8/6
Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi

8. června 2020 v 00.00, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Věděli jste, že studie prokázaly, že Češi mění povlečení zhruba jednou měsíčně, a tím pádem v lůžkovinách žijí desítky milionů bakterií? Právě pandemie ukázala lidem, jak důležité jsou hygienické návyky. Hygienu rukou mají teď všichni doslova v malíku, (a nejen) během karantény je ale dobré dodržovat i další zdraví prospěšné návyky. Třeba pravidelně vyměňovat ložní prádlo.

Toaletní prkénka, kliky u dveří, vodovodní kohoutky, kuchyňské dřezy, držáky na zubní kartáčky – všechno to jsou předměty z našich domácností, které jsou neblaze proslulé jako království bakterií. Pokud doma máte psa, můžete k nim ještě přičíst misky na žrádlo či různé psí hračky.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Postel: ráj bakterií

Tím pravým rájem bakterií, ale i roztočů, plísní a dalších mikroorganismů v našich domovech je však něco docela jiného: ložní prádlo a matrace. Pokud je pravidelně neperete, hemží se v nich až skoro třistakrát více bakterií než na oblíbeném „kousátku“ vašeho psa.

V posteli a peřinách tráví lidé každý den mnoho hodin. A společně s nimi i miliony bakterií, roztočů a dalších mikroorganismů. Další, tentokrát zahraniční studie společnosti Amerisleep z loňského roku například zjistila, že čtyři týdny neměněný povlak polštáře obsahuje asi 12 milionů KTJ (pozn. kolonie tvořící jednotky – výraz užívaný pro vyjadřování počtu mikroorganismů ve vzorcích) bakterií na čtvereční palec.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Méně praní = více KTJ

U stejně dlouho nepraného povlaku peřiny je to pak asi 11,3 milionů KTJ na čtvereční palec. Pro srovnání, toaletní prkénko obsahuje na čtvereční palec asi 172 KTJ, psí miska 306 tisíc KTJ a držák na zubní kartáčky asi 2,1 milionů KTJ. Mezi bakteriemi nalezenými v ložním prádle se přitom dle zmiňované studie z 41 % vyskytují nebezpečné gramnegativní bakterie, které běžně způsobují zápal plic či různé infekce. Prachoví roztoči zase velmi často způsobují alergie.

Proč se mikroorganismům v postelích tak daří?

„Během spánku se z našich těl odlučují miliony odumřelých kožních buněk a také až jeden litr potu. Tělesným teplem se přikrývky a polštáře zahřívají a v kombinaci s vlhkem se tak stávají ideálním prostředím pro množení bakterií. Odumřelou kůží se zase živí prachoví roztoči, kteří se v našich postelích též vyskytují v milionových počtech,“ vysvětluje Petr Wagner z e-shopu Astoreo, který se specializuje na řadu moderních doplňků do domácnosti včetně lůžkovin a dalších bytových textilií.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Povlečení měňte každý týden

Je jasné, že zcela zabránit výskytu bakterií ve svých postelích nedokážeme. Jejich nekontrolovatelné množení ale můžeme jednoduše omezit pravidelnou výměnou lůžkovin. Češi podle průzkumů perou ložní prádlo průměrně jednou za čtyři až pět týdnů, a to je rozhodně málo. Odborníci doporučují měnit povlečení i prostěradlo alespoň jednou týdně. Minimálně dvakrát ročně by pak na vyčištění měla putovat rovněž matrace.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

„Podmínky pro množení mikroorganismů můžete narušit i tím, že si vyberete správný materiál povlečení, v němž se nebudete nadměrně potit. V tomto ohledu se vyplatí sáhnout po přírodních materiálech s dobrými termoregulačními vlastnostmi, mezi nimiž vyniká především bavlna. Pro teplé letní večery se skvěle hodí bavlněné povlečení v saténové úpravě, které chladí a výborně saje pot. Na zimu pak můžete zvolit bavlněný flanel, který též dobře absorbuje vlhkost a navíc vyniká hřejivostí,“ doporučuje Petr Wagner.

Čistotě lůžka taktéž dopomůžete tím, že na něj nebudete odkládat batohy, tašky, kabelky ani svlečené svršky. A také, že si do postele zásadně nebudete zvát své zvířecí kamarády. „Chráníte tak nejen sebe před bakteriemi a dalšími mikroorganismy z jejich srsti a organismu, ale také je – před bakteriemi lidskými. Držte se zkrátka zásady, že i domácí mazlíček by měl mít svou vlastní ‚postel‘ ve formě boudičky nebo pelíšku,“ doplňuje Petr Wagner.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Čistička vzduchu = méně alergií a ochrana před viry

S týdně měněným a vhodně zvoleným ložním prádlem v kombinaci s pravidelně čištěnou matrací se v ložnicích uleví zejména lidem alergickým na výkaly prachových roztočů. A těch rozhodně není málo. Podle infografiky zpracované v roce 2018 webem deník.cz trápí alergie třetinu obyvatel Česka, přičemž tento podíl by měl dle předpovědí do roku 2025 vystoupat na polovinu. Nejčastějším alergenem jsou pyly (z 35 %), druhým nejčetnějším pak právě roztoči (z 27 %).

Vedle správně udržovaného lůžka mohou alergikům značně ulevit také čističky vzduchu, které dokážou zachytávat pyl a výkaly roztočů a omezují tvorbu prachu. Pokud budete čističku do ložnice vybírat, zaměřte se na typy méně hlučné, nebo alespoň takové, které nabízejí noční režim. Do ložnice se čistička vzduchu hodí i proto, že čistší vzduch výrazně zvyšuje kvalitu spánku. A v neposlední řadě se čističky vybavené HEPA filtry starají o zachycení virů přenášených vzduchem, včetně v současnosti nejvíce skloňovaného koronaviru.

„Kvalitní HEPA filtry ve vztahu k zachycení virů dosahují podle studie NASA, která stojí za jejich vznikem, až 99,9% účinnosti. Aby ovšem čistička plnila svou funkci, je filtr potřeba pravidelně měnit za nový,“ uzavírá Petr Wagner.

Tipy pro zdravou ložnici

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Čistička vzduchu Teesa Pure Life P500

Čistička vzduchu filtruje vzduch v místnosti a zachycuje až 99 % nečistot, čímž snižuje obsah alergenů a výrazně usnadňuje život. Filtr použitý v čističce Teesa Pure Life P500 obsahuje 3 vrstvy, včetně HEPA filtru schopného zachytit i viry a uhlíkového filtru, který absorbuje škodlivé plyny a nepříjemné pachy. Čistička pracuje ve 4 provozních režimech a stupních hlučnosti: noční 29 dB, střední 37 dB, vysoký 47 dB a turbo 55 dB. Filtr s životností až 6 měsíců je součástí balení a lze jej snadno vyměnit. Koupíte na Astoreo.cz za 2 399 Kč.

Povlečení bavlna Navy tmavě modrá/bílá

Bavlněné povlečení v krásných a oblíbených námořnických barvách. Kvalitní tkanina ze 100% bavlny zaručuje jemnost a dlouhou životnost. Lze zakoupit v provedení na jednolůžko i dvoulůžko a přikoupit i povlak na malý polštářek ve stejném designu. Koupíte na Astoreo.cz za 599 Kč na jednolůžko a 1 249 Kč za celou sadu.

Jak na lůžkoviny, aneb nespěte s bakteriemi  (http://www.realitymag.cz)

Prostěradlo Jersey

Velmi jemné napínací prostěradlo z vysoce kvalitní pleteniny ze 100% bavlny. Vyrobeno v České republice. Vybrat si můžete ze dvou rozměrů 90×200 centimetrů a 180×200 centimetrů a šesti barevných provedení: bílá, šedá, béžová, růžová, fialová a modrá. Koupíte na Astoreo.cz za 269 Kč na jednu postel a za 419 Kč na dvojlůžko.

Děkujeme za informace a rady panu Petru Wagnerovi z e-shopu Astoreo.

Zdroj foto: Astoreo.cz; Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality