26/11
Jak v zimě ušetřit i při rostoucích cenách: s našimi tipy je to hračka!

Jak v zimě ušetřit i při rostoucích cenách: s našimi tipy je to hračka!

26. listopadu 2021 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Letošní zima a s ní především topná sezona může být díky rostoucím cenám energií pro mnohé z nás složitá. Finančně i existenčně. Ale nezoufejte! Náklady na vytápění lze stlačit hned několika způsoby směrem dolů. Víte, jaké způsoby to jsou?

Co může pomoci?

  • Výrazně pomůže již malé snížení pokojové teploty o dva stupně Celsia.
  • Přetápění je totiž jednám z nešvarů mnohých domácností u nás.
  • Nemalou roli může hrát rozdělení vytápění dle místností (obývací část vytápíme na více stupňů, ložnici na méně stejně jako halu s předsíní)
  • Teplo uvnitř vám ochrání i venkovní stínicí technika.
  • Tepelné ztráty jsou minimální v systému chytré domácnosti, kam propojíte stínění s vytápěním.

Zdroj foto: Lomax

Fasády, okna a vchodové dveře

Jedním z nejvíce podstatných způsobů snížení nákladů za energie je vylepšení izolace pláště domu, většinou jeho zateplení. Nejen rodinný dům, ale i bytový dům může takto dosahovat značných úspor jeho obyvatelům. Bydlíte-li v pronájmu, těžko toto ovlivníte. Ovšem i jinak lze tepelný komfort doma vylepšit. Problematická místa jsou okna a dveře, respektive slabé zateplení dveří a nevhodná stínící techniky oken i jeho těsnění.

„Zdaleka ne všechny domácnosti disponují dobrou izolací oken, například v podobě trojskel. Tímto prostorem může unikat až 30 procent tepelné energie. Řešením proto může být instalace předokenních rolet, které v zavřené poloze výrazně zabraňují tepelným ztrátám. Mohou za to jednak samotné lamely, které jsou přitisknuté na sobě, stejně jako izolační vložka z polystyrenu, která zajišťuje tepelný odpor až 0,6 W/m2k,“ popisuje tepelnou izolaci předokenních rolet Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Sluneční čidla a stínění oken

Ideální je (a to nejen v době přicházející zimy) a rostoucích cen energií maximalizovat vytápění pomocí slunce. Lze to i bez solárních panelů. Efektivně to umožní zejména speciální čidla, které monitorují sluneční svit a na základě toho stínicí techniku oken vytahují. To může pro domácnost znamenat výrazné úspory i ve chvílích, kdy není doma nikdo doma přítomen.

„V některých případech se tak o vytápění během dne může postarat příroda, výrazně účinnější přitom je, pokud je domácnost, například podlaha, vyvedena v tmavých odstínech, které více pohlcují teplo,“ doplňuje Petr Přichystal.

Zdroj foto: Pixabay.com

Utěsněte a řešte vhodně vchodové dveře

To je slabé místo bydlení a silný únik tepla. Můžete je posílit instalací těsnění okolo dveří. Překážkou přitom nemusí být ani prosklení. Stačí využít izolační trojskla a tím únik tepla eliminovat i více než u plných výplní.

Dejte folie za radiátor

Jsou stavby, jež stěnami pohlcují teplo z radiátorů, které jsou instalovány před nimi. Zabráníte tomu tak, že za radiátor a před stěnu za ním umístíte hliníkovou folii, která tepelné proudění odrazí zpět do místnosti. Pak se bude teplo dorážet do místnosti.

Snižte teplotu o pár stupňů

Když doma snížíte teplotu regulací vytápění o jeden jediný stupeň, ušetříte na vytápění pět procent nákladů. Když ji snížíte plošně dva stupně, ušetříte deset procent nákladů. Určitě zdroj vytápění úplně nevypínejte. To není správná cesta, protože zdi vám produkují dovnitř zimu a chlad. Lepší je jen teplotu snížit.

„Je to částečně pozůstatek z minulosti, kdy bývaly energie levné. Obecně lze však říci, že se jedná o světový unikát. Málokdo ví, že snížení vnitřní teploty o jeden stupeň po celou zimu znamená zároveň pokles nákladů o 5 procent. Pokud tedy bude člověk vytápět domácnost na 21 stupňů Celsia místo dosavadních 23 stupňů Celsia, ušetří desetinu nákladů, což v dnešní situaci může být pro řadu uživatelů klíčové,“ říká generální ředitel společnosti Enbra Karel Vlach.

Zdroj foto: Lesensky.cz

Promyslete si vytápění domácnosti

Současný růst cen energií nutí řadu lidí zamyslit se více nad tím, jak domácnost vytápí. Kupříkladu při odchodu do práce je možné teplotu v interiéru snížit až o 4 stupně Celsia oproti cílové hodnotě.

„Při návratu domů a zapnutí topení se vzduch v místnostech i přes tento útlumový režim poměrně rychle ohřeje. Pokud by však byla teplota například o 10 stupňů nižší, byl by problém ve finále přesně opačný. Ohřívání prostoru by trvalo velmi dlouho a náklady se naopak zvyšovaly,“ doplňuje Vlach.

Vytápějte dle typu místností

Je smysluplné rozdělit vytápění dle místností. Kupříkladu v ložnici by měla být vždy teplota nižší, než v obývací části či kuchyni. Stejné pravidlo platí i pro místnosti, které člověk využívá výrazně méně (hala, předsíň). Tepleji by naopak mělo být určitě v koupelně.

Zdroj foto: Somfy

Pomozte si technologiemi

I v případě klasického a běžného vytápění si můžete dopomoci moderními technologiemi. K mání jsou ucelené systémy chytrých domácností, jež umožňují propojení stínicí techniky se systémem vytápění. Pokud tedy dají sluneční čidla pokyn k vytažení stínicí techniky, ztlumí se s tím zároveň výkon topného tělesa, aby bylo potřebné teploty dosaženo co nejvíce ekonomickým způsobem.

Termostatická hlavice a regulace vytápění

Další možností technologií je mít termostat či termostatická hlavice v systému tzv. ekvitermní regulace. Zde je výkon otopné soustavy v domě řízený na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Má to silné úspory především u bytových domů. Výše uspořených nákladů činí cca více než 10 procent. Platí totiž, že skutečně mrazivých dnů, kdy je nutný velký výkon vytápění, je jen několik do roka a regulační systém tak v teplejších obdobích nastavuje mírnější topnou křivku.

Děkujeme za vyjádření k věci panu Petru Přichystalovi ze společnosti Lomax a generálnímu řediteli společnosti Enbra Karlu Vlachovi.

  • Zdroj info: Martin Svoboda
  • Zdroj foto: Somfy, Lomax, Lesensky.cz, Pixabay.com
  • Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality