2/12
Tak trochu jiné Vánoce: obdarujte svoji zahradu a její obyvatele!

Tak trochu jiné Vánoce: obdarujte svoji zahradu a její obyvatele!

2. prosince 2019 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

Vánoce jsou za dveřmi a pokud stále přemýšlíte, co originálního a neobvyklého dát pod stromeček, zkuste naše tipy pro zahradu. Obdarujte svoji zahradu vychytávkami, které ji zkrášlí, doladí a pomohou přitom jejím obyvatelům! Vaše zahrada se pak stane nejen vaší oázou, ale i živým organismem, který bude zahradou žít a udělá ji smysluplnou beze zbytku.

ptačí polobudkaptačí polobudka

Jakákoli, i ta nejmenší zahrádka a naopak maxi zahrada mohou být jakousi Noemovou archou pro zvířátka. Fauna hledá azyl a ochranu tak blízko lidí, že si můžete doma na vaší zahradě vytvořit kouzelnou oblast pro mnohé z nich. Vaše pomoc se vám stonásobně vrátí. Protože všichni opeřenci, netopýři, ježci, čmeláci, včelky samotářky a další nesčetná zvěř jsou nejen vděční sousedé, ale obvykle jsou pro každou, tedy i tu vaši zahradu i velmi užiteční.

dům pro berušky a další hmyzdům pro berušky a další hmyz

Tak pořiďte domečky pro všechny čtyřnohé a okřídlené sousedy z vaší zahrady, umístěte do ní ptačí budky, krmítka pro ptáky, budky pro netopýry, domek pro ježka, zakomponujte tam čmelín i domek pro včelky samotářky, najděte místo i pro hmyzí hotel a mnoho dalších „zvířecích nemovitostí“, kterými přilákáte takovéto zajímavé, neobvyklé, a přitom pro zahradu a přírodu užitečné sousedy.

budka pro veverkybudka pro veverky

Co je dnes vše k mání?

ptačí budka na stromptačí budka na strom

Pro opeřence

Pro opeřené kamarády máte na výběr mezi klasickými ptačími budkami a polobudkami s otevřeným prostorem, budkami s ochranou proti predátorům, k mání jsou i ptačí budky na zeď po zateplení, stejně jako ptačí hnízda a hnízdní koše, nebo ptačí krmítka a pítka. K tomu můžete přidat i ochranu ptáků před nárazy do skel, doplňky a další příslušenství pro prima bydlení opeřenců.

dřevěný čmelíndřevěný čmelín

Pro čmeláky

Pro čmeláky jsou určeny čmelíny ať už větší či menší dřevěné, keramické, dřevocementové, příslušenství pro čmelíny (ty, které je ochrání a pomohou jim), pomůcky pro přenos královny (např. odchytová sada) a směsi semínek pro opylovače (směsi semínek rostlinek, které zasadíte a čmelákům svědčí a pomáhají v jejich práci). Čmeláků kolem nás ubývá, je to chráněný hmyz a pokud si u vás najdou novou možnost bezpečného hnízdění, pomůžete tak přírodě i samotným čmelákům.

dům pro berušky a zlatoočkadům pro berušky a zlatoočka

Pro včely samotářky a další hmyz

Hmyz má bezesporu v přírodě svůj nezastupitelný význam. Celá řada hmyzích druhů je velmi užitečná jako opylovači, nebo likvidátoři škůdců, případně jako potrava pro ptáky a netopýry, což je také součástí přírodního koloběhu. Dnes je k mání sortiment výrobků pro mnoho hmyzích druhů, bez kterých by se jim i vám nám jen těžko žilo. Hmyzích druhů je mnoho, ale bohužel jich v posledních letech rapidně ubývá. Když jim vytvoříte na své zahradě azyl, uděláte trojnásobný dobrý skutek – pro sebe, přírodu i pro ně. K mání jsou domky a hnízda pro slunéčka sedmitečná, včelky samotářky, domky, hnízda a krmítka pro motýly, sršně, zlatoočka, také hmyzí centra a variabilní domky a budky pro více druhů hmyzu.

budka pro plchybudka pro plchy

Pro ježky, veverky, plchy a žáby

Budky, krmítka, misky a pítka i schovávačky a průchody pro tyto obyvatele zahrady jsou cool možností, jak jim pomoci, aby u vás zůstali, starali se o rovnováhu v přírodě a pomohli vám se škůdci na zahradě. Takoví zvířecí sousedé jsou ti nejlepší. Ubytujte si na zahradě ježka, veverku, plcha i žabku (žabku jen ideálně když máte li rybníček, tůňku, mokřady atp.). V přírodě těchto zvířat ubývá, jsou proto vděční za každé fajn místo k životu.

celoroční domov pro ježky i další savceceloroční domov pro ježky i další savce

Pro netopýry

Budky pro netopýry vám dokáží zatraktivnit okolí domu a zahradu. Budku pro netopýry lze umístit na strom, na zeď, do zateplení, na půdu i třeba do sklepa. Jako protislužbu vám tito okřídlení noční živočichové budou po nocích na zahradě a okolo domu lovit komáry a další obtížný hmyz. Netopýří trus je navíc skvělé hnojivo pro vaše záhonky. Je to pro vás užitečný soused.

budky pro netopýry na zeď nebo na strombudky pro netopýry na zeď nebo na strom

A pokud nevíte, jak a co dělat, kdy začít, tak o těchto zahradních sousedech je k mání i literatura, kterou můžete v klidu během zimy prostudovat, pořídit si, co je potřeba a na sklonku zimy a v předjaří začít. Širokou nabídku včetně zmíněných knih najdete na Zelenadomacnos­t.cz.

Zdroj foto: Zelenadomacnost.cz

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality