1/9
Rekuperace: praktický a zdravý způsob větrání

Rekuperace: praktický a zdravý způsob větrání

1. září 2020 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Blíží se podzim, a jak v domácnostech, tak v mnoha institucích, firmách, fabrikách i školách se bude méně větrat. Co se díky tomu stane? Budeme se potýkat se s nízkou kvalitou vzduchu, která je v období podzimu a zimy docela běžná. Jak tomu předejít?

Nedávná měření ukázala, že nejen domácnosti, ale i tuzemské školy a veřejné budovy se potýkají s nízkou kvalitou vzduchu. Problematická je zejména vysoká koncentrace oxidu uhličitého. Řada institucí i domácností na tento problém proto reaguje instalací systému řízeného větrání s rekuperací. A podle expertů po tomto řešení sahají vzdělávací instituce nejčastěji, z nimi veřejné budovy a pak domácnosti. Vliv na růst obliby a využití tohoto řešení mají nejen dotační programy, ale v letošním roce především i koronavirus.

při vaření vznikají páry, vlhkost a různé pachy – to vše rekuperace eliminuje

při vaření vznikají páry, vlhkost a různé pachy – to vše rekuperace eliminuje

Co způsobuje vydýchaný vzduch?

Zvýšená únava, snížení soustředění či bolesti hlavy. Takové následky může mít příliš vysoká koncentrace oxidu uhličitého, která trápí vnitřní prostředí. Jak upozorňují odborníci, naměřené hodnoty jsou mnohdy dvakrát vyšší než maximální povolené limity. „Stav je nevhodný. Není výjimkou, že jsou naměřeny hodnoty koncentrací oxidu uhličitého přes 2000 i 3000 dílů částic na jeden milion (ppm). Přičemž limitní koncentrace je udávána 1500 ppm,“ řekl vedoucí oddělení Kvalita vnitřního prostředí Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Daniel Adamovský.

Jeho slova potvrzují také data. Například souhrnné měření koncentrace oxidu uhličitého, které v roce 2017 provedlo Centrum pasivního domu ukázalo podobná zjištění. Většinu času se totiž koncentrace oxidu uhličitého pohybovala jak nad doporučenou hodnotou, tak nad maximální limitní hodnotou. Pokud se přitom nevětrá, kupříkladu ve třídě dosáhne koncentrace oxidu uhličitého maximální povolené hodnoty již za 18 minut.

vydýchaný vzduch způsobuje vyšší únavu

vydýchaný vzduch způsobuje vyšší únavu

Vliv lokality i ročního období

Problémem je tedy v tomto směru nedostatečné větrání, prosté otevření více oken však podle odborníků může znamenat vyšší množství prachu v místnosti. V takovém případě vždy záleží na lokalitě, problém to může být například ve větších městech s hustou dopravou. „Při přirozeném větrání pak není prostředku, který by prach z venkovního vzduchu oddělil. Tento způsob větrání však nemusí být vyloučený zejména v malých městech, kde okolní prostředí není výrazně znečištěné,“ doplnil Adamovský.

Odborníci pak z hlediska kvality vnitřního prostředí upozorňují také na vliv ročních období. „V zimních měsících při inverzním charakteru počasí jsou běžně překračovány imisní limity ve venkovním ovzduší, někdy i několikanásobně. Potom je nemožné dosáhnout uspokojivého stavu v místnostech, kde je k dispozici jen přirozené větrání. Podobná závislost platí také u oxidu uhličitého,“ uvedl Aleš Rubina ze Stavební fakulty VUT. Podle něj je proto především kvůli ředění škodlivin v ovzduší efektivní dostatečné větrání s patřičnou filtrací vzduchu.

Podle expertů sem však nelze řadit například pokojové čističky vzduchu či zařízení pro jeho filtraci. „Tyto přístroje sice snižují množství prachu, ovšem pracují pouze s vnitřním vzduchem, který cirkulují po místnosti. Nejsou proto schopny řešit klíčový problém – vysokou koncentraci oxidu uhličitého. Při otevření okna se pak do místnosti dostává opět nefiltrovaný vzduch, což zase snižuje účinnost filtrovacího přístroje,“ uvedl Karel Kincl ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem vzduchotechnických zařízení.

i alergie má na svědomí špatný a vydýchaný vzduch

i alergie má na svědomí špatný a vydýchaný vzduch

Co je rekuperace?

Rekuperační jednotka je zařízení využívající teplý vzduch odsávaný z interiéru k ohřevu chladného vzduchu přiváděného z vnějšku. Tyto dva proudy vzduchu jsou od sebe odděleny a nedochází k jejich promísení. Použitý vzduch je pak odváděn mimo objekt a nahrazen zcela čerstvým, – ohřátým nebo v létě ochlazeným vzduchem. Touto výměnou vzduchu lze dosáhnout zdravý a nezávadný vzduch uvnitř budov – bytových, školách, institucích a firmách. Systém větrání s rekuperací nabízí praktické využití vytvořeného tepla, a to až s 90% účinností.

Rostoucí zájem o rekuperace i díky koronaviru

Pro zajištění globálně kvalitního vnitřního prostředí jsou tak podle expertů nejvíce efektivní sofistikované systémy nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, takzvanou rekuperací, které snižují i energetickou náročnost budovy. To potvrzuje například Adamovský. „Z hlediska možných škodlivin a s ohledem na vysokou potřebu větracího vzduchu na počet žáků ve třídě se jeví nejúčinnější nucené rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla,“ řekl.

Nejen tuzemské školy, ale i domácnosti podle Karla Kincla při zvažování instalace systému nuceného větrání s rekuperací často potřebují, aby rekuperační jednotka byla co nejméně nápadná a nenarušovala ráz interiéru. Pro správnou funkci se totiž nachází vždy v dané místnosti. „Chod jednotky je sluchem prakticky nepostřehnutelný, pohybuje se okolo 30 decibelů, což v běžných tabulkách odpovídá velmi tichému pokoji. Rekuperační jednotka pak nemusí nikde rušit ani vizuálně. Je možné ji už ve výrobě obložit laminem, nalakovat nebo potisknout tematickým dekorem, který do učebny zapadne. Právě o tato nenápadná řešení je velký zájem,“ doplnil Karel Kincl.

rekuperaci lze zařadit do smart chytré domácnosti a řídit i na dálku

rekuperaci lze zařadit do smart chytré domácnosti a řídit i na dálku

Obecně je přitom podle něj o systémy rekuperací v posledních letech vyšší zájem než v minulosti. Svou roli v tom hraje také možnost dotace, o kterou mohou instituce, školy i domácnosti žádat od roku 2014, u rekuperací přitom může dosáhnout až k 70 % uznatelných nákladů. „Letos pak svoji roli sehrál také koronavirus a následné letní prázdniny. Školy a mnohé veřejné budovy a firmy jsou jednak delší dobu zavřené a mají více prostoru na plánování investic a vlastní rozvoj, výrazněji se také projevuje zdravotní hledisko,“ uvedl Karel Kincl.

Oblibu systémů řízeného větrání s rekuperací vnímá také ředitel Centra pasivního domu Tomáš Vanický. „Dle našeho názoru došlo za posledních pár let k nárůstu instalací řízeného větrání. Důvodem může být osvěta, které se v oblasti zdravého vnitřního klima dělá z více stran, i měření koncentrací škodlivin na školách. Vedou školy, v ostatních typech veřejných budov a v domácnostech je trend o něco pomalejší,“ uzavřel.

Děkujeme za vyjádření

  • Danieli Adamovskému, vedoucí oddělení Kvalita vnitřního prostředí Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT
  • Aleši Rubinovi, ze Stavební fakulty VUT v Brně
  • Karlu Kinclovi, produktový manažer společnosti Enbra
  • Tomáši Vanickému, ředitel Centra pasivního domu

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality