11/2
Reality a dostupnost bydlení 2022

Reality a dostupnost bydlení 2022

11. února 2022 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Česko patří dlouhodobě k nehorším zemím v Evropě co se dosahu vlastního bydlení. To, co musí našetřit Čech, má občan okolních států k dispozici za polovinu času. A nahoru šplhají i ceny nájemního bydlení. Jaká je prognóza na rok 2022?

Ceny nemovitostí rostou stále a s nimi i poptávka po nich. Tím se stává český realitní trh s nemovitostmi předimenzovaný. Pro osoby s průměrným příjmem je vlastní bydlení stále více nedostupné.

Růst úroků hypoték

Stoupají také úroky hypoték a dosahuje na ně stále méně osob. Sazby úroků za hypotéky mohou letos dosáhnout i šest procent. Do problémů se splácením se dostává stále více lidí, i těch, kteří dosud nikdy finanční obtíže neměli. Zájem o hypoteční řešení bydlení tak pomalu, ale jistě klesá.

Předpokladem analytiků je, že úroky začnou na konci roku 2022 klesat. Pokles nebude zprvu příliš znatelný, ale je to již posun ke stabilitě a normálnímu stavu hypoték. Návrat k době, která byla, ale nečekejte. Vliv ČNB na hypoteční trh nastavením výše základních úrokových sazeb či limitů ke získání hypotéky pro zájemce, je daný, ale nelze spekulovat o tom, jak moc hypoteční trh svými aktivitami ČNB zasáhne.

Vlastní bydlení v bytě

Tady je znatelný růst cen na metr čtverečný, který je odlišný dle regionu a lokality. Atraktivita regionu závisí na dostupnosti infrastruktury, služeb, pracovních příležitostí i životním prostředí. A tak i ve z pohledu analytiků okrajových a méně lukrativních regionech jako jsou Ústecký či Moravskoslezký kraj, zaplatíte za garsoniéru o rozloze o 24m2 okolo 900 tisíc i více. Za tuto cenu jste v těchto krajích před několika lety koupili solidní bydlení pro rodinu okolo 50 m2 i více o velikosti 2+1, 2+kk nebo i 3+1.

U regionů jako Střední a Západní Čechy pak ceny bydlení šplhají daleko za několik milionů korun i při malých metrážích a prostorách. Všude pak platí, že byt v osobním vlastnictví je téměř vždy na trhu k mání za vyšší cenu, než byt družstevní. Roli ovšem hraje i stav bytu – zdali je v původním stavu, nebo rekonstruovaný i to, kolik času od rekonstrukce uplynulo.

Vlastní bydlení v rodinném domě

Zde se sešlo hned několik faktorů, které způsobily silný negativní dopad na stavby rodinných domů. Růst hypotečních sazeb, a tím menší dostupnost hypoték, spolu s nedostatkem stavebního materiálu a růstem cen za něj doplnilo stále ještě zdlouhavé řízení o povolení stavby a vyběhávání úředních záležitostí okolo stavby. Dohromady tyto faktory způsobily téměř stopku mnoha stavbám a rodinám finanční i existenční obtíže.

Dnes již existuje větší množství rozestavěných rodinných domů, které díky některému z vlivů stojí a nedokončují se. Dokonce sledujeme nárůst prodeje rozestavených rodinných domů, a původcem tohoto kroku jsou právě problémy s nedostatkem materiálu, výší schválené hypotéky (kterou silně převyšuje cena materiálu) a finanční možnosti stavitelů.

Ulevit zčásti mohou dotace, o nichž jsme na Realitymag.cz nedávno psali v několika článcích. I když na ty také každý nedosáhne.

Více o dotacích čtete zde

Nájemní bydlení

Ani ceny nájemního bydlení nezůstaly bokem. Stoupá tak nejen samotná cena nemovitostí, ale i nájmy bytů či rodinných domů. Díky tomu se mnozí lidé stěhují z center měst na jeho okrajové části. Jen tak si uleví od vysokých poplatků, cen služeb a vysokého nájmu.

Lidé se však začínají stěhovat i z měst na venkov, a to i za cenu delšího a složitějšího dojíždění za prací. Existují menší obce, které nabízí těmto lidem podporu, možnost úlev na pozemcích, obecní výstavbu nebo sjednání stávajícího obecního bydlení i podporu nájmů v obci.

Tečka (ne)tečka

A tečkou tomu všemu udělaly i navyšující se ceny energií, navyšující se zdravotní obtíže osob díky Covidové situaci, pro mnohé nízké příjmy bez možnosti jejich zvýšení (senioři a samoživitelky), i nedostatek možností řešení situace. Také sama pandemie a opatření okolo Covidu tomu nepřidala. Mnohým poklesly příjmy, mnozí byli nuceni přehodnotit svoji aktuální situaci. Nezbývá, než rok 2022 přetrpět jak se dá, a doufat, že se situace v příštích letech vyvine k pozitivnímu smě­ru.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality