11/8
Jak ochránit domácnost a její přístroje před bouřkami?

Jak ochránit domácnost a její přístroje před bouřkami?

11. srpna 2020 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Letní vedra vrcholí a přicházejí časté a nečekané bouřky. Před následky výpadku proudu vás ochrání záložní zdroje energie – zabezpečte si domácnost včas, protože meteorologové vydali pro nejbližší období varování před četnými bouřkami.

Podle odborníků bude navíc v následujících letech četnost extrémních meteorologických jevů narůstat. Bouřky a vichr běžné domácnosti i firmy často potrápí především s nimi spojenými výpadky elektřiny. Kvůli náhlému vypnutí domácích přístrojů nebo PC přijdeme o nastavené cykly a programy přístrojů (pračk, myčka, domácí robot, šlehač, atp.) nebo u pc ztrácíme rozdělanou práci. Navíc se každé zařízení může poškodit. Efektivní ochranu proti následkům výpadku proudu představují záložní zdroje UPS, které jsou snadno dostupné i pro běžnou domácnost.

Práce i zábava za každých okolností

Pokud pracujete na počítači a vypadne proud, nejenže obvykle ztratíte data a třeba i hodiny práce, ale kvůli nečekanému vypnutí se zařízení může dokonce nenávratně poškodit. Výpadky elektrického proudu bývají velmi často spojeny s živelnými událostmi, jako jsou bouřky či vichřice. Například loňský rok byl na bouřky, krupobití a silný vítr poměrně hojný, a kupříkladu varovný systém UNIQA pojišťovny MeteoUNIQA si během loňského června připsal historický rekord, když svým uživatelům rozeslal 136 tisíc varovných zpráv před blížícím se extrémním počasím.

Nárůst extrémů počasí i v příštích letech

Podle vědců bychom si na nárůst v počtu živelných událostí měli začít zvykat – německý výzkum z roku 2019 na základě dostupných dat předpovídá, že do konce tohoto století bude v celé Evropě růst frekvence bouřek, krupobití a silných větrů, a to kvůli stoupající vlhkosti poblíž zemského povrchu. Odborníci tak lidem doporučují, aby se do budoucna na tyto potenciálně škodné události připravili.

Elektrocentrály a záložní zdroje

Přerušení dodávek elektrické energie kvůli extrémnímu počasí je nepříjemné jak pro běžné domácnosti, tak zejména pro firmy, kde elektřinu potřebují nejen počítače a servery, ale také výrobní stroje a další zařízení. Velké společnosti se obvykle proti těmto událostem chrání záložními zdroji energie kupříkladu v podobě mobilních či stacionárních elektrocentrál, menší agregátory jsou přitom finančně dostupné i pro domácnosti.

Vše chce určitý čas

Mějte na paměti, že každá elektrocentrála potřebuje určitou dobu, než se rozběhne a začne elektřinu dodávat. Toto prodlení sice většinou bývá někdy jen pár sekund či minutu až dvě, přesto pro některá zařízení představuje problém. Typické je to pro stolní počítače. Víte, jak předejít tomu, aby se vám počítač vypnul, a vy jste tak přišli třeba i o hodiny rozdělané práce? Pomoci vám může UPS.

Co je UPS?

UPS (Uninterruptible Power Supply) je nepřerušitelný zdroj energie, tedy je zařízení, jehož primární funkcí je zajišťovat elektrickou energii v případě výpadku dodávek, případně i jen ve chvílích nestability vstupního napětí. Příkladem může být náhlý pokles vstupního napětí, na nějž jsou například počítače značně citlivé. Výhodou UPS je ono zmiňované okamžité zajištění elektřiny, bez nutnosti čekání na rozběh.

UPS funguje jako akumulátor, jehož srdcem je baterie, která se v době dodávky elektřiny ze sítě neustále udržuje v nabitém stavu. Jakmile je přísun energie ze sítě přerušen, baterie ihned začne připojené zařízení napájet. Oproti elektrocentrále ale UPS nevydrží příliš dlouho, u těch s největší kapacitou je to dle vytížení maximálně několik desítek minut. Přesto máte po výpadku elektřiny těch několik minut čas na to, svůj počítač, televizi či jiný přístroj klasicky a správně vypnout.

akumulátor Alarmguard CJ12–2akumulátor Alarmguard CJ12–2

UPS není baterie jako taková

Záložní zdroje totiž nejsou zaměřené na to dodávat elektřinu dlouhodobě, ale spíše na ochranu při výpadku i pouhém poklesu napětí. Pomohou vám překlenout čas výpadku a dají možnost uložit si třeba právě rozdělanou práci na počítači a poté jej bezpečně jej vypnout.

Jak se správně starat o UPS?

Základem každého záložního zdroje UPS je jeho akumulátor. V současné době UPS nejčastěji využívají uzavřené bezúdržbové olověné baterie typu VRLA, jejichž životnost se standardně udává v rozpětí 3 až 5 let. Výdrž ovšem ovlivňuje několik faktorů – umístění UPS, okolní teplota a vlhkost. Nikdy neumisťujte UPS poblíž topných těles nebo do vlhkých prostorů.

UPS je zapotřebí čas od času očistit od prachu, zejména má-li ventilátor. Prach totiž přispívá k přehřívání záložního zdroje. Velmi důležité je pak dbát na údržbu vybíjecím cyklem při chodu, a naopak pravidelným nabíjením při nečinnosti. Jinak kapacita UPS klesá. Po zhruba pěti letech je ideální UPC nebo její akumulátor vyměnit. Náhradní baterie do UPS jsou běžně dostupné, vždy však vybírejte takovou, která je kompatibilní s vaším typem a značkou UPS.

Kde hledat náhradní baterii do UPS?

Náhradní baterie do UPS můžete pořídit na e-shopu BatteryShop.cz. Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnuje se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všechny certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.

Zdroj foto: BatteryShop.cz, Shutterstock.com, Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality