22/5
Víte co jsou slámové domy?

Víte co jsou slámové domy?

22. května 2014 v 00.00, Chaty a chalupy, Komerční prostory, Nové domy, Střechy

Sponzorované odkazy

Sláma – starodávný materiál, který naši předkové hojně využívali zažívá boom. Vrací se na výsluní stavebnictví a nabízí možnost ekologického, pro životní prostředí a finančně příznivého bydlení. Sláma je přírodní materiál a jako plnohodnotná součást zdí domů přináší nejen zdravější bydlení, ale i tepelnou úsporu.

Jak to funguje?

Zjednodušeně řečeno, se do vytvořené konstrukce obvodového obrysu domu vkládají jako obklad hranoly slámy. Konstrukce je postavena včetně nosníků stropu a střechy. Typ konstrukce i samotná výplň slámovými bloky má různé technologické postupy.

Mezi dřevěnou konstrukci obvodového obrysu domu se kladou slámové bloky, BrettCouls/Flickr.comMezi dřevěnou konstrukci obvodového obrysu domu se kladou slámové bloky, BrettCouls/Flickr.com

Existují dvě využívané technologie staveb slámových domů

  • Mokrá technologie – americký model pracující se samonosnými stěnami pouze z balíků stažených mezi základ a střešní část. Bloky slámy se prošijí a zpevní vázacím drátem a omítnou. Tento model je díky evropské právní normě u nás nerealizovatelný.
  • Suchá technologie – rakouský model při němž se mezi dřevěnou konstrukci obvodu domu kladou slámové balíky, následuje vnitřní parozábrana překrytá dřevěnými deskami, a vnější plášť krytý vodorovnými prkny (málokdy omítkou). To je doplněno difúzní závětrnou fólií z papíru.

Vlhkost slámy a plísně

K prevenci je nutno využít suché balíky slámy, mít na vnitřní straně slámových zdí parozábrany a vnitřní zdi nahodit hliněnou omítkou. Ta brzdí zapařování. Ke kvalitnímu odvětrávání vlhkosti přidat vnější vzduchovou izolaci a povrch fasády mít otevřený pro difuzi. Běžné navlhání vzduchovými parami sláma umí zpracovat v mezibuněčných strukturách. V případě obavy z plísní lze stavět z ekologické slámy, která má minimum alergenů a spórů.

A co škůdci?

Balíky slámy nemůže pták ani hlodavec napadnout. Sláma je složena z celulózy, kterou dokáží zpracovat svým trávicím ústrojím jen termiti. A aby hlodavci nevyhledávali slámové balíky jako obydlí, je nutno:

  • dbát na minimum zrn a plevele v balu slámy
  • slámové bloky rozmisťovat rovnoměrně
  • balíky uchovávat v suchu
  • po dokončení stavby ji rychle překrýt dřevěnými deskami, případně omítnout

Nebezpečí ohně

Balíky slámy nemají v konstrukci k hoření dostatek kyslíku. Dle rakouských zkoušek hořlavosti byla nastavena kritéria tohoto stavebního materiálu na hořlavost třídy B2 (což je normální hořlavost) a to dle rakouské normy ÖNORM B 3800 a ohnivzdornost F90 (90 minut).

Slámový dům s omítkou a atypickým tvarem půdorysu, SandraCohenRose/Flickr.comSlámový dům s omítkou a atypickým tvarem půdorysu, SandraCohenRose/Flickr.com

Úvodní obrázek: LarryLamsa/Flic­kr.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality