4/5
TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize

4. května 2021 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

V Praze se uskuteční první české vydání nové celosvětové iniciativy Counttown, která má pomoci zviditelnit a akcelerovat inovativní řešení klimatické krize. Akce zastřešená platformou TED se odehraje v prostorách Veletržního paláce a v online přenosu 15. a 16. května 2021. Své myšlenky zde přednesou téměř tři desítky předních českých odborníků z oblastí energetiky, dopravy, inovace materiálů, potravin, zemědělství a ochrany přírody.

Cílem české odnože, která dostala jméno TEDxNárodní, je zviditelnit inovativní řešení, dát prostor novým nápadům a inspirovat k jejich implementaci v kontextu České republiky. Akce chce komunikovat pozitivní myšlenky a vyhnout se hrozbám a katastrofickým scénářům.

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz)

Co je TED Countdown?

TED Countdown je novým projektem platformy TED zaměřeným na témata spojená s omezením dopadů klimatických změn. Byl zahájen v říjnu 2020 celosvětovou online konferencí, během níž promluvila řada osobností jako: Ursula Von der Leyen, Christiana Figueres, Princ William, nebo Papež František. Navazující akce probíhají ve více než 440 městech a komunitách celého světa.

Vystupují na nich přední světoví odborníci z oborů jako je obnovitelná energetika, nové materiály, cirkulární ekonomika, bezemisní doprava, ochrana a udržitelnost životního prostředí. Diskutují s nimi vědci, investoři, urbanisté, umělci, zástupci státní i lokálních samospráv. Propojená síť odborníků a aktivistů z různých odvětví, která má ze série konferencí vzejít, má připravit témata a nástiny jejich řešení pro nadcházející podzimní summit OSN o změnách klimatu COP26.

Za organizací české verze s názvem** TEDxNárodní** stojí Matěj Prokop. Podnikatel, konzultant a aktivista, který se skrze zkušenosti z dlouholetého cestování a světové gastronomie dostal k problematice potravinových řetězců, jejich dopadům na životní prostředí, zemědělství a změnám klimatu. Impulsem podle jeho slov byl nedostatek prostoru, který se tématu klimatické změny v Česku věnuje.

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz) Matěj Prokop

„Vnímám, že u nás v Čechách tak trochu chybí nějaká důvěryhodná mezioborová platforma pro podporu opatření v oblasti klimatu,“ říká. „Máme tu sice široké spektrum expertů věnujících se důležitým tématům, ale mezi vědeckou a akademickou obcí a veřejností mnohdy zeje komunikační propast. Přitom často odborníkům jenom není dán prostor se ke svému oboru nějakou pro lidi vstřebatelnou formou vyjádřit.“

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz) Christiana Fiqueres – mluvčí TED Countdown

Dva dny, pět oblastí, tři desítky odborníků

V rámci TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Program zacílený na pět hlavních témat: energetiku, dopravu, materiály, potraviny a ochranu přírody, bude rozdělen do dvou dnů. První den bude probíhat formou klasických TED prezentací rozdělených do pěti panelů. Vystoupí na nich téměř tři desítky českých odborníků z oblastí od využití vodíkových technologií až po výzkum materiálů budoucnosti.

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz) princ William

Mezi řečníky budou například

 • Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, odborník na obnovitelné zdroje a energetickou soběstačnost.
 • Eliška Knotková, designérka pracující s novými materiály umožňujícími environmentální udržitelnost.
 • Ondráš Přibyla, specialista na komunikaci, který bude hovořit o způsobu sdílení informací a příběhů o klimatické změně, rozdílech mezi narativní a fyzickou realitou a povede také workshop „Za oponu emisního účetnictví”.
 • Jaromír Bláha, expert na ochranu lesních ekosystémů a divoké přírody působící v Hnutí Duha.
 • Petr Rokůsek, byznysmen, vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky a zakladatel společnosti Nano Energies.
 • Barbora Chmelová, expertka v oblasti tropického zemědělství, rozvoje venkovských komunit a udržitelnosti v kontextu klimatické a environmentál­ní změny.
  TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz)

papež František

Druhý den budou přednášky doplněny workshopy, více interaktivními panelovými diskuzemi a networkingem, na kterých se budou podílet vědci, podnikatelé, investoři, zástupci občanských iniciativ, univerzit, neziskových organizací i orgánů veřejné správy.

Kvalitně a profesionálně

TEDxNárodní počítá s vysokou kvalitou online přenosu a zapojením posluchačů. „Vlastní streamovací studio s několika kamerami a moderátorem nám umožní vytvořit pro diváky, kteří budou sledovat přednášky z domova, plnohodnotný zážitek. Každý navíc dostane možnost položit řečníkům svůj dotaz online,” vysvětluje Matěj Prokop.

TED Countdown v Česku nabídne inovativní řešení klimatické krize (http://www.realitymag.cz) Ursula von der Leyen

Žádní strašáci

TEDxNárodní si spolu se všemi světovými projekty TED Countdown dává za cíl zviditelnit inovativní řešení, dát prostor nápadům a inspirovat k akci na lokální úrovni. Čím naopak nechce být, je přehlídka hrozeb a katastrofických scénářů. Jak říká Matěj Prokop: „Chceme komunikovat hlavně pozitivní myšlenky, reálná řešení a vize. Žádné strašáky, žádné poukazování na to‚ co nefunguje a co se ‘nějak‘ musí změnit.“ Hlavním cílem TEDxNárodní je dát institucím, zákonodárcům, zástupcům veřejné správy, firmám, občanským iniciativám i jednotlivým občanům návod, jak se na nízkoemisní udržitelné budoucnosti podílet.

TEDxNárodní

 • 15. a 16. května 2021
 • Národní galerie – Veletržní palác, Velká dvorana a Korzo
 • Vstupenky je možné zakoupit na platformě GoOut.net
 • Limitované vstupné do Veletržního paláce činí 1 890 Kč
 • Vstupné na online přenos 599 Kč

Další informace

Zdroj foto: TEDxNárodní

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality