11/6
Tvrdá voda v domácnosti: škůdce, nebo pomocník?

Tvrdá voda v domácnosti: škůdce, nebo pomocník?

11. června 2019 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Máte doma tvrdou vodu? Na jedné straně byste mohli být rádi, na druhé zase zoufat. Jak je to možné? Tvrdší voda je prospěšnější zdraví, protože obsahuje pro organismus důležitý vápník, hořčík a také železo. Tyto minerály mimo jiné přispívají k prevenci kardiovaskulárních a neurodegenera­tivních onemocnění. Ale zase naopak ničí tvrdá voda rozvody a spotřebice, jelikož způsobuje vodní kámen, čímž nejen poškozuje domácí spotřebiče, ale i zanáší rozvody vody. Proto mají lidé raději tu měkčí. Co s tím?

Je nutno najít mezi ochranou spotřebičů a zdravím členů domácnosti nějaký kompromis. Jaký? Nabízí se v podobě změkčovače vody fungujícího na principu změkčování vody bez použití soli. Ten ve vodě zachová vápník i hořčík, ale zabrání tvorbě vodního kamene.

Víte co je tvrdá, středně tvrdá a měkká voda?

Tvrdá voda je zjednodušeně řečeno podzemní voda ve své přírodní formě, tedy chemicky neošetřená. Tvrdost vody jakožto její vlastnost vyjadřuje obsah rozpuštěných minerálů, nejčastěji vápníku a hořčíku, a samozřejmě se různí dle geografických lokalit (přesněji podle geologické skladby horniny, jíž voda protéká). Jednotkou tvrdosti vody je v současnosti mmol/l (milimol na litr). Jako středně tvrdá až tvrdá se voda označuje zhruba v mezi od 1,26 do 3,75 mmol, jako měkká pak kolem 0,7 až 1,25 mmol/l. Měkkou vodou rozumíme vodu, z níž byly různými procesy dané minerály odstraněny, případně byl jejich obsah snížen.

Tvrdá voda pomáhá chránit srdce, cévy i mozek

Kterou vodu je tedy lepší pít? Dle odborníků i odborných studií jednoznačně tu tvrdou. Vápník a hořčík, ale také železo, jež tvrdá voda rovněž může obsahovat, jsou totiž pro náš organismus důležité – jsou nutné pro správnou funkci naší imunity, pro svaly či kosti, podílejí se na buněčném metabolismu a také zabraňují tomu, aby se nám v těle vstřebávaly těžké kovy jako kadmium a olovo.

„Pokud je vaše voda na vápník a hořčík bohatá, pak svému organismu jejím pitím dodáváte potřebné denní dávky těchto prvků. Pití tvrdé vody rovněž může působit preventivně proti kardiovaskulárním a neurodegenerativním onemocněním,“ uvádí Michal Osina, zakladatel společnosti FitVoda, s tím, že naopak dlouhodobým pitím měkké vody může člověk svému organismu uškodit. *„Některé technologie změkčování vody totiž fungují na bázi iontové výměny, při čemž se používá sodík, který během tohoto procesu zjednodušeně řečeno vytěsní ionty hořčíku a vápníku a nahradí je,*“ vysvětluje Michal Osina.

Výsledná měkká voda je tudíž chudší na vápník a hořčík, ale zato bohatší na sůl. Tu samozřejmě lidský organismus potřebuje, ale její přílišné množství v našem těle způsobuje řadu komplikací, například vyšší krevní tlak či vyšší riziko rakoviny žaludku a kardiovaskulárních onemocnění. Negativně působí rovněž na rozvoj osteoporózy.

Hlavní důvod změkčování vody: vodní kámen

I přes zdravotní výhody pití tvrdé vody a rizika spojená s pitím vody měkké lidé obecně ve svých kohoutcích a domácích rozvodech preferují tu druhou jmenovanou. Tvrdá voda lidem často nechutná, protože obsahuje železo a občas i síru, takže může mírně zapáchat a chutnat železitě. Významným důvodem pro změkčování je pak především předcházení vodnímu kameni, který poškozuje různé domácí spotřebiče, navíc není zrovna estetický a může zcela zanést vodovodní potrubí. Tvrdá voda též snižuje účinnost pracích prostředků, čímž zvyšuje jejich spotřebu, při mytí nádobí v myčce zase často zanechává zejména na skle viditelné „usazeniny“. V neposlední řadě také vysušuje pokožku.

Zkuste šetrný kompromis: změkčovač bez soli

Shrnuto a podtrženo, tvrdá voda je sice pro lidi zdravá, ale pro naše domácí spotřebiče nikoliv. Naštěstí však již v současnosti existují i technologie, jak vodu ošetřit tak, abychom se zbavili vodního kamene, ale zachovali v ní prospěšné minerály. „Změkčovače vody dnes existují dvojího typu: zmíněné se solí a poté ty, které sůl nepoužívají. Změkčovače bez soli umějí fyzikálními procesy změnit mikrokrystaly vápníku, a tím zabránit tvorbě vodního kamene. Samotný vápník a hořčík však ve vodě zůstane,“ popisuje Michal Osina ze společnosti FitVoda, jež svým klientům nabízí změkčovače vody značky Apollo, které pracují právě na principu bez použití sodíku.

Tyto změkčovače (případné též označované jako „kondicionéry“, neboť v principu nijak hodnoty tvrdosti vody nemění) mají oproti solným typům i nespornou ekonomickou a ekologickou výhodu: nepotřebují na svůj provoz elektřinu ani pravidelné doplňování soli, do kanalizace nevypouštějí solanku (chlorid sodný) a nevyžadují regeneraci náplně proplachováním, kterým se plýtvá značné množství vody.

Za informace a rady děkujeme panu Michalu Osinovi, zakladateli společnosti FitVoda

Zdroj foto: FitVoda, Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality