady úsporných řešení. „Toalety se v malých koupelnách dají řešit například pomocí závěsných klozetů. Ty zabírají méně místa a jsou praktické z hlediska údržby. Jejich splachovací systém – takzvaný předstěnový instalační systém – se zabudovává přímo do zdi,“ popisuje Martin Jurkovič.

podlahový žlab koupelny

podlahový žlab koupelny

Úložné prostory

S úložnými prostory se vyplatí si v malé koupelně vyhrát. „Nástěnné skříňky je především v úzkých koupelnách dobré pojmout v provedení bez dvířek – při otevření by vám zbytečně trčely do prostoru. V otevřených skříňkách pak můžete využít různé úložné boxy, v nichž schováte své hygienické potřeby a další vybavení,“ dává tipy Petr Wagner z e-shopu Astoreo, který se specializuje na řadu moderních doplňků do domácnosti včetně praktických úložných prostor.

„Velmi praktickým úložným prostorem je také speciální úzká WC skříňka na toaletní či úklidové potřeby, kterou najdete na našem e-shopu. Jedná se přitom o produkt vyrobený v Česku, který jsme navrhli přímo na základě konzultací se samotnými zákazníky. Dá se tak říci, že svou velikostí a provedením perfektně sedne do typické malé české koupelny,“ dodává Petr Wagner.

Správné umyvadlo

Prostor navíc může poskytnout i správný výběr umyvadla. To můžete v malém prostoru řešit třeba v podobě umyvadla rohového, případně úzkého žlabového. U toho se hodí vodovodní baterie zabudovaná přímo do stěny, díky níž si můžete dovolit i velmi úzké umyvadlo. Případně můžete sáhnout po umyvadle zabudovaném přímo do koupelnové skříňky, která dobře poslouží jako úložný prostor.

skříňka na WC

skříňka na WC

Optické iluze

V malé koupelně si v neposlední řadě můžete pohrát i s jen iluzí většího prostoru. K tomu dopomůže převaha světlých barev, jednolitá podlaha, velkoplošné obložení či velké zrcadlo. Vyhnout byste se měli výrazným texturám či vzorům, alespoň tedy na velkých plochách. Opticky dokáže prostor rozšířit i dostatek světla. Stropní osvětlení se proto hodí doplnit nástěnnými či bodovými svítidly.

Děkujeme za informace a podněty

  • Tomáši Kalábovi z developerské firmy Kaláb
  • Martinu Jurkovičovi, projektovému manažerovi společnosti Alcaplast
  • Petru Wagnerovi z e-shopu Astoreo

Zdroj foto: Alcaplast, Asto

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality