3/12
Ušetřete až tři čtvrtiny nákladů za energie: Řešením je fotovoltaika!

Ušetřete až tři čtvrtiny nákladů za energie: Řešením je fotovoltaika!

3. prosince 2021 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Dnešní ceny energií jsou nestabilní a vypadá to, že stále stoupají. Mnozí proto uvažují, jak z toho ven. Není řešením vypínat radiátor, omezovat pohby jen na některé části bydlení. Tudy cesta nevede, protože zálohy platíte stále a konečné účtování nenese mnohdy kýžený výsledek. Navíc vám prochladnou stěny a drží se vlhkost a sní jdou ruku v ruce plísně. Co s tím?

Řešením pro rodinné domy může být fotovoltaika. Pokud bydlíte v bytové jednotce, nezoufejte, dnes i bytové domy mohou částečně (alespoň pro společné prostory a poté zčásti pro bytové jednotky), pokrýt spotřebu energie. Bytovým domům pomohu především balíčky Nová zelená úsporám, v nichž lze dosáhnut za určitých podmínek na dotace a realizovat tak fotovoltaiku na střeše bytového domu.

Fotovoltaika je, když…

Fotovoltaika je technickou metodou přeměny slunečního záření na elektřinu. Vše se děje za pomoci fotovoltaických panelů. Vlastní fotovoltaickou elektrárnu tvoří dva základní komponenty, jimž jsou fotovoltaické (nebo také solární) panely a střídač.

Fotovoltaické panely

Ty při dostatečném sluneční svitu vyrábí elektřinu, konkrétně stejnosměrný proud. Panely lze umístit na střechu domu, garáže, pergoly, na fasádu, střechu bytového domu, střechu výrobní haly, na zastřešení parkoviště nebo jen přímo ve stojanech na pozemek. Čím více panelů máte, tím větší výkon vám solární elektrárna dává. má. A čím více a čím déle jsou solární panely ozařovány sluncem, tím více elektřiny elektrárna vyrobí.

Střídač alias měnič

Střídač, nebo též měnič slouží k tomu, aby bylo možno elektřinu z fotovoltaiky využívat. Střídač totiž převádí dač. Ten převede stejnosměrný proud z panelů na elektřinu s takovými parametry, aby na ní mohly normálně fungovat standardní spotřebiče připojené do zásuvky. Střídač obvykle vypadá jako „krabice na zdi“, do které je kabely přivedena elektřina z panelů. Teprve ze střídače vede kabel do domácího nebo firemního rozvaděče.

Fotovoltaika je řešení, které je ohleduplné k životnímu prostředí, neboť solární panely kromě slunečního svitu, který je obnovitelným a nevyčerpatelným zdrojem energie, nevyžadují žádné palivo, které by znečišťovalo ovzduší či jinak zatěžovalo přírodu.

Osm důvodů říci fotovoltaice ano

  • Snížení celkových nákladů na energie
  • Nízké náklady na údržbu
  • Energetická soběstačnost velkou část roku – od března až do října
  • Provoz zálohových větví i při dlouhodobých výpadcích
  • Návratnost do deseti let
  • Ohleduplnost k životnímu prostředí
  • Životnost více než 25 let
  • Možnost získat dotace

Dotace na fotovoltaiku

Fotovoltaika je státem podporována, proto lze na ni získat státní dotace. požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. O dotaci může požádat každý, kdo se rozhodl dát solárním panelům prostor. Samotná výše státního příspěvku se pohybuje od 35 000 do 170 000 korun podle druhu a náročnosti celého budoucího fotovoltaického systému. Na nejvyšší příspěvek dosáhnou domácnosti, které se rozhodnou pro fotovoltaickou elektrárnu s akumulací do baterií. O příspěvek z tohoto programu Nová zelená úsporám můžete zažádat do konce roku 2021.

Jak žádat o dotaci?

Vyberte si dodavatele solárního systému, který nabízí vyřešení žádosti o dotaci za vás. Tím máte vystaráno a nemusíte se ničím dalším zabývat. Ušetříte si spoustu času, papírování a nervů s úřady. Více o dotacích najdete na stránkách Nová zelená úsporám a jak na to čtěte pak zde.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality