27/1
Pohledový beton: nejen v exteriéru, ale i v interiéru je cool

Pohledový beton: nejen v exteriéru, ale i v interiéru je cool

27. ledna 2020 v 00.00, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Beton jako materiál známe spíše v exteriéru, jako betonové konstrukce různého druhu a typu. Zajímavým a atraktivním druhem betonu je tzv. pohledový beton. Proč?

Jako pohledový beton se označuje viditelný povrch betonové konstrukce, u kterého je vyžadován předem definovaný vzhled. Tento typ betonu se v současnosti stále více uplatňuje nejen vně budov a staveb, ale i v interiéru, kde zdobí nejen stěny, ale i nábytek nebo je součástí bytových dekorací. Projektant či architekt u pohledového betonu určuje geometrický tvar a členění ploch konstrukce, také strukturu povrchu a v neposlední řadě i barvu pohledového betonu.

betonové átrium v hale domubetonové átrium v hale domu

Geometrický tvar konstrukce

Beton jako takový je stavební materiál, který umožňuje vytvářet nejen rovné ale i zakřivené plochy. Každé betonové konstrukci dává její tvar bednění, které musí umožnit splnění představ o celé konstrukci. Pro zakřivené plochy je nutno vyrobit individuální bednění. Proto každý požadovaný geometrický tvar betonové konstrukce musí být určen výkresem tvaru, v němž jsou definovány rozměry, sklony, zakřivení, výstupky, otvory atd.

Členění ploch konstrukce

Pro konstrukce z pohledového betonu je zpravidla zapotřebí stanovit také rozčlenění ploch. Přirozené rozčlenění plochy, které je dáno otiskem spojů jednotlivých bednicích dílců, může být ještě zdůrazněno úpravou bednění. Požadované rozčlenění jednotlivých ploch určuje architekt tzv. spárořezem.

betonová částečná přepážka interiéru s povrchovou stěrkoubetonová částečná přepážka interiéru s povrchovou stěrkou

Struktura povrchu

Struktura povrchu celé plochy pohledového betonu je vždy dána vlastnostmi materiálu, ze kterého je zhotoven bednicí plášť. To je část bednění, která je v dotyku s ukládaným čerstvým betonem při betonáži. Bednicí plášť se zhotovuje z nehoblovaných i hoblovaných prken, překližky, nebo plechu. Na plášť mohou být upevněny pryžové nebo plastové matrice.

Plochy zatvrdlého betonu mohou být upraveny tzv. narušováním povrchu betonu. K těmto úpravám se využívá pemrlování, otryskávání pískem, vymývání, broušení, leštění nebo barva. Tyto metody dodávají betonovým plochým jedinečný design.

Barva pohledového betonu

Základní barvou betonu je šedá. Různé odstíny šedé v ploše pohledového betonu jsou způsobeny jiným vodním součinitelem čerstvého betonu. Beton s nízkým vodním součinitelem je tmavší a takový zůstává i při stárnutí konstrukce v čase. Při míchání čerstvého betonu se do směsi přidávají různé pigmenty, které probarví beton v celé hmotě.

betonový květináčbetonový květináč

Pohledový beton v interiéru

Betonové fragmenty – celé zdi, část zdí, niky, sloupy, stropy, plochy a části nábytku, pracovní plochy, atp. vnáší do prostoru trvalou a pevnou i neobvyklou krásu. Beton je totiž materiál s parádními užitnými vlastnostmi. Není totiž jen šedý, navíc je perfektně je tvárný, stabilní, pevný, a v interiéru zcela jistě originální.

Může mít formu stěrky na podlaze, stropu či různě povrchově rozrušené (tvarované) obklady stěn. Má dnes své místo i v samotném vybavení – nábytku, bytových doplňcích, jejich částech a strukturách.

vytvořený i přiznaný beton zdívytvořený i přiznaný beton zdí

Co vše lze s pohledovým betonem v interiéru spáchat?

  • Stěrky na stěny, stropy i podlahy – ruční zajímavá metoda, s níž se tvoří tenká vrstva betonu napodobující masivní pohledový beton. Stěrka je lehce opravitelná, nabízí škálu barevných odstínů, přičemž ji lze aplikovat na téměř všechny povrchy jako například omítku, sádrokarton, dřevo i kov. Když je navíc taková stěrka upravena lakem, zvyšuje se její odolnost a trvanlivost.
  • Pracovní plochy a prostory mezi vrchními a spodními částmi kuchyňské linky lze vytvořit litím pohledového betonu (firmy dnes nabízí i hotové lité plochy, předpřipravené nebo na míru), anebo upravit stěrkou
  • Části nábytku – nohy, plochy, částečné předěly místností, police, taburety, stolky atp. které lze opět vytvořit litím do forem, nebo stěrkou na jiný materiál
  • Dekorační bytové doplňky – především litím do vytvořených forem (stejně jako u exteriérové konstrukce z pohledového betonu) ale i stěrkou na jiný materiál
    betonová stěrka na zdech a podlazebetonová stěrka na zdech a podlaze

Imitace či lití

Když využijete imitace betonu v interiéru, dostanete jistotu praktického a snadno udržovatelného materiálu, který lze využít i na hodně problematická místa (okolí krbu, rohy zdí, okraje stěn atp.). Litý masivní beton sice na první pohled vypadá malinko jako nedodělek, ale právě to je účel. Tzv. přiznaný beton lze buď doplnit i částmi, které litým betonem či stěrkou vytvoříte. Je to velmi moderní a stylově industriální pojetí interiéru nebo jeho části. Pohledové betonové plochy či prvky, nebo fragmenty a kusy vám vytvoří originální a jedinečný příbytek.

Stejně jako u exteriéru i zde si lze pomoci otryskávání pískem, vymýváním, broušením, leštěním, také hlazením, škrábáním nebo barvením. To dodá vašem betou jedinečný a pokaždé jiný vzhled. Může být drsný, nebo hladký, jednolitý, nebo strukturovaný, jemně barevný nebo šedý. Pohledový beton zkrátka nezklame.

  • Úvodní foto: betonová váza
  • Zdroj foto: Pinerest.com, Pixabay.com
  • Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality