22/1
Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko

22. ledna 2019 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

S lednem se vždy pojí nějaké změny –předsevzetí, cíle a vize vábí více než kdy jindy k plnění. Co takhle zkusit pět jednoduchých tipů a fungovat doma trochu lépe, a tak trochu na vlně eko?

Někomu stačí lepší a zdravější strava, přestat kouřit, více pohybu, více času na koníčky nebo pečlivější trénink cizích jazyků. To jsou ty nejběžnější cíle, s nimiž lidé přicházejí do dalšího roku s novou číslovkou. Ale jde to i jinak. Smysluplněji. Co kdybyste však letos zkusili něco jinak i doma? Nejen vy osobně, ale v rámci domácnosti a vůbec přístupu k životu a bydlení. Lze tak začít zcela jednoduše a úplně v pohodě. V podstatě ze dne na den a nebude vás to stát nic.

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko  (http://www.realitymag.cz)

Tip první: skutečně je brčko nezbytné?

Jedno z předsevzetí, se kterými můžete začít opravdu hned teď, je eliminace používání plastových brček. Nepořizujte je domů a odmítněte v kavárně či restauraci. Určitě neplatí, že jejich vyloučením ze svého života spasíte svět, nicméně i tenhle krok se v péči o naše životní prostředí počítá. Uvádí se například, že jenom v Americe se denně upotřebí na 500 milionů brček.

Kdybychom je poskládali jedno za druhým, dokázaly by obtočit naši zemi 2,5krát. Dle údajů z roku 2017 jsou v pořadníku nejčastěji nalezeného odpadu v oceánech na 11. místě. A jedno takové brčko se rozloží za 200 let. Pokud na jeho použití opravdu trváte, můžete pak najít aspoň kovovou nebo skleněnou či bambusovou alternativu. Jejich cena začíná přibližně na padesáti korunách.

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko  (http://www.realitymag.cz)

Tip druhý: Baterie mimo odpad

Sice se jako národ zlepšujeme v recyklaci, nicméně pořád máme ve zvyku vytřídit hlavně plasty, papír a sklo. Vybité tužkové baterie nebo staré žárovky mnohdy stále vyhazujeme do klasického koše. Když se však tyto vysloužilé elektrosoučástky dostanou na skládku, mohou se z nich do půdy i do ovzduší uvolňovat nebezpečné látky.

Myslete proto i na elektroodpad. Bezplatnou pomůckou v jeho recyklaci může být třeba Family Box z dílny kolektivního systému Rema. Je to krabička, která je speciálně navržená pro skladování vybitých baterií, aby se nám leckde neválely a zároveň neskončily v komunálním odpadu. Family Box si můžete objednat online a až ho naplníte, stačí jej zabalit a odnést na poštu. Pokud si po jeho naplnění na webu tvůrce projektu vygenerujete adresní štítek, bude odeslání opět bezplatné. Krabice dorazí do kolektivního systému, který zaručí ekologickou likvidaci.

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko  (http://www.realitymag.cz)

Tip třetí: Mějte tašky i sáčky stále ve svém báglu

Naučte se mít vždy při sobě nákupní tašku. Vyhnete se tak okamžikům, kdy neplánovaně zaběhnete do obchodu a kvůli nákupu jste nuceni zakoupit si novou. Ať už je ta vaše plátěná (což je nejekologičtější varianta) nebo plastová, tak jak tak se znovupoužití cení. Stejně to lze udělat například se sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo nebo jiné drobné artikly.

V obchodě můžete použít vlastní, v lepším případě textilní. Na trhu najdete jejich různé udržitelné varianty, nejznámější jsou například české značky Frusack, Saaczech nebo Český západ. Nicméně i ty igelitové lze použít vícekrát a vyhnout se tak jejich nadměrné spotřebě.

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko  (http://www.realitymag.cz)

Tip čtvrtý: A co takhle i kafe na vlně udržitelnosti?

To, že je ekologičtější natočit si kohoutkovou vodu než kupovat ji v plastových lahvích, už asi není potřeba zmiňovat. Ekologicky, či spíše udržitelně, se dá ale chovat i v případě, kdy si pravidelně dopřáváte ranní drogu v podobě kávy – připravované jinde než doma. Pokud si objednáváte kávu s sebou, mnohé podniky i řetězce vám dají možnost odnést si ji ve vlastním termo-hrnečku nebo tumbleru.

Nabízí to například Benzina či Starbucks, nicméně i leckteré menší kavárny, stačí se většinou informovat u obsluhy. Dokonce to pro vás může být i výhodnější, protože často získáte za volbu ekologičtější varianty slevu. Třeba ve Starbucks máte nápoj do vlastního hrnku o 10 Kč levnější. Novinkou v Česku je taky iniciativa Otoč kelímek, v rámci, které je možné nechat si kávu připravit do vratného zálohovaného kelímku.

Pětka tipů, jak fungovat roce 2019 tak trochu eko  (http://www.realitymag.cz)

Tip pátý: Sbohem papírové ubrousky!

„Zelenějšími“ se můžete stát i tak, že se vynasnažíte vyloučit používání jednorázových papírových ubrousků, kuchyňských utěrek a ideálně také kapesníčků. Nejlepší alternativou je nahradit je těmi látkovými, které mají mnohem delší životnost a bude možné je používat dlouhodobě.

Většina těchto produktů se sice vyrábí z kvalitního papíru, po použití ale není správné je z hygienických důvodů vhazovat do modrých kontejnerů, v nichž se shromažďuje papír k recyklaci. Recyklaci papíru navíc ztěžuje jakékoli znečištění, takže není vhodné do modrého kontejneru obecně vhazovat mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. Pokud si nedokážete použití „jednorázovek“ odpustit, sáhněte alespoň po těch, které jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu.

Zdroj foto: Rema.cz, Shutterstock.com, Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality